انتشار نامه محرمانه زنان دمکرات به هجری

دیار و نادیار

چندی پیش اگر به خاطر داشته باشید به خاطر اهانت جنسیتی به زنان دمکرات و راه اندازی یک صفحه در فیس بوک با همین عنوان جنجال تبلیغاتی زیادی به پا شد و بر همین اساس سه نفر از زنان برجسته حدک استعفا دادند. در این رابطه اخیراً ایمیلی به دیار و نادیار ارسال شده که محتوی نامه زنان دمکرات به هجری است و علت ارسال به ما را نیز بی توجهی مسئولین حزبی به درخواست آنها عنوان کردند. با توجه به حق رسانه ای آنها و احترام به حقوق زنان عین نامه ارسالی را منتشر می کنیم لکن جوابیه حزب و شخص هجری نیز در صوزت ارسال منتشر خواهد شد.

متن نامه به شرح زیر می باشد:

جناب آقای مصطفی هجری، دبیرکل حزب دمکرات کردستان ایران

خواهش می کنیم که نامه جمعی زیر را ملاحظه فرمایید. ما به نمایندگی از طرف امضاکنندگان این نامه، از شما خواهش می کنیم که به خواسته های مشخص ما در زمینه پایان دادن به خشونت علیه زنان توسط مردان عضو و هوادار حزب دمکرات کردستان ایران ترتیب اثر دهید.

ما صمیمانه امیدواریم که در چند روز آینده  از شما پاسخی در این زمینه دریافت کنیم و مجبور به ادامه جمع آوری امضا و انتشار نامه به صورت سرگشاده و روشنگری برای آگاهی افکار عمومی نشویم.

زنان کرد همواره همراه مردان برای فردای بهتر کوشیده اند، بهای بسیار داده اند، اما دست از مبارزه  نکشیده اند. اکنون چشم امید زنان کرد به این است که مردان در صفوف مبارزه علیه خشونت و تبعیض جنسی و جنسیتی در کنار خویش بیابند چرا که مبارزه برای فردای بهتر، دمکراسی، آزادی و حقوق بشر جدا از مبارزه برای حقوق بشر زنان نیست.

از همین روست که سازمان ملل متحد نهضت همبستگی برای برابر جنسیتی[۱] را به راه انداخته و از همه مردان خواسته که تعهد دهند که بر علیه تبعیض و خشونت علیه زنان وارد عمل شوند. ما نیز از همه برادران و همرزمان کرد خویش می خواهیم که تعهد «مرد در دفاع از زن» را که می گوید: «من یکی از بیلیونها مردانی هستم که باور دارند برابری برای زنان یک حق بنیادین بشر است که به سود همه است.» و «من تعهد می کنم که برای ساختن دنیای بهتر و برابر، بر علیه تبعیض و خشونت علیه زنان عمل کنم.»، امضا کنند.

ما از شما مردان کرد می خواهیم که در مقابل هر گونه خشونت و تبعیض علیه زنان بایستید، و دوش به دوش آنان برای حقوق بشر زنان مبارزه کنید.

ما خوشنودیم از اینکه اخیرا آقای رسول سلطانی که به خشونت جنسی کلامی علیه زنان پرداخته بود، دیگر در تلویزیون کرد کانال جایی ندارد. امیدواریم که محکوم کردن هرگونه خشونت و تبعیض علیه زنان ادامه یابد و همگان بدانند که مبارزه برای دموکراسی و آزادی جدا از مبارزه علیه خشونت و تبعیض علیه زنان نیست، و ادعای مبارزه بدون دفاع از حقوق زنان معنی ندارد.

ما امیدواریم که این روند ادامه پیدا کند و به هر گونه خشونت جنسی و کلامی و تحقیر زنان مبارز کرد توسط مردان به اصطلاح هوادار آزادی بر روی اینترنت پایان داده شود. حتما شما می دانید که به تازگی یک صفحه روی فیس بوک با عنوان «ما همه نره خریم»[۲]آغاز شده که عنوان آن به روشنی حکایت از روحیه تجاوز جنیسی دارد و محتوای آن با نگاه تحقیرآمیز به زنان، خواسته های حقوق بشری زنان و مبارزات فمینیستی را مسخره می کشد. تأسف آور است که این مردان با نام بردن از تک تک زنان مبارز کرد، به شیوه رکیک خشونت کلامی سعی در ترور شخصیت آنها دارند.

اگر این صفحه توسط افراد عادی در جامعه راه اندازی می شد، نیازی به توجه و اعتراض ما نبود. اما کسانی از این صفحه حمایت می کنند و روی آن مطلب می نویسند که از اعضا و هواداران حزب دمکرات کردستان و حزب دمکرات کردستان ایران هستند و این مایه شرم است که مردانی که ادعای مبارزه برای دموکراسی و حقوق بشر و آزادی و برابری دارند، اینگونه آشکارا به زن ستیزی می پردازند. نگاه بیمارگونه جنسی و روحیه تجاوزگر جنسی و خشونت امیز آنها نمی گذارد که خود ببینند که مطالبی که در این صفحه مطرح می شود، نه تنها خنده دار نیست که گریه آور است. تجاوز جنسی خنده دار نیست، خشونت خنده دار نیست، توهین خنده دار نیست، تهمت خنده دار نیست، تبعیض علیه زنان خنده دار نیست، و تلاش برای ترور شخصیت زنان مبارز کرد خنده دار نیست.

