فوری- ترور رضا کعبی – کومله از این سناریوبه دنبال چه هدفی است؟

دیار و نادیار

روز گذشته خبری بر روی برخی سایت های کورد زبان مبنی بر ترور رضا کعبی (جانشین کومله زحمتکشان کوردستان) قرار گرفت که گویا یکی از وابسته های دستگاه اطلاعاتی ایران  به نام فرید احمدی روز هفت آگوست با برنامه ای از پیش تعیین شده قصد ترور رضا کعبی را داشته که موفق نشده است.

همچنین با آب و تاب خاص هر یک روایتی از ترور داشته اند. یکی از سایت ها نوشته که به محض ورود فرید احمدی به اردوگاه رضا کعبی به وی مشکوک می شود و در آشپزخانه با وی درگیر می شود و پس از شلیک چند گلوله رضا کعبی وی را دستگیر و در حمام اردوگاه زندانی می کند و سپس از حمام فرار می کند و تا کنون هیچ اطلاعی از سرنوشت وی نیست!

یکی نوشته فرید احمدی نگهبان اردوگاه بوده و ضمن مراجعه به رضا کعبی با یک اسلحه بی صدا سه گلوله به وی شلیک و فرار می کند؟!

به هر حال معلوم نیست آیا با اصابت سه گلوله رضا کعبی هنوز توان داشته فرید احمدی را در حمام زندانی کند؟!

و یا با آن حالت اردوگاهی کومله آیا فرید احمدی می توانسته چنان فرار کند که از زرگویز هیچ کس نتواند وی را پیدا یا دستگیر کند؟

مضحک تر آنکه این سناریو را به نام دستگاه اطلاعاتی جمهوری اسلامی نوشته اند.

فارغ از داستان سرایی های مطرح شده و اهداف آن در وهله اول باید اعلام داشت کومله زحمتکشان کل گروهش وزن امنیتی برای ایران ندارد که بخواهد چنین اقدام کودکانه ای را برنامه ریزی کند آن هم علیه شخصیتی مثل رضا کعبی؟! آن هم به اتکای یک پیشمرگ به قول آنها جدیدالورود و تازه کار؟

از طرفی اگر برفرض ایران دنبال این مسائل پیش پا افتاده باشد، رضا کعبی به لحاظ وزن سیاسی و امنیتی حتی در میان احزاب کمپ نشین نفر صدم هم نمی شود. از پژاک و پ.ک.ک و حزب دمکرات هر دو جناح و کومله مهتدی و علیزاده و اعضای مؤثر مرکزیت آنها که بگذریم تازه آن وقت نوبت عمر ایلخانی زاده است نه رضا کعبی؟!

این احزاب آن قدر با همدیگر درگیر و دچار اختلافات داخلی هستند که بقای آنها بیشتر به سود ایران است!

 تازه در این چند ساله مگر چه مشکل حاد امنیتی توانسته اند برای ایران ایجاد کنند؟

اما چرا این سناریو در این مقطع مطرح می شود چندین فرضیه را می توان گمانه زنی کرد:

۱-   رضا کعبی بر خلاف میل عمر ایلخانی زاده به دنبال مطرح شدن در فضای سیاسی کردایتی است. همچنین سودای دبیرکلی کومله زحمتکشان را در سر دارد. با این داستان سرایی سعی در کسب محبوبیت و تثبیت جایگاه و دبیرکلی آینده خود در گروه داشته است. جالب اینجاست که تا کنون علی رغم ادعای اصابت سه گلوله هیچ تصویری از زخمی شدن یا تحت مداوا بودن کعبی وجود ندارد.

۲-   سناریو دوم با همان فرض سناریوی اول و با این تفاوت که انگشت اتهام به سمت عمر ایلخانی زاده است. یعنی خواسته با اجیر کردن نگهبان مقر، اصلی ترین رقیب آینده خود را از میان بردارد و به مانند دیگر رهبران احزاب کردی (هجری، مهتدی و… ) ریاست خود را مادام العمر تثبیت کند.

۳-   سناریوی سوم متوجه عبدالا مهتدی است. عبدالا این روزها دریافته بود که کومله زحمتکشان در حال رایزنی با جناح انشعابی از آنهاست تا یک گروه بزرگ و قوی در مقابل مهتدی تشکیل دهند. بنابراین رضا کعبی را عامل اصلی به نتیجه رسیدن این اتحاد دانسته و خواسته آن را از میان بردارد. این سناریو وقتی قوت می گیرد که ادعای عضویت پیشین فرید احمدی در جناح مهتدی مطرح است.

۴-   آخرین سناریو بر این پایه استوار است. حال که ایران علی رغم میل احزاب کمپ نشین و ضدانقلاب از پروژه هسته ای و توافق ۵+۱ با صحت و سلامت عبور کرده و این توافق با غرب و آمریکا خشم این احزاب و سرویس هارا به دنبال داشت. سعی دارند زین پس پروژه حقوق بشری علیه جمهوری اسلامی راه اندازی کنند. بنا براین با طرح این سناریوها با همراهی سرویس های اطلاعاتی متخاصم با ایران در صدد محکوم کردن جمهوری اسلامی و راه اندازی پروژه ساختگی تروریسم و پرونده حقوق بشر علیه ایران هستند. برای همین هم سعی داشتند در وهله اول با مهره های کم تر معروف و دست چندم این سناریور را امتحان کنند. صحت این سناریو بسته به تبلیغات بعدی کومله و دیگر احزاب دارد و اگر به این فرض دامن زدند و تبلیغات وسیع راه انداختند شک نداشته باشید که دیار و نادیار این داستان سازی را پیش بینی کرده بود!

به هر حال برای ما سناریوی اول محتمل تر و قوی تر است. اما امید است که کومله و دمکرات و تمامی احزاب کمپ نشین به جای صرف وقت و سرمایه خود و جوانان این مرز بوم به این ماجراجویی ها، سناریو سازی ها، اختلافات داخلی و فساد درونی عقلانیت را در پیش گرفته و در فرصت و فضای کنونی که ایران در تعامل سازنده با تمام دنیا در پیش گرفته به آغوش میهن بازگردند و الا سرنوشتی جز منافقین و کوچ اجباری در انتظار آنها نخواهد بود.

نخستین نفری باشید که برای این مطلب نظر ارسال می‌کند.!

نظر خود را ارسال کنید

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.