وزیر امور خارجه:به پناهجویان ایرانی برای بازگشت به داخل کشور هیچ فشاری نمی آوریم

جمهوری اسلامی ایران مخالف دیپورت اجباری است؛

دکتر محمد جواد ظریف؛وزیر امور خارجه کشورمان اعلام کرد که؛ایران از بازگشت داوطلبانه پناهجویان ایرانی بخصوص از استرالیا،استقبال می‌کند،اما نمی‌تواند هیچ فشاری به این دسته از شهروندان خودTبرای بازگشت به کشور وارد کند.
به گزارش آکام نیوز،محمد جواد ظریف،وزیر امور خارجه ایران که برای دیدار با مقامات استرالیایی به این کشور سفر کرده بود،روز سه‌شنبه ۲۵ اسفند،پس از دیدار با جولی بیشاپ، وزیر خارجه استرالیا در کانبرا به خبرنگاران گفت که؛
ایران هیچ مخالفتی با بازگشت داوطلبانه آن دسته از شهروندانش که موفق به دریافت پناهندگی نشده‌اند،ندارد.
آقای ظریف با این حال گفت که جمهوری اسلامی نمی تواند برای بازگشت این افراد فشاری به آنها وارد کند اما اگر آنها داوطلبانه به کشور برگردد، جمهوری اسلامی با افتخار پذیرای آنهاست.
مذاکره درباره بازگشت پناهجویان ایرانی از استرالیا یکی از محورهای گفت و گوهای وزرای خارجه دو کشور در نخستین سفر یک مقام عالیرتبه ایران به استرالیا پس از ۱۳ سال بود.
در پی این سخنان،رسانه‌های استرالیا گزارش دادند که رسیدن به توافق برای بازگشت حدود ۹ هزار ایرانی متقاضی پناهندگی که تقاضای آنها در استرالیا پذیرفته نشده است، هنوز چشم اندازی مبهم دارد و در گامهای اولیه است.
همچنین چندی پیش در همین خصوص،معاون کنسولی وزارت خارجه ایران هم با اشاره به این ‌که ایران بازگرداندن اجباری را «خلاف حقوق بشر می‌داند»، اعلام کرده بود که؛
سفارتخانه‌ها موظف هستند زمینه بازگشت داوطلبانه ایرانی‌ها به کشور را فراهم کنند.
آقای قشقاوی با اشاره به این‌که استرالیایی‌ها همواره در خصوص بحث پناهندگی دیدارهایی را با مقامات ایرانی داشته‌اند، گفت:
«همه دولت‌های مهاجر پذیر ابتدا سعی می‌کنند،نیروها را غربال کنند و آن بخشی را که احساس می‌کنند برای جامعه‌شان مفید خواهند بود،در یک پروسه زمانی جذب می‌کنند.»
این مقام وزارت خارجه در ادامه،اصلی‌ترین خواست غربی‌ها و کشورهای مهاجرپذیر را «پذیرش دیپورت اجباری» از سوی جمهوری اسلامی دانست و گفت:
«ایران دیپورت اجباری را خلاف حقوق بشر می‌داند؛ در حالی‌که از منظر ما بازگشت داوطلبانه هر ایرانی به کشور خود هیچ ایرادی ندارد و سفارتخانه‌های ما موظف هستند زمینه این بازگشت را فراهم کنند.»
معاون کنسولی وزارت خارجه همچنین بار دیگر تاکید کرد: «اگر دیپورت اجباری در میان نباشد،هیچ مشکلی نخواهیم داشت؛ چراکه حق هر ایرانی است که به سرزمین مادری خود بازگردد.
شایان ذکر است که اکثر احزاب کمپ نشین کرد ،برای آنکه پناهندگی سیاسی را برای خود یا اعضایشان دریافت کنند،با فریب مقامات مسئول و دروغ گویی سعی می کنند،تا اینگونه القا نمایند که در صورت بازگشت آنها به داخل کشور،با خطر جانی روبرو هستند!
این ادعاها در حالی مطرح می شود که بارها سفارت خانه ها و کنسولگری های جمهوری اسلامی ایران در خارج کشور،حتی از امضای دیپورت پناهنده های اخراجی به داخل کشور،خودداری کرده اند.

1 Comment

نظر خود را ارسال کنید

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.