نقش میت ترکیه در ایجاد اختلافات میان کردها و بغداد

دیار و نادیار

دیار و نادیار- عرفان قانعی فرد*: حشد الشعبی(یا بسیج مردمی عراق – نیروهای شبه‌نظامی شیعهعراق) در نتیجه سیاست مخرب محور عربستان- ترکیه- قطر و نزاع میان سنی و شیعه در عراق درست شد. در سال ۲۰۱۴ پس از آن که بخشی از کردهای وابسته به مسعود بارزانی با بعثی ها و نقشبندی ها و سنی ها به همکاری و یاری داعش رفتند و در اثر فتنه داخلی علیه حکومت مرکزی عراق- با سودای تجزیه عراق- بسیاری از مناطق از جمله موصل را تحویل داعش دادند؛ برخی از مراجع شیعه عراقی، مانند آیت‌الله سیستانی، برای حفظ کیان و خاک عراق فتوای جهاد دادند و در لبیک به فرمان وی؛ این نیروهای مردمی درست شد تا در کنار ارتش فروپاشیده و از هم گسیخته عراق و نیروهای امنیتی این کشور قرار گیرد و ضمن بازسازی ساختار نظامی- امنیتی؛ علیه موج ترویسم نو در عراق فعالیت کنند. گرچه برخی از کارشناسان امنیتی؛ نیروی بیش از ۵۰ هزار نفری حشد الشعبی را انسانهایی مومن و معتقد به کار و باورمند به هدف خود توصیف کرده اند و الگوی آنان را بسیج و سپاه پاسداران ایران نامیده اند اما به واقع ساختار و بدنه نظامی اکثریت این نیروی شبه نظامی را شیعیان درست کرده اند هرچند برخی از عشایر سنی و کردهای قبلی ملحق شده به آنان هم در داخل این ساختار دیده می شود.

داعش در داخل سنی ها نفوذ کرد و نظر عرب های تند رو را هم جلب کرد و مناطقی را اشغال کرد که بیشتر وابسته به سنی ها بود اما سنی ها بعدها از خیانت داعش آگاه شدند و از همکاری خود و بعثی ها و داعش پشیمان بودند زیرا داعش در سلطه قدرت به آنان سهمی نداد و هرچند گروهی از کردها به سرپرستی بارزانی هم همراه و همکار داعش بودند و حتی روابط اقتصادی – مانند فروش نفت و …- و یا روابط لجستیکی – مانند سفر از فرودگاه اربیل و کمک به حمل و نقل تا مرز ترکیه و …-  و یا روابط امنیتی – مانند دیدارها و کمک های استخباراتی و … – داشتند اما داعش با کردها هم به جنگ پرداخت و یک شبه بارزانی سعی کرد که خود را قهرمان ضد ترور نشان دهد و از همه جهان، سلاح مطالبه می کرد اما همه آنان را برای جنگ احتمالی با کردها انبار کرد. شنگال را براحتی به داعش تسلیم کرد تا تخت شاهنشاهی او برقرار باشد و اصولا چون باوری به شرافت و انسانیت و ملیت ندارد هیچ کاری برای کردها نمی خواست انجام دهد و آماده فرار به آغوش ترکیه و قطر بود که دوباره جمهوری اسلامی ایران و آمریکا و نیروهای امنیتی- نظامی اتحادیه میهنی کردستان عراق وارد صحنه شدند و کردستان را حفظ کردند و این رهبر تحمیلی فاقد هویت و اصالت و غیرت هم در مقابل دوربین ها خودنمایی می کرد و پوزخند می زد.

ارتش عراق با حضور داعش فروریخت و همه سلاح های آمریکایی هم به دست آنان افتاد و بعضی را هم بارزانی تاراج کرد و در مصیف صلاح الدین انبار کرد  و خطر سقوط کرکوک و بغداد و دیاله و… هم شدت گرفت و شیعیان هم باوری به سنی های عراق نداشتند و از طرفی هم می دیدند که در صورت تاخیر، موصل و تکریت و سامرا و دیاله و رمادی هم سقوط می کند و هوشمندی مراجع مذهبی از جمله آیت الله سیستانی موجب شد تا شیعیان سلاح بردارند و به دفاع بپردازند.

نزدیک بود که دوباره مانند سالهای ۲۰۰۶ و ۲۰۰۷ و ۲۰۰۸ قتل و عام میان شیعه و سنی درست شود اما جنگ شیعه و سنی هدف اولیه و اصلی نیروهای شبه نظامی حشد الشعبی(یا بسیج مردمی عراق) نبود بلکه آنان نیروهای پیشمرگ شیعه های عراقی شدند تا در کنار پیشمرگ های کرد علیه داعش همرزم شوند و در این میان تنها بخشی از کردها یعنی نیروهای بارزانی در جهت سیاست داعش و ترکیه گام برداشت و حزب دموکرات کردستان عراق یا حزب مسعود بارزانی، از آن روز تا امروز مرتبا در مافیای  رسانه های خبری خود علیه حشد الشعبی تبلیغات سوء دارند و البته توسط عوامل رسانه های خود از صدای امریکا و بی بی سی فارسی و رادیو فردا تا رسانه های ترکیه و … مرتبا آنان را حشد وحشی؛ حشد ضد کرد، ابزار دست جمهوری اسلامی و… می نامد، اما واقعیت ماجرا چیزی فراتر از اوهام مسعود و مسرور بارزانی است.