نقطه آغاز این توهین جنسی و خشونت کلامی، تکیه بر فرهنگ شرم علیه زنان است. گمان این مردان این است که اگر زن فمینیستی را با کلمه های رکیک برهنه سازند و با لودگی و دریدگی، اندام جنسی او را به زشتی توصیف کنند، آن زن شرمنده خواهد شد و سکوت خواهد کرد و دیگر از حقوق بشر و خواسته های زنان حرف نخواهد زد. زهی خیال باطل! این مردان خبر ندارند که زنان مبارز کرد قربانی خشونت کلامی آنها نخواهند شد.

ما به صدای بلند می گوییم زن بودن شرم نیست. شرم از آن کسانی است که می خواهند زن را به خاطر زن بودنش شرمگین سازند، و کسانی که با استفاده از سلاح کهنه و قدیمی واژه های رکیک و توهین و تحقیر و تهمت جنسی و اخلاقی و خشونت کلامی تلاش دارند زنان را از میدان مبارزه باری حقوق شان بیرون کنند. آنها نمی دانند که یکی از وظایف اصلی همه مردان مبارز، دفاع از حقوق بشر زنان است. اعمال هرگونه خشونت علیه زنان نه تنها هیچ مردی را توانمند نمی سازد بلکه خود ان مرد را ذلیل می سازد.

ما بر روی نقش احزاب سیاسی در بالا بردن سطح آگاهی عمومی جامعه در زمینه احترام به حقوق بشر و به ویژه بالا بردن آگاهی مردان نسبت به حقوق زنان تأکید می کنیم. از این رو ، ما از همه احزاب سیاسی می خواهیم که به طور آشکار بیان کنند که هر گونه تبعیض و خشونت علیه زنان خط قرمز آنهاست و مردانی که به خشونت علیه زنان می بالند، جایی در صفوف مبارزه ندارند.

ما از همه مردان مسئول تشکیلات و دفتر سیاسی در هر دو حزب دمکرات کردستان و حزب دمکرات کردستان ایران می خواهیم که با توجه به اساسنامه حزب و ماده مربوط به برابری حقوق زن و مرد: تک تک مردانی که اینگونه آشکارا در دنیای مجازی به زن ستیزی و خشونت علیه زنان می پردازند، ابتدا توبیخ و سپس در صورت ادامه خشونت علیه زنان از صفوف مبارزه و عضویت حزب اخراج کنند، همه مردان عضو هوادار حزب را در زمینه حقوق بشر زنان آموزش داده و آنها را از اعمال هرگونه خشونت و تبعیض علیه زنان برحذر دارند.

به امید آنکه همانگونه که زنان کرد همواره دوش به دوش مردان خویش در مبارزه برای آزادی و فردایی بهتر همراه بوده و هستند، مردان کرد نیز دوش به دوش زنان در مبارزه برای حقوق بشر زنان همواره و در همه جا همراه آنان باشند.

امضاکنندگان:

مهشید پگاهی- پروین شهبازی – بیژن سینا – سحر دیناروند – فرح کمانگر – جمیله پلوشه – مهری جعفری – سهیلا وحدتی – اقدس شعبانی – ساغر غیاثی – سلماز آزاد – آیدا ابروفراخ – مریم ضیاء – رایحه مظفریان – نگین وطندوست – سما شاملو – مریم بابایی – نسرین افضلی – نیره توحیدی – سارا آرین مهر – سیمین صابری – فرناز کمالی – شادی امین – همایش زنان ایرانی – خدیجه مقدم – رویا کاشفی – شهرزاد هادیان – پروانه حاجیلو – سعیده اسدی پور – سارا برزنجی – لیلا اصلان – هوشین نجاتی – حمیلا نیسگیللی – ترانه امیر تیموری – گلرخ جهانگیری – ناهید نصرت – سینا حشمتی – فرزانه جلالی – سارا لقایی – سمیه رشیدی – شهاب الدین شیخی – آینا قطبی یعقوبی – لیلا موری – شادی صدر – رضوان مقدم – فتحیه زرکش یزدی – مریم ویولت – ریحانه اسماعیلی نجار – شهلا عبقری – نرگس توسلیان – شهین نوایی – انجمن زنان ایرانی پرتو در آلمان – صدیقه مقدم – آزاده خسرو شاهی – رضا فانی یزدی و… بسیار زیاد است و ادامه حذف شده است.

نخستین نفری باشید که برای این مطلب نظر ارسال می‌کند.!

نظر خود را ارسال کنید

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.