واقعیات سکوت مرگبار احزاب کرد ایرانی در قبال کشتار کردهای ترکیه

بعد از کشت و کشتارهای ارتش ترکیه در کردستان ترکیه،بخشی از افکار عمومی کردها، از احزاب کردستان ایران به ویژه دو حزب عمده یعنی کومله و دمکرات توقع داشت که با انتشار بیانیه‌ای کشتار مردم عادی در شهرهای کردنشین ترکیه را محکوم کنند. گفته می‌شود که سکوت احزاب کردستان ایران در قبال حملات ارتش ترکیه به مناطق کردنشین دیاربکر، به دلیل مخالفت آنها با پ‌ک‌ک یا مناسباتی است که با حزب دمکرات کردستان عراق (پارتی) دارند.احزاب کردستان ایران از نظر مالی و اقتصادی مستقل نیستند و حزب دمکرات کردستان عراق و حکومت اقلیم کردستان، بیشتر مخارج آنها را تامین می‌کنند: طبیعتا این شرایط، استقلال سیاسی آنها را از بین می‌برد و دچار بی‌کنشی و بی‌موضعی می‌کند.

در این رابطه عمار گلی روزنامه نگار مستقل کرد گفتگویی را با رادیو زمانه انجام داده است که توجه شما را به خواندن آن جلب می نماییم:

او می‌گوید بهتر است دلایل عدم موضع‌گیری احزاب عمده کردستان ایران در قبال رویدادهای اخیر در مناطق کردنشین ترکیه را از رهبران این احزاب جویا شد. او در مقام یک ناظر اعتقاد دارد که جریان‌های سیاسی شرق کردستان (کردستان ایران) به جبهه‌بندی منطقه‌ای با محوریت حزب دمکرات کردستان ورود کرده‌اند: “سیاست‌های فعلی این دو حزب بر پاشنه در همراهی با جبهه‌ای می‌چرخد که به نوعی در منطقه رقیب جمهوری اسلامی به حساب می‌آید”.

او در ادامه می گوید: که استراتژی فعلی احزاب کردی، همان سیاست پیش از توافق اتمی است:”با این تفاوت که در حال حاضر کاراکترهای مخالف ایران در منطقه به کشورهایی چون عربستان، ترکیه و دیگر کشورهای خلیج فارس محدود شده است. کاراکترهایی که خود در بحران پس از توافق اتمی ایران بسر می‌برند. احزاب کردستان ایران بدون توجه به کاراکترهای موجود در این جبهه بندی و رویکرد آنان نسبت به مساله کرد و تنها به صرف مخالفت آنها با جمهوری اسلامی با سیاست‌های این جبهه همراهی می‌کنند”.

این احزاب همچون حزب دموکرات کردستان عراق منتقد سیاست‌های پ‌ک‌ک در کردستان سوریه هستند؛ انتقادهایی مشابه و با خاستگاهی مشترک. از سوی دیگر به حضور نظامی این حزب در اقلیم کردستان و خصوصا شنگال انتقاد می‌کنند. در مواجهه با بحران‌های اقلیم کردستان هرچند موضع رسمی اتخاذ نمی‌کنند، اما در گفتگو با رسانه‌های خبری جبهه مقابل حزب دموکرات کردستان را ملامت می‌کنند.

این روزنامه‌نگار کرد اشاره می‌کند که شاید در حال حاضر هرگونه انتقاد به ترکیه در کردستان، به این تعبیر شود که موقعیت حزب دمکرات کردستان در جبهه بندی منطقه‌ای تضعیف می‌شود: «سکوت این احزاب در قبال ورود نیروهای ترکیه تحت عناوینی چون عدم مداخله در امور اقلیم، انتقاد از رقبای بارزانی در اقلیم و همزمان انتقاد شدید و مداوم نسبت به روند رویدادهای سیاسی در غرب کردستان و در نهایت حمله مداوم رسانه‌ای اعضا و هواداران این احزاب به حزب کارگران کردستان موید این مدعا است.»

به اعتقاد عمار گلی باید بخشی از این روند را در “تقابل استراتژی حزب کارگران کردستان با گفتمان ناسیونالیسم کردی” جستجو کرد که هم اکنون بارزانی رهبری آن را برعهده دارد: «بنابراین سیاست این احزاب حتی اگر به صورتی مستقیم نیز با قطب‌بندی‌های موجود در خاورمیانه ارتباط نداشته باشند در این چارچوب تعریف می‌شود

1 Comment

نظر خود را ارسال کنید

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.