رهبری شیعه – آیت الله سیستانی – دوست کردهاست و جمهوری اسلامی هم همواره حامی کردها و خالق اقلیم کردستان عراق هستند و در زیر سایه جمهوری اسلامی است که مسعود بارزانی خود را رهبر تحمیلی کردها متصور می کند حال قیاده شیعه و جمهوری اسلامی از کی ابزاری علیه کرد تشکیل داده اند که اسمش حشد الشعبی باشد؟ در میدان جنگ و میدان عملیاتی شاید اختلافاتی باشد که طبیعی است اما حساسیت ساخته شده توسط بعث در مناطق مورد اختلاف و مناطق تعریب شده یادگار صدام حسین است و مشکل ذهنی بارزانی علاوه بر توهم خود را کل کردستان دیدن، آن است که تحت تاثیر سیاست مخرب سازمان میت ترکیه از روابط حسنه کردها و بغداد و کردها و شیعیان ناراحت است و می خواهد خود همه روابط کردها را مدیریت کند، اما طالبانی و حزبش همواره بر برادری کردها و شیعیان تاکید داشته و دارند. سازمان میت ترکیه هم توسط ترکمان های وابسته به خود و حزب مافیایی بارزانی در صدد تخریب این روابط حسنه کرد و شیعه و شیعه و سنی است. چون حکومت مرکزی و سازمان امنیتی عراق ضعیف است فعلا در مناطق مورد اختلاف، معرکه گردانی می کنند و در میان سرطان امنیتی عراق؛ نقش مثبت همبستگی سازنده میان سپاه پاسداران و اتحادیه میهنی و شیعیان هم در حفظ عراق فعلی ملموس است و کرد و شیعه در کنار هم مانده اند و برخلاف تبلیغات سوء مافیای رسانه ای بارزانی، حشد الشعبی و شیعیان عراق دشمن کردها نیستند. حشد شعبی مانند پیشمرگه های کرد، پیشمرگه شیعیان است و باورمند به برادری کرد و شیعه و حفظ تمامیت ارضی عراق می باشد.

شاید اگر آمریکا و یا آیت الله سیستانی مداخله کند و جمهوری اسلامی هم دست از حمایت چشم بسته اش بردارد تا مسعود بارزانی( سُرنا نواز ترکیه و اسرائیل) بخاطر ترور و فساد؛ دستگیر و محاکمه نظامی شود تا حد چشمگیری غوغا و فتنه و آشوب درعراق کمتر می شود. حشد الشعبی هم می تواند در کنار نیروهای ضد ترور طالبانی هم علیه داعش و ترور همکاری سازنده و موثر داشته باشد.

بارزانی در این چند روز پس از آزادی سنجاردوباره سعی در فریب افکار عمومی داشت و مانند عروسکهای علی ورجه؛ جلوی دوربین ها بالا و پایین می پرید و با بی شرمی و دروغ های همیشگی اش، نقش کلیدی پ ک ک و آمریکا و ایران را هم منکر شد و خود را دن کیشوت آزاد کننده سنجار نامید و امروز هم، می خواهد مشکلات کرد و بغداد و کرد و شیعه بیشتر و بحرانی تر شود، اما ایران و CIA و آمریکا و شعیان و مردمان کردستان هم می دانند که این شخص منفور تروریست و فاسد، خود علاوه بر سنجار می خواست که کرکوک را هم به داعش تحویل دهد و اصولاً بقای او در غوغا سالاری و فتنه و آشوب است و جز جاسوسی برای بیگانه و کُردکُشی و تجزیه طلبی هم به هنر دیگری آراسته نیست.

و حال مسعود بارزانی دارنده پاسپورت ترکیه که دو سال  هم در موساد دوره جاسوسی دیده؛ به عنوان منفورترین چهره عراق و کردستان؛ با فتنه گری علیه شیعیان و آیت الله سیستانی می خواهد برای خود نمدی بسازد، اما برادری کرد و شیعه عمیق تر از آن است که بازیچه دست این این بلای جان کُردها باشد.

* پژوهشگر تاریخ معاصر – برگرفته از انتخاب خبر

نخستین نفری باشید که برای این مطلب نظر ارسال می‌کند.!

نظر خود را ارسال کنید

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.