مصاحبه‌ی مصطفی مولودی با “آژانس”

مصطفی مولودی دبیرکل حزب دمکرات (حدک) در گفتگویی با سایت «آژانس» پاسخ چند سوال مهم را می دهد و در خصوص انفجاری که در جلوی مقر این حزب روی داد می گوید فرد تروریست کرد بوده و عضو حزب بوده است «اتحادیه جوانان دمکرات» و در ادامه می گوید این فرد تا اینکه بتواند بمب را به مقر حزب برساند از چندین بازررسی آسایش اقلیم کردستان عبور کرده است.

  آژانس:شما چه برنامه و پروگرام جدیدی برای اتحاد دمکرات ها دارید؟

 مولودی:مسئله ی اتحاد دمکرات ها،بحثی جدی است و در مدت آن ۱۰ سال که در صفوف حزب دمکرات انشعاب روی داده است همیشه اهمیت خود را داشته است و در خصوص آن کار و تلاش فراوانی کرده ایم.ما چهار سال قبل در مورد این مسئله با هم بحث کرده ایم و حتی پروژه ایی به صورت مکتوب به دوستانمان در حدکا داده ایم که چگونه هر دو جناح حزب دمکرات را با هم متحد کنیم.قبلا هیئتی تشکیل شده بود برای بررسی مسئله ی اتحاد که من مسئول آن هیئت حدک بودم،ایده ها و نظرهای من در آن پروژه موجود است.

 آژانس:ولی خالد عزیزی در چند سال گذشته نتوانست این کار را انجام بدهد،آیا شما می توانید یا وعده می دهید که هر دو جناح دمکرات را متحد کنید؟

 مولودی:این پروسه که با کاک خالد عزیزی شروع کرده ایم پیشرفت خوبی داشته است در حال حاضر روابطمان عادی شده است،در جلسات مختلف با هم صحبت می کنیم،با هم رابطه و رفت و آمد داریم،هیئت های دو طرف با هم در خصوص پروسه ی اتحاد گفتگو و نشست هایی را داشته اند.اگر چه به مدت یک سال است که دوستانمان در حدکا این پروسه را متوقف کرده اند ولی من تلاش می کنم  که این گفتگوها و نشست ها دوباره شروع شود و مشکلات پیش رو را برداریم.

 آژانس:چرا گفتگوها را متوقف کرده اند؟

 مولودی:آن ها فکر می کنند که خالد عزیزی در سیاست های حزبی و در رسانه ها به گونه ایی سخن می گوید که تفاوت های حائزی با ایده ها و سیاست های آن ها درست کرده است.بینش ما در خصوص چگونگی شراکت مردم کردستان ایران در مسائل و پروژه های سیاسی و اجتماعی و مدنی و .. چند سویه است و با اهمیت فراوانی به شیوه ی مبارزه و فعالیت مدنی در کردستان ایران می نگریم که آن هم بخشی اصلی از مبارزات کرد هستند،ولی آن ها فکر می کنند که این نوع مبارزه،کم رنگ کردن نقش و مبارزه ی سیاسی پیشمرگ را به دنبال خواهد داشت ولی من فکر می کنم که این نوع تفکر آنان غیر درست و غلط است چون گذشته و تاریخ مبارزاتی حزب دمکرات اهمیت فراوانی به هر دو نوع شیوه ی مبارزه داده است.

 آژانس:در حال حاضر چه چیزی مانع اصلی اتحاد دو جناح است؟

 مولودی:میان ما و حدکا هیچ دلیل سیاسی نمی بینم که مانعی باشد به غیر از مکانیزم “راه حل” و تکنیک اتحاد که در این خصوص اختلاف نظر داریم.

 آژانس:آیا انفجار در مقر شما،ترس و واهمه ایی برای دیگر احزاب کردستان ایران درست کرده است که بخواهند به همدیگر نزدیک شوند یا اینکه نزدیک شدن احزاب به یکدیگر به مبارزه بستگی دارد؟

 مولودی:اصل و اساس همکاری کردن و نزدیک شدن،مسئله مبارزاتی میان احزاب است.شاید بتوانیم بگوییم که این موضوع انفجار دلیلی بود برای سرعت بخشیدن به این همکاری ها و به هم نزدیک شدن ها.

