بررسی چرایی تقلیل روداو به یک شبکه ماهواره ای ضد ایرانی

دیار و نادیار

شبکه ردواو به مسئولیت فردی به نام آکو محمد متولد ۱۹۷۴ متأهل دیانای عراق از اواخر سال ۲۰۰۹ شروع به کار مود وی قبلاً مدیر مسئول روزنامه میدیا وابسته به حزب غفور مخموری بوده که تا سال ۲۰۰۸ مدیریت روزنامه مذکور را برعهده داشته است که پس از آن با حمایت و هدایت نیچروان بارزانی شبکه مذکور را تأسیس نموده و تمام کارکنان شبکه پس از تست استخدام در شهر اربیل عراق توسط یکی از شرکت های انگلیسی به نام DMA به مدت یکسال آموزش خبرنگاری و هنری را گذرانده و به استخدام شبکه روداو درآمده اند. هر چند رسماً فعالیت ها از سال ۲۰۱۰ آغاز شد. این نهاد خبری با آموزش کارکنانش تحت مدیریت اساتیدی از BBC در امارات و لبنان، از خط و ربط سیاسی این شبکه نیز در اقدامات روانی پیروی می کند.
این شبکه به صورت تخصصی کردستان ایران، عراق، سوریه و ترکیه برنامه و خبر پخش نموده و توانسته در سه کشور ترکیه، عراق و سوریه دفتر ایجاد نماید.
فارغ از مواضع متفاوت شبکه روداو در قبال مسائل و موضوعات مربوط به اکراد در مناطق مختلف جهان، این شبکه تفاوت آشکاری با سایر شبکه های اقلیم کردستان عراق در مواجهه با ایران داشته است. این شبکه اقدام به موضعگیری مستقیم علیه ایران در منطقه نموده و با دامن زدن به مسائل مذهبی، منطقه ای اقدام به تشدید مسائل تجزیه طلبانه نموده و با ارسال اخبار محرک روی آنتن باعث تشدید احساسات ناسیونالیستی در منطقه شده است.
حتی در دامن زدن به اختلافات مذهبی نیز وارد شده است. یکی از عجیب ترین اقدامات شبکه روداو در دامن زدن به اختلافات مذهبی مسلمانان شیعه و سنی، در نحوه پوشش خبری شهر آزاد شده جلولا بود. این شبکه در آذر سال جاری پس از آزاد شدن شهر مذکور اقدام به پخش تصاویری از غارت اموال و اجناس بازاریان از سوی عده ای از افراد نموده و به صراحت از آنان به نام گروه های شیعه وابسته به نخست وزیری عراق و نیروهای سپاه قدس ایران معرفی و چنان وانمود کرده است که با خروج نیروهای داعش از این شهر عملاً شیعیان به غارت اموال ساکنین سنی مذهب شهر پرداخته و در اثبات خبر خود در بخش هایی از این گزارش اقدام به پخش گزارش از غارتگران نموده که در آن، این افراد خود را وابسته به سپاه قدس ایران و گروههای شیعه عراق معرفی می نمایند.
در عوض برجسته کردن احزاب کمپ نشین ایرانی توسط این شبکه یکی از اصول کاری آن است. این شبکه با مصاحبه های متعدد با سران و هواداران این احزاب صحبت های آنان را در طرح اتهامات متعدد علیه ایران آن هم در زمانی که ایران در حال کمک به حکومت اقلیم برای مقابله با جنایات داعش بوده است را پوشش خبری داده است. حتی در بخشهای خبری خود، زمانی که مسئولان حکومت اقلیم بارها بی نیازی خود را به مساعدت احزاب کمپ نشین ایرانی مستقر در اقلیم را اعلام و نقش آفرینی آنان را تکذیب می کرد، اصرار به نشان دادن عناصر احزاب کمپ نشین ایرانی در کنار نیروهای کرد عراق در مبارزه با داعش داشت.
تلاش برای تخریب رابطه ایران و حکومت اقلیم کردستان از رویکردهای اصلی این شبکه است. در این راستا تلاش دارد با دعوت از چهره های مخالف جمهوری اسلامی ایران که در احزاب مختلف کردستان عراق فعالیت دارند اقدام به تخریب جایگاه ایران در بین اکراد نماید به عنوان مثال ملا بختیار از چهره های مورد قبول این شبکه بوده و به جانبداری از احزاب کمپ نشین معارض ایران مستقر در حکومت اقلیم کردستان شهرت دارد، با دعوت متعدد از وی اقدام به سیاه نمایی در خصوص ایران می نماید. در یکی از دیگر از مصاحبه های پخش شده از وی در مواضعی خصمانه اعلام کرد: «… ما منتظر تغییر و تحول (انقلاب) در ایران هستیم و به محض بروز اعتراضات در کردستان ایران به عنوان اولین نیروی پشتیبان، نیروهایمان را در کردستان ایران مستقر می کنیم…؟!»
