احزابی که برای هتل تارا بیانیه دادند اکنون ساکت شده اند

دیار و نادیار

فاجعه‌ی منا که منجر به کشته شدن صدها نفر از زائران بیت‌الله الحرام شد، پس از فاجعه سقوط جرثقیل‌ ساختمانی در صحن مسجد‌الحرام، مراسم حج امسال را به یکی از بدترین سال‌های تاریخ حج تمتع تبدیل کرده است

از این بین بیش از ۱۰۰ زائر اهل سنت از قومیت های مختلف ایران نیز جان باختند که ۴۰ نفر آنها اهل مهاباد بودند اما دریغ از یک اطلاعیه و ابراز تأسف از گروه ها و احزاب مدعی حقوق کُرد و اهل سنت. هر چند این روال طبیعی بوده و آنها اجازه ندارند خودشان را با عربستان درگیر کنند. این احزاب معمولاً بر اساس حقانیت و انسانیت عمل نکرده و بر اساس سیاست، مصلحت و البته دستورات اربابانشان. گاهی برای یک زندانی کیفری هر روز مطلب می نویسند و گاهی از کنار کشته شدن چهل کُرد اهل سنت بی گناه، به آسانی می گذرند.احزابی که برای هتل تارا و مرگ مشکوک یک دختر یک ماه ویژه برنامه گذاشته بودند اکنون چون پای اربابشان عربستان گیر است توانای دم بر زدن و دفاع از حقوق ۴۰ کرد کشته شده بی گناه ندارند. هر چند یادمان نمی رود قاسملو نیز زمانی در برابر بمباران شیمیایی سردشت و حلبچه ساکت شده بود.مصطفی هجری برای دبیرکل حزب کارگر انگلیس پیام تبریک می دهد اما نمی بیند ۴۰ کُرد مهابادی کشته شده اند

بدون تردید در فاجعه تاسف‌بار و اندوهناک «منا» دولت عربستان سعودی مسئولیت نخست را دارد و لازم است به جای مغلطه و ایجاد پروپاگاندای رسانه‌ای، نسبت به این حادثه دردناک توضیح و جبران مافات نماید.

متاسفانه شاهد بودیم که پس از فاجعه فوق، مقامات این کشور آن طور که باید و شاید نه اطلاع‌رسانی نمودند و نه به شکل شایسته‌ای به مجروحان حادثه رسیدگی کردند.

گزارش‌های ارسالی گواهی می‌داد جنازه‌ی حجاج ساعت‌های متوالی بر روی زمین رها شده بوده است. از همین رو مردم کشورمان طی روزها و ساعت‌های گذشته به طرق مختلف تحت فشار بی‌سابقه‌ای بودند. آنان از یکسو شاهد بودند که عزیزانشان در عید بزرگ و فرخنده قربان به خاک و خون کشیده شده‌اند و از سوی دیگر به دلیل بی‌کفایتی مقامات تازه به دوران رسیده‌ی آل‌سعود عمق فاجعه ساعت به ساعت بیشتر می‌شد.

حج سمبل آبرو و امنیت مسلمین است و از سراسر جهان به دور حرم امن الهی جمع می‌شوند و در حالت احرام بنا نیست که حتی آزارشان به یک گیاه برسد اما نیروهای امنیتی عربستان با یک اشتباه چنین فاجعه‌ای را به بار آوردند.

آنچه مسلم است اینکه عربستان سعودی در جریان مناسک حج بی کفایتی و سوءمدیریت خود را نشان داد و در این شرایط به خوبی ملموس است که حکومت سعودی رژیمی نیست که در آن یک عقل جمعی نقش داشته باشد.

آل سعود رژیمی نیست که پاسخگو باشد، شاهزاده‌های سعودی با بی مبالاتی، فساد و رقابت‌های خانوادگی، همه‌چیز را فدای اهداف خود می‌کنند.

نظام آل سعود نظامی پوسیده است که نشان از برتری یک خانواده در عربستان دارد. این نظام، اسمش مترادف شده است با تخریب، کشتار، خونریزی و جنگ.

برگرفته از نوشتار تحریریه استون

ابراهیم حسین‌بر

نخستین نفری باشید که برای این مطلب نظر ارسال می‌کند.!

نظر خود را ارسال کنید

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.