 آژانس:احزاب دیگر هم ترسیده اند بعد از انفجار در مقر حزب شما؟

 مولودی:بله،به همین دلیل دستگاههای امنیتی احزاب “روژهلاتی” با هم جمع شدند و در خصوص مشخص کردن صیغه های مشترک برای همکاری کردن و تبادل اطلاعات امنیتی میان همدیگر بحث و گفتگو کرده اند.

 آژانس:به نظر شما دلیل اصلی انفجار در جلوی درب مقر شما چه می تواند باشد؟

 مولودی:ایران همیشه به دنبال این بوده است که به احزاب کردی ضربه بزند و همزمان می کوشد امنیت و آسایشی که اقلیم کردستان از آن نام می برد را زیر سوال ببرد و آن را بی معنی وصف کند.همچنین در این وضعیت که تغییر دبیرکل حزب به وجود آمد چنین وانمود کنند که این انفجارها حاصل اختلافات داخلی حزب بوده است و همچنین نوعی بد گمانی بین ما و حدکا درست کنند و تداوم جلسات و نشست ها را به بنبست برسانند.

 آژانس:فکر می کنید که این انفجار کار ایران بوده است یا دستی داخلی در اقلیم کردستان این کار را انجام داده است؟

 مولودی:اخبار درست و دقیقی از چگونگی انجام این جنایت در دست داریم،کسی که این جنایت را انجام داده است کاملا می شناسیم و می دانیم از کجا آمده و چگونه آمده است و جمهوری اسلامی از راه چه کسی بمب را برایش فرستاده است،همچنین می دانیم که تروریست اصلی بعدا چگونه به ایران فرار کرده است؛می خواهم بگویم که هیچ شکی نداریم آن فرد مهره ی ایران بوده است و به دستور ایران این کار را انجام داده است.

 آژانس:آن فرد کرد بوده است؟شناخته شده است؟

 مولودی:بله،کرد بوده و حتی خانواده ی ایشان را هم می شناسیم که چه کسی هستند و چه کاری می کنند.

 آژانس:پیشمرگ بوده است؟

 مولودی:نخیر،پیشمرگ نبوده ولی به حزب نزدیک بوده است و با حزب در رفت و آمد بوده است.

 آژانس:وقتی ما می خواستیم به مقر اصلی شما بیاییم چندین بازرسی رد کردیم که تدابیر امنیتی تندی را اجرا می کردند،چگونه ممکن است کسی با موتور سیکلت که در آن بمب جا سازی شده باشد از این بازرسی ها رد شود و کسی آن را نبیند؟

 مولودی:فرد تروریست تا مکانی که بمب را در آنجا گذاشته بود از هیچ بازرسی حزبی رد نشده بود فقط از بازرسی های اقلیم کردستان و نیروهای آسایش رد شده است.

 آژانس:بحث ما مقرهای شماست،همانگونه که مشخص است یکی از بازرسی های اقلیم هم جلوی مقر شما وجود دارد و نزدیک آنان بازرسی پیشمرگ های شما هم هستند،چگونه از این ها عبور کرده است؟

 مولودی:او بمب ها را قبل از بازرسی های ما گذاشته بود،شاید تنها نقطه ضعف ما این باشد که بمب را جلوی مغازه ایی گذاشته است که نزدیک به بازرسی های حزب است،بله این بمب از بازرسی های آسایشی رد شده است ولی از هیچ بازرسی حزبی رد نشده بود،آشکار است که آن فرد تروریست کارت حزبی همراه خود داشته است و در بازرسی های آسایش گفته است که عضو حزب هستم.به غیر از این به مدت ۲۰ سال است که چنین حادثه ایی در اینجا روی نداده است و این به نوعی نیروهای آسایش و امنیتی ما را مطمئن کرده بود.ولی انکار هم نمی کنم که هم ما و هم نیروهای آسایش ضعیف عمل کرده ایم.

