جزئیات جدید از درگیری تیم حزب در سال ۹۵ در سرو آباد

مصاحبه با یک کارشناس امنیتی حاضر در روند آن حادثه

در سالگرد درگیری تیم نظامی حزب، مصاحبه ‏ای با آقای الوندی از کارشناسان امنیتی انجام شده که جزئیات بیشتری از زوایای پنهانی این درگیری برای خوانندگان آشکار شود. آقای الوندی از کارشناسان حاضر در درگیری آن روزهای کردستان بوده که جریان دیگری حزب را به یاد می آورد و اکنون پس از سه سال حاضر به مصاحبه با سایت شده اند.

دیار و نادیار: جناب آقای الوندی، با عرض سلام؛ بفرمایید  از چه زمانی شما از حضور این  تیم نظامی در داخل کشور مطلع شدید؟

الوندی: با عرض سلام و ادب خدمت شما و خوانندگان سایت خوب دیار و نادیار، به عرض شما برسانم که این تیم مورخ ۲۱/۳/۹۵ از مقر گروهک خارج شدند. عوامل ما در داخل مقر، اسامی تیم نحوه جابجایی و مسیر حرکت تیم را به اطلاع ما رساندند این تیم ۱۱ نفره و به سرپرستی شورش منبری وارد کشور شد. با توجه به حضور سرکوت صمدی در تیم، مسیر حرکت آنها در داخل همان مسیر حرکتی تیمی بود که سرکوت صمدی، اردیبهشت ماه همان سال به  همراه سعدی محمدی، هیوا قربانی و چند نفر دیگر آمده بود.

دیار و نادیار: با توجه به جزئیاتی که شما اشاره کردید، به نظر می‏رسد فرد مهم و رده بالایی از حزب با شما همکاری می کند که این چنین دقیق از وضعیت تیم اطلاع دارید؟

الوندی: (با خنده)؛ البته ممکن است باشد یا شاید هم نباشد. نحوه اعزام تیم کاملا مخفیانه است و تنها مسئولین رده بالا و نظامی حزب مطلع هستند اعضای تیم تا لحظه اعزام، از فراخوان حزب اطلاع ندارند. وقتی که این افراد به مقر فراخوان شدند، با تحویل تلفن همراه و لوازم شخصی تازه مطلع می شوند که قرار است با  تیم به داخل اعزام، شوند در مجموع نحوه اعزام تیم ها به داخل ضریب حفاظتی بالا و تنها نفرات محدود و خاصی اطلاع دارند.

دیار و نادیار: آیا اکنون نیز به همین شکل است؟

الوندی : تا جایی که اطلاع دارم الان محدود تر شده است. هم اعزام ها محدودیت شده و هم با ضریب حفاظتی بالاتری انجام می شود. مثلاً اگر تیمی بخواهد بیاید به شاخ می روند و یا از افرادی استفاده می شود که چند وقت در شاخ مستقرند یکهو تصمیم می گیرند به داخل بیایند آن هم با نفرات بسیار محدود تر!

دیار و نادیار: بگذریم. در مورد آن تیم سروآباد. بعد از ورود این تیم به داخل، چه اقداماتی توسط نیروهای امنیتی انجام شد؟

الوندی: از همان ابتدای ورود تیم به داخل کشور به لطف خدا و مردم همیشه بیدار و قهرمان کرد، علی رغم اطلاع ما، گزارشات متعددی از حضور و تردد این تیم به ما ارسال شد به دفعات و در زمان‏ها و مکانهای مختلف این تیم توسط عوامل ما رویت و گزارشات تردد آنها توسط مردم مناطق سروآباد و مریوان به ما داده شد .

دیار و نادیار: با توجه به اطلاع شما، چرا در مرز با آنها برخورد نکردید؟

الوندی: این تیم ها، از مسیرهای تردد کولبران وارد کشور می شوند. و با توجه به اینکه ما نمی خواهیم مسیرهای تردد کولبران امنیتی شود و خدای ناکرده مشکلی برای کولبران پیش بیاید، امکان برخورد با آنها میسر نشد.

در حال حاضر این احزاب هیچگونه جایگاهی در میان مردم ندارند و اوج آمال و آرزوی آنها گشت و جوله در مناطق کوهستانی است این تیم ها حتی جرأت نزدیک شدن به مردم را هم ندارند. نگاه نظام جمهوری اسلامی و تشکیلات امنیتی و نظامی این است که این تیم ها مادامی که تعرض و آزار و اذیتی برای مردم نداشته باشند تنها تحت رصد اطلاعاتی قرار گیرند. همان گونه که تیم سرکوت صمدی در اردیبهشت ماه همان سال وارد شد، چنین بود و تنها تحت کنترل و اشراف اطلاعاتی بود که در بازگشت، سرکوت نزد یکی از مسئولین نظامی حزب گفته بود، فضا برای حضور ما امن است و من می توانم حداقل ۵۰ نفر در قالب  تیم به داخل ببرم .

