مصاحبه صریح دبیرکل حدکا با یکی از سایت های اقلیم کردستان و اعتراف به ۳ نکته

دیار و نادیار

مطالب مطروحه ی مصاحبه مصطفی هجری (دبیرکل حدکا) در سایت خندان (وابسته به اقلیم کردستان) در تاریخ ۷/۱۲/۹۴ به شرح ذیل می باشد:

در این مصاحبه هجری به صراحت کمک های مالی اقلیم کردستان و قصد کار نظامی درایران را پذیرفته است.
سایت خندان (وابسته به اقلیم کردستان ) در تاریخ ۷/۱۲/۹۴ با مصطفی هجری(دبیرکل حدکا) مصاحبه نموده است. هجری در این مصاحبه اشاره دارد که اوضاع منطقه بسیار وخیم است و تحولات بسیار سریع صورت می گیرد و نکته جالب این است که مردم منطقه هیچ نقشی در تحولات ندارند بلکه قربانی دخالت دیگر کشورها هستند که در پی حفظ منافع خود می باشند. لذا مردمان عرا و سوریه که در بی دولتی بسر می برند هر روز کشته می شوند و اقلیم کردستان نیز خالی از چنین بحرانهایی نیست.
مصطفی هجری در مورد نقش ایران در این تحولات گفته است از زمانی که نظام جمهوری اسلامی در ایران حکمفرما شده منطقه دچار تشنجات و بحرانهای زیادی شده است چرا که این نظام درصدد تشکیل یک امپراتوری اسلامی شیعه گرا در منطقه است و خود را رهبر مسلمانان جهان می داند. ایران می تواند در کشورها مخصوصا عراق کاملاً دخالت کند به حدی که قادر به تشکیل نیروهای نظامی نظیر حشد الشعبی و تأمین پول و اسلحه و آموزش آنها می باشد. به گفته او «برخی از تحولات اخیر در ترکیه به ایران ارتباط دارد و می خواهد برای این کشور مانع تراشی کند تا فرصتی برای تحقق اهداف خود نداشته باشد. »
مصطفی هجری در ادامه مصاحبه خود ذکر کرده که ایران کشور روسیه را با دو هدف به ایفای نقش وسیعتر و موثرتر تشویق کرد که یکی از آنها پیشروی بیش از اندازه نیروهای ضددولتی و خطر سقوط نظام بشارالاسد و دومی وجود منافع مشترک ایران و روسیه برای محافظت از بشار الاسد است.
مصطفی هجری اشاره کرده که استراتژی آنها در قبال نظام ایران پس از گذشت ۳۷ سال بر قوت خود باقی است و معتقدند که حقوق ملت کرد و دیگر ملتهای موجود در کشور در سایه نظام استبدادی تأمین نخواهد شد. مقامات کنونی ایران حتی به پیشنهادات باوفاترین مشارکت کنندگان در تأسیس نظام همچون آقایان منتظری، مهدی کروبی، هاشمی رفسنجانی و میرحسین موسوی گوش نمی دهند، لذا تنها راه حل تلاش برای فروپاشی نظام با همکاری و اتحاد نیروهای سیاسی و آزادی خواه می باشد. نظام ایران بیش از کشورهای غربی از مردم خود بیم دارد چون مطمئن هستند در صورت دادن آزادی به مردم، این مردم چنین نظامی را رد کرده و از بین می برند. در همین راستا حزب به عنوان نخستین حزب برای تشکیل جبهه ای مشترک میان احزاب و جریانهای مختلف کردستان ایران تلاش کرد اما به علت وجود مشکلات فیمابین و انشقاق برخی احزاب دیگر تلاشها به جایی نرسید. اما هنوز تلاشهایی برای اتخاد دو حزب جدا شده دمکرات ایران وجود دارد و در حال حاضر در مورد مسایل مربوط به ایران و کردستان بحث و گفتگو می کنیم.
مصطفی هجری اذعان کرده که هر یک از اتحادیه میهنی و حزب دمکرات کردستان عراق در سطوح بالا آنها را تشویق به اتحاد دوباره کردند اما مشکلات اساسی در درون خود دو جناح تجزیه شده در حزب دمکرات کردستان ایران است. هجری اضافه کرد آنها دارای روابط با کشورهای غربی و آمریکا هستند اما عدم وجود یک جریان فعال باعث شده است که این کشورها نتوانند علیرغم روابط خود با ایران از آنها حمایت نمایند. مطمئناً این جریان فعال دیر یا زود تشکیل می شود.
او می گوید: «از یک سال قبل برای از سر گیری مبارزات نظامی کار می کنیم و دسته های نظامی را در مرزها و مناطق مختلف کردستان ایران مستقر کرده و مشغول فعالیتهای خود هستند و با مرور زمان این کار توسعه خواهد یافت. در واقع ما درصدد سازماندهی مبارزات نظامی با در نظر گرفتن شرایط مردم کردستان عراق و ایران و اوضاع جهان کنونی هستیم… آنها به عنوان یک نیروی سیاسی برای انجام فعالیتهای خود روابط میان دولت اقلیم کردستان و ایران را در نظر می گیرند اما لازم است شیوه مناسبی را مطابق با شرایط کنونی بیاییم.»
در پایان مصاحبه ، هجری در مورد منابع مالی حزب می گوید که منبع اصلی درآمد حزب، اعضا و افراد ملت گرا هستند و تا قبل از بحران مالی، دولت اقلیم کردستان آنها را حمایت می کرد اما اکنون این کمکها قطع شده است. از سوی دیگر کشورهای عربی خلیج فارس نیز به خاطر ترسی که از ایران دارند به نیروهای اپوزیسیون ایران کمک نمی کنند.

نخستین نفری باشید که برای این مطلب نظر ارسال می‌کند.!

نظر خود را ارسال کنید

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.