 آژانس:فکر می کنید وقت آن است که بر ضد جمهوری اسلامی مبارزه مسلحانه داشته باشید یا هنوز وقت آن نیامده است؟

 مولودی:نزد حزب دمکرات هر وقتی،وقت مبارزه است ولی مبارزه در ایران فقط به یک شیوه صورت نمی پذیرد.مبارزه حزب دمکرات برای گرفتن حقوق سیاسی و مدنی ملتی است در چهارچوب ایرانی دمکراتیک و فدرال،در این میان رژیم جمهوری اسلامی ایران به مانند یک نظام سرکوبگر به مانعی جدی در مقابل هر شیوه ی مبارزه تبدیل شده است به همین دلیل حزب دمکرات مبارزه مسلحانه را کنار نگذاشته است،حزب دمکرات مبارزه مسلحانه را به مانند متدی برای فشار آوردن می داند و به عنوان پشتیبانی برای مبارزه مدنی از آن استفاده می کند.در حال حاضر هم ما نیروی نظامی کافی داریم و هر وقت بدانیم لازم است از آن استفاده خواهیم نمود.حزب دمکرات کردستان این نوع مبارزه را رد نکرده است و اسلحه زمین نگذاشته است بلکه در زمان لازم و ضروری از این نوع مبارزه مسلحانه استفاده خواهد کرد.

 آژانس:پس منتظر چه هستید چرا از آن استفاده نمی کنید؟

 مولودی:مبارزه مسلحانه طبیعتی مخصوص به خود و ریزه کاری های خود را دارد و ارتباطی مستقیم با شرایط و فاکتورهایی دارد که باید تجزیه و تحلیل شود و در خصوص آن تصمیم گرفت.وضعیت سیاسی ایران و کردستان،شرایط اقلیم کردستان و توانایی و امکانات لوجیستیکی احزاب و… همگی تاثیرات مستقیم خود را دارد که احزاب کردستان ایران به این نتیجه برسند که در چه میزان، کی و چگونه مبارزه مسلحانه را شروع کنند.

 آژانس:در چند هفته اخیر رهبر پژاک با شما و دیگر جریان های روژهلات دیدار کردند،پژاک برنامه و پروژه ایی جدید در دست دارد؟

 مولودی:آن ها به منظور ابراز همدردی خود در خصوص انفجار شب یلدا پیش ما آمدند.هیئت پژاک به ضرورت همکاری و ارتباط با ما تاکید می کردند.در مسئله ی استقلال در موضع داشتن و تصمیمات حزبی و تاثیر نگرفتن از احزاب یا حزبی غیر از احزاب روژهلاتی به صورت آشکار به آن ها گفتیم که اگر می خواهید روابط و هماهنگیی سیاسی با احزاب کردستان ایران داشته باشید،باید با بینش و ایده ایی جدید به مسائل بنگرید و با دیگر احزاب روژعلاتی تعامل داشته باشید.چون نمی شود حزبی بگوید که من به همان شیوه ی سیاست کردن در کردستان سوریه و کردستان ترکیه مسئله روژهلات را حل خواهم کرد چون این تکرار کردن و الهام گرفتن برای جنبش و مبارزه کرد در کردستان ایران مشکل ساز خواهد بود.

 آژانس:می خواهید بگویید به پژاک گفته اید دیگر از پ.ک.ک پیام نگیرید؟

 مولودی:درست از منظور من برداشت کردید.

«حزبی که نتواند حتی یک نفر از اعضای خود را راضی نگه دارد یا به گونه ایی در آنها تاثیر داشته باشد،چگونه می تواند برنامه یا پروگرامی را برای اداره میلیون ها انسان داشته باشد؟این موضوع که افراد ناراضی و به نوعی دلشکسته از احزاب درپی ضربه زدن به حزب خود هستند و از انجام آن ابایی ندارند،در تاریخ حزب همیشه وجود داشته است و با این نوع نگرش رهبری همچنان وجود خواهد داشت و اتفاقات تلخ و ناگوراتری از آن به بار می آید.»

هاوری

نخستین نفری باشید که برای این مطلب نظر ارسال می‌کند.!

نظر خود را ارسال کنید

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.