این خبرگزاری، با اسرائیل نیز رابطه مناسب و خوبی دارد. این نهاد خبری با قبح زدایی از ارتباط با اسرائیل از طریق افتتاح دفتر نمایندگی در سرزمین های اشغالی؛ در اسفند سال ۱۳۹۳ علاوه بر پوشش خبری انتخابات رژیم صهیونیستی اقدام به انجام مصاحبه با شخصیت های کرد اسرائیلی دارای مناصب حکومتی در کنست (پارلمان) و همچنین تهیه فیلم های کوتاه از امنیت، توسعه، پیشرفت و حضور نیروهای پیشمرگه کرد در جدار مرز اسرائیل و لبنان نمود .
این شبکه در تاریخ ۲۶/۶/۱۳۹۳، در بخش خبری شبانگاه خود، به بهانه بیست و دومین سالگرد قتل صادق شرفکندی دبیرکل حزب دمکرات کردستان ایران، ضمن پخش تصاویری از سران نظام ج.ا.ا، و تحریم کشورمان توسط اتحادیه اروپا طی آن سال ها، اعلام کرد: «قاتلین صادق شرفکندی همانند گروه داعش عامل کشتار مردم کردستان هستند.»
در آخرین مورد ثبت شده در ایام برگزاری انتخابات خبرنگان رهبری و مجلس شورای اسلامی ایران به ویژه روز انتخابات (۷/۱۲) تمام تلاش خود را معطوف نمود با اعزام تیم های خبرنگاری و اخذ مصاحبه های متعدد از سرکرده های احزاب معارض ایرانی در مناطق مختلف اقلیم کردستان، انتخابات را به نوعی سرد و غیر آزاد جلوه و حتی شائبه تقلب را ایجاد نماید.
این همه خصومت و پخش اخبار غیرمستند شبکه روداو را که گمان می رفت جا پای الجزیره بگذارد و علی الاصول در ابتدا از آن به عنوان الجزیره کردی یاد می شد هم اکنون به یک شبکه اپوزیسیون ضدایرانی تقلیل داده است. در واقع مدل پیشرفته تیشک تی وی است تا یک خبرگزاری سراسری یا شبکه فراگیر. اما علت چیست؟
کارشناسان سیاسی و تحلیلگران دو دلیل عمده برای تنزل این شبکه خبری به یک مستند ساز مجعول جهت دار سیاسی برشمرده اند:
۱- به تبعیت از بقیه سیاست های بارزانی، اکنون این شبکه به یکی از بازیچه های محور ترکیه ای – سعودی – صهیونیستی علیه ایران تبدیل شده است. بارزانی که طی سالهای گذشته استقلال سیاسی و محبوبیت داخلی و مهمتر از همه توانمندی مالی خود را از دست داده راهکار بقاء را پیروی از محور فوق دانسته و به تبعیت آن نهادهای تبلیغاتی وابسته به بارزانی نیز چاره ای جز اجرای فرامین اربابان خود ندارند. لذا اساسی ترین تفاوت روداو با الجزیره در استقلال مواضع و بی طرفی آن است.
۲- دومین عامل دست اندرکاران روداو در بخش ایران می باشند. اغلب عناصر فراری یا اخراجی احزاب کرد معارض ایران هستند و یا افراد فرصت طلب که روداو را نیز به مانند احزاب مدتی بازیچه برای درآمد مادی و یا پل پیشرفت خود قرار داده اند. افرادی که به مانند امید برین با باز شدن اروپا ماهیتشان رو شد و حتی به روداو نیز وفادار نماندند. برخی از اعضای فعال در این شبکه عضو احزاب کمپ نشین ایرانی و یا اخراجی های آنها بوده اند از جمله علی همتی فرزند کمال (عضو سابق حزب دمکرات، یکتی شورشگران و …) ناصر پیروتی فرزند رحمان (عضو سابق حزب دمکرات) امید (محسن) برین فراری به اروپا (عضو سابق یکتی شورشگران) فرزین حسن (عضو سابق کومله) سیما آب خیز (عضو سابق پ.ک.ک بوده) و … که با این دست اندرکاران با سابقه درخشان مشخص است که کلاس شبکه روداو به یک شبکه حزب افراطی محلی و طایفه گرا تقلیل یابد.

نخستین نفری باشید که برای این مطلب نظر ارسال می‌کند.!

نظر خود را ارسال کنید

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.