دیار و نادیار : خوب جناب الوندی، چه پروسه ای طی شد که مجبور به برخورد و درگیری؛ این تیم شده اید؟

الوندی: این تیم پس از گذشت چند روز از حضورشان در داخل، به این جمعبندی رسیدند که جایگاهی در میان ملت کرد ندارند به چند روستا مراجعه کرده بودند ولی مورد استقبال مردم روستاها قرار نگرفته بودند. که این مسئله در دست نوشته های شورش منبری دیده می شد، شورش در یادداشت های خود نوشته بود که ما هیچ جایگاهی در میان مردم نداریم و مردم ما را نمی خواهند این روش مبارزه صحیح نیست. من در بازگشت به  مقر حتما به کاک مصطفی( هجری ) خواهم گفت که باید روش مبارزه را عوض کرد. طی پیامی که تیم به مقر گروهک در خصوص عدم استقبال مردم از آنها ارسال کرد، فرماندهی نظامی دستور داد که به کارخانه ها و مراکز صنعتی و افراد متمول و سرمایه دار مراجعه و یارمتی (کمک مالی) جمع کنند. این تیم به چند کارخانه شن و ماسه و مرغداری مراجعه و درخواست کمک مالی کلان به مبلغ ۵۰ میلیون تومان کرده بود که یکی از مرغداران به آنها گفته بود شما در چه عصری زندگی می‏کنید الان ایران پیشرفت کرده و دیگر ۴۰ سال پیش نیست که این مبلغ را بشود جابه جا کرد الان در ایران کارت های بانکی است و هیچ کس نمی تواند این مبلغ را از بانک بخواهد و بتواند جابه جا کند. به دنبال گزارش این مسائل به دستگاه اطلاعاتی و امنیتی و نارضایتی مردم و آزار و اذیتی که توسط تیم به مردم تحمیل شده بود، تصمیم بر آن شد که با تیم برخورد شود. برای دستگاه امنیتی و آرامش مردم خط قرمز است.

دیار و نادیار: نحوه اقدام علیه این تیم چگونه بود؟

الوندی: عناصر تیم به یکی از مرغداری های منطقه سروآباد مراجعه کرده بود که مقرر شده بود برای تحویل مبلغ درخواستی محدد مراجعه کنند به هنگام حضور تیم نیروهای عمل کننده سپاه سرو آباد به نفرات دستور ایست دادند که آنها قصد متواری شدن و سرقت پول ها را داشتند که طی درگیری، شورش منبری و شاخوان منبری کشته شدند. پس از  تعقیب سایر نفرات تیم، محل اختفای آنها شناسایی شد. روز هم نیروهای سپاه به عناصر تیم نزدیک و با بلندگو اعلام کردند  که تسلیم شوند ولی آنها به سمت نیروهای سپاه تیر اندازی کردند. در تبادل آتش صورت گرفته باقی اعضای تیم کشته و متأسفانه دو تن از رزمندگان سپاه و یک نفر پیشمرگه کرد شهید شدند.

دیار و نادیار: چند روز بعد از درگیری در منطقه سروآباد، اخباری مبنی بر درگیری مجدد در منطقه حد فاصل چشمیدر و بوریدر منتشر شد موضوع چه بود؟

الوندی : بعد از درگیری کوسالان سروآباد، دو تن از بقایای تیم توانستند از آن منطقه فرار کنند. باز هم طی گزارشات مردمی متوجه شدیم در منطقه حد فاصل چشمیدر و بوریدر مخفی شده‏ اند بعد از محاصره این دو نفر، به دفعات از آنها خواسته شد که خود را تسلیم نمایند، اما متأسفانه به علت جمود فکری حاکم شده بر آنها با نارنجک دستی خودکشی کردند که با توجه به تجهیزات نظامی همراه آنها دچار آتش سوزی شدید شدند.

دیار و نادریار : چه توصیه ای به عناصر حزب دمکرات که الان در مقر هستند دارید؟

الوندی: توصیه ما این است که چشمهایشان را باز کنند و واقعیت های اطراف خود را بهتر درک کنند قربانی سیاست ها و بی تدبیری های سرکردگان گروهک نشوند با رصد کوتاهی در فضای مجازی می توان فهمید فرزندان این سرکردگان در اروپا و به دور از هر گونه آسیب و تهدیدی هستند و هیچ گونه تعلقی به مباحث حزبی ندارند . درهای جمهوری اسلامی به روی آنها باز است  هم اکنون می توانند به آغوش میهن بازگردند.

دیارو نادیار:  با تشکر از شما اگر نکته یا مطالب خاصی دارید، بفرمایید

الوندی: در پایان جا دارد از حساسیت ها و دغدغه های مردم غیور کُرد تشکر کنیم که دوشادوش ما بودند بدون شک گزارشات و اخباری که مردم عزیز به ما دادند بستر ساز این امر خطیر بود از شما خوانندگان خوب سایت هم سپاسگزارم.

نخستین نفری باشید که برای این مطلب نظر ارسال می‌کند.!

نظر خود را ارسال کنید

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.