بی اعتمادی “حدکا” نسبت به رهبری “حدک” یکی از دلایل سرنگرفتن پروسه‌ی اتحاد

  نزدیک به چهار سال است که مسئله‌ی اتحاد میان دو جناح حزب دمکرات همچنان یکی از مسائلی است که هنوز نتیجه‌ایی نداشته و حاشیه‌های فراوانی داشته است.
در طول مدت گذشته جلساتی ما بین رهبری دو جناح صورت گرفته است و هر دو طرف مواضع و ایده‌های خود را در این خصوص مطرح کرده‌اند؛ولی این مسئله که چرا هنوز نتیجه‌ایی نداشته‌ است دلایل متعددی دارد.
رهبری “حدکا” از همان آغاز جلسات مشترک بین دو جناح،مخالف رسانه‌ایی کردن این موضوع بودند با اینکه این مسئله قابل اهمیت بود نزد اعضا و هواداران دو جناح،”حدکا” همچنان بر مخفی بودن جلسات و نتایج گفتگوها تاکید دارد.در این فاصله “حدک” چندین بار به رهبری “حدکا” پیشنهاد داده بود که برای بهتر کردن روابط و نزدیک تر شدن به هم،برخی مراسمات را مشترک برگزار کنند و در آخرین مورد،مراسم ۱۰ فروردین که نزد این حزب به عنوان گرامیداشت جان باختگان شناخته شده است،رهبری “حدک” از جناح مقابل درخواست کرده بودند که این مراسم را مشترک بگیرند ولی آنان این درخواست را رد کردند و همچنان تاکید دارند که نیت “حدک” و رهبری آن،اتحاد و به هم نزدیک شدن نیست بلکه از این موضوع استفاده تبلیغی می کنند و با این مسئله مانور سیاسی تبلیغاتی می دهند.
سال گذشته در حالی که روابط دو طرف به مرحله‌ی خاصی رسیده بود،مصطفی هجری دبیرکل “حدکا” کتابی تحت عنوان “نسکو و دابران” چاپ و منتشر کرد که در آن موضوع انشعابات حزب و خصوصا آخرین انشعاب حزب مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفته بود و رهبری “حدک” به مقصر اصلی متهم شده بودند و….،رهبری جناح انشعابی یا همان “حدک” خصوصا عبدالله حسن زاده و جلیل گادانی نیز سکوت نکردند و کتاب ها و مطالب در جواب آن نوشتند که این مسئله باعث تشدید اختلافات و سردی روابط و فاصله گرفتن از همدیگر بود.
اینک نیز به مانند سال گذشته به بهانه‌ی سخنان خالد عزیزی در پاریس در خصوص ضعف احزاب کردی و ناتوانی آن ها،تنش ها در دو جناح بالا گرفته و هر روز بر ضد همدیگر بیانیه منتشر می کنند و مطالب بر ضد هم پخش می کنند و همچنان فاصله و اختلافات بیشتر می شود.
شایان ذکر است که پاییز ۱۳۸۵ عده‌ی زیادی از رهبری،کادر و پیشمرگ حزب دمکرات جدا شدند و خود را تحت عنوان حزب دمکرات کردستان معرفی کردند و هنوز هم با دبیرکلی خالد عزیزی و با این عنوان به فعالیت خود ادامه می دهند.

هاوری

www.hawrre.com

نخستین نفری باشید که برای این مطلب نظر ارسال می‌کند.!

نظر خود را ارسال کنید

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.