توافق هسته‌ای؛ جشن اقوام و آشفتگی جدایی‌طلبان

دیار و نادیار

بنظر می‌رسد نگرانی و هراس گروه‌های افراط‌گرایان قومی از افزایش توان سیاسی ایران در جهان و به رسمیت شناختن حقوق آن توسط نهادهای بین‌المللی ناشی می‌شود، چرا که

همزمان با بررسی توافق هسته‌ای ۱+۵ با ایران در کنگره‌ی آمریکا، گروهی از افراطیون قومی که مدعی قیمومیت اقوام ایران هستند، به همراه نمایندگان چند سازمان آمریکایی، همگام با نمایندگان تندروی کنگره، مخالفت خود را با توافق اخیر هسته‌ای ابراز داشته‌اند.

سایت فارسی العربیه که در موضع گیری‌های متناقض و ضدایرانی شهره است، گزارش داده است که این هیئت دیدارهای خود را از روز جمعه ۳۱ ژوئیه، با نمایندگانی همچون سناتور چاک شومر، مناندز از نیوجرسی، لوین از می‌شیگان، بوکر از اوهایو، دربین از ایلی نوی و سناتور ماربوتمن آغاز کرده و درباره مسائل ایران، از جمله “نقض حقوق بشر” به زعم آن‌ها و ارتباط آن با توافق هسته‌ای، بحث و گفتگو کردند.

کریم عبدیان بنی‌سعید، عضو گروه حقوق بشر اهواز که ریاست این هیئت را به عهده داشته، در یک شانتاژ خبری و گفتگو با العربیه فارسی، هدف از این دیدارها را “موضعگیری سازمان‌های سیاسی و حقوق بشری ملیت‌های ایرانی” علیه این توافقنامه به دلیل آنچه وی “عدم پرداختن آن به مساله نقض حقوق بشر در ایران” اعلام کرد.

با این حال رفتار این عناصر مطرود و فریفته که ملتمسانه از آمریکایی‌ها تقاضای جنگ افروزی علیه خاک وطنمان ایران را می‌نمایند و از طرفی نیز خود را نمایندگان اقوام ایرانی معرفی می‌کنند، شرم آور است.

بنظر می‌رسد نگرانی و هراس گروه‌های افراط‌گرایان قومی از افزایش توان سیاسی ایران در جهان و به رسمیت شناختن حقوق آن توسط نهادهای بین‌المللی ناشی می‌شود، چرا که مراجع بین‌المللی نیز به واهی بودن ادعای نقض حقوق بشر در ایران پی برده و برغم فشارهای سناتورهای افراطی آمریکایی، تحمیل و گنجاندن آن در توافق اخیر با شکست روبرو شده است.

جریانات افراط‌گرایان قومی، پیش از این نیز بارها خواهان طرح ادعاهای حقوق بشری بر سر میز مذاکرات اتمی، کسب امتیازات و تحمیل مطالبات غیرمعقول خود از این طریق بوده‌اند، با این‌حال بنظر می‌رسد شکست این سناریو و بی اعتنایی جهانی به آن، سراسیمگی و انزوای فعلی در محافل جدایی‌طلبان و واکنش‌های رادیکال اخیر را در پی داشته است.

دیدار جمعی از افراط‌گرایان قومی با “چاک شومر” سناتور یهودی آمریکایی نیز خود قابل تأمل است، در واقع خشونت‌طلبی، ایران ستیزی و پیوند با تروریسم، وجه مشترک این جریانات رادیکال محسوب می‌شود. چاک شومر، سناتور افراطی یهودی، وجه بارز اختلافات درونی نمایندگان دموکرات آمریکا محسوب می‌شود، وی مدافع سرسخت اسرائیل، از حامیان حمله‌ی نظامی با ایران و از جمله نمایندگانی است که به جنگ عراق رأی مثبت داده است. چاک شومر همچنین در بیانیه‌ای بر مخالفت خود با توافق هسته‌ای با ایران تاکید نموده و گفته است باید تحریم‌ها علیه ایران افزایش یابد.

از سویی کریم عبدیان نیز، دیدار انجام شده را “موفقیت بسیار بزرگ” برای گروهک‌های افراط‌گرا توصیف کرده و از ایجاد چنین ارتباطی با “لابی ضد ایران” در سنای آمریکا شدیداً اظهار خوشحالی نموده است.

عبدیان بنی‌سعید پس از ناآرامی‌های خونین خوزستان در سال ۱۳۸۴ و روابط گسترده‌اش با گروهک‌های تروریستی، با کمک سفارت انگلستان از ایران گریخته و به “حزب تضامن دمکراتیک اهواز” پیوسته است. وی با ارائه یادداشتی به نمایندگان آمریکا، از کنگره درخواست کرده تا بعد از تعطیلات تابستانی، از جریانات افراط‌گرایان قومی ایرانی برای گزارش‌دهی از “موارد نقض حقوق بشر” و “مطالبات ملی اقلیت‌های غیرفارس و ملل به حاشیه رانده شده” دعوت به عمل آورند.

این دیدارها در حالی صورت می‌گیرد که اغلب محافل خبری و روشنفکری در آمریکا، به توافق اتمی با ایران خوشبین بوده و حدود ۶۰ درصد مردم آمریکا نیز از این توافق حمایت کرده‌اند.

مردم ایران نیز در بسیاری از شهرهای ایران با برپایی جشن‌های خیابانی، از سفیران صلح و تیم مذاکره کننده‌ی کشورمان قدردانی کرده‌اند، شادی و اهتزاز پرچم ایران در خیابان‌های تبریز، رقص‌های کردی هموطنان‌مان در کردستان و شور و شوق مردم بلوچ در بلوچستان حاکی از خرسندی و خوشحالی اقوام سرافراز ایران دارد.

ابراهیم حسین‌بر

info@estoun.org – hosseinbor@live.com

نخستین نفری باشید که برای این مطلب نظر ارسال می‌کند.!

نظر خود را ارسال کنید

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.