مصاحبه مهم با سرهنگ رجبیان در خصوص ضربه به تیم های دمکرات

همانطور که مطلعید مدتی پیش و در ادامه درگیری های بین سپاه و دمکرات دو تیم از حزب دمکرات کردستان تحت ضربه قرار گرفته و تعداد  ۱۵ نفر از کادرها و پیشمرگه های عضو این تیم ها کشته شدند. در این خصوص تا کنون در رسانه ها اخبار متفاتی به نقل از دو طرف بیان شده که هر یک موفقیت های خود را بزرگ جلوه داده اند. اما ضعف یک مصاحبه تخصصی و شجاعانه که بدور از هیایوی تبلیغاتی جزئیات را بیان کند خالی است. با پیگیری های بسیار زیاد انجمن دیار پس از چند مدت توانستیم با یکی از فرماندهان منطقه ای سپاه (سرهنگ رجبیان) که نقش اساسی در طراحی عملیات های اخیر علیه دمکرات در اشنویه و سروآباد داشته مصاحبه ای بسیار کوتاه آن هم در خودروی اداری وی (طی مسیر از محل کار به نزدیک منزل) ترتیب دهد. توجه شما خوانندگان محترم را به این مصاحبه کوتاه و جذاب جلب می نماییم.

دیار و نادیار : با عرض سلام خدمت سرهنگ محترم نیروی زمینی و تبریک موفقیت های اخیر و ممنون از اینکه بالاخره ولو در خودرو و هنگام طی مسیر به ما وقت مصاحبه دادید. ما همانطور که پیش تر در اخذ وقت قبلی اعلام شد از انجمن حقوق بشری حمایت از قربانیان ترور در کردستان هستیم معروف به دیار و نادیار. اگر اجازه بدهید به دلیل ضیق وقت سوالات را بی پرده شروع کرده و یک راست سر اصل مطلب می رویم:

 سرهنگ رجبیان: من هم سلام و خسته نباشید دارم. نیاز به معرفی نیست با شما و انجمنتان آشنایی دارم. حقیقتاً قصد مصاحبه نداشتم چرا که چندان دل خوشی از شما و انجمنتان ندارم. این  مورد هم به دلیل اصرار دوست خوبم آقای صمیمی پذیرفتم گفتگویی در ماشین داشته باشیم. بفرمائید اگر سوالی دارید.

دیار و نادیار: چرا؟ دلیل عدم دلخوشی از انجمن ما؟

سرهنگ رجبیان: خودتان بهتر می دانید. اسم انجمن حمایت از قربانیان ترور را یدک می کشید و به تنها فعالیتی که نمی پردازید همان است. هر کس شما را نشناسد و سایتتان را بازدید کند گمان می کند سایت وابسته به حزب دمکرات یا حداقل منتقد آن هستید. چنان با آب و تاب به آنها اسم و آوازه می دهید و نامشان را برجسته می کنید انگار نه انگار در مورد یک گروه اشرار یا حزب منحله صحبت می کنید. این مخالف سیاست های نظام در خصوص گروه های تروریستی از قبیل دمکرات است.

دیار و نادیار: به هر حال ما هم اهداف و تحفظ هایی داریم و به عنوان رسالت رسانه ای سعی در نقد عملکرد احزاب به صورت بی طرفانه داریم. ما فقط منتقد سیاست های فعلی حزب هستیم.

سرهنگ رجبیان: کدام حزب؟ حزب تعریف دارد. مرامنامه دارد. ساختار دارد. به یک فرقه طایفه ای تابع سیاست های منطقه ای قدرت ها علیه ایران می گویید حزب. حزب چارچوب فعالیتی دارد در یک کشور. دمکرات برای کجا فعالیت می کند؟ ایران یا عراق یا کردستان بزرگ یا بارزانی؟ یا هر کس عراق سر قدرت باشد؟ زمانی با صدام و زمانی با بارزانی ها!

دیار و نادیار : خوب به هر حال سیاست اصل دمکرات بر این نبوده چه بسا پیش از انقلاب امثال معینی ها بودند و یا احمد اسحاق ها و در اوایل انقلاب نیز افرادی از دمکرات بودند که به مثابه یک حزب فعالیت داشتند و اتفاقاً جمهوری اسلامی را قبول داشتند و کمک هایی نیز داشتند و الان نیز برخی افراد آگاه که صرفاً خواهان فعالیت حزبی هستند نظیر خالد عزیزی یا قادر وریا و… هستند. نمی توان عمل عده ای فرصت طلب را به همه تعمیم داد.

سرهنگ رجبیان: ملاک وضعیت حال افراد است. شما نیز دست خودتان  نیست. به دلیل ماهیت کارتان شعبه ای از دمکرات شده اید. ضمناً  مشکل شما نسل جدید این است که ندیدید چطور در جنگ دمکرات هم میهنانمان را به خاک و خون کشید. در پاوه نبودید. در دولتو نبودید. بگذریم بروید سر اصل مطلب در درخواست مصاحبه گفته بودید قصد دارید در مورد تیم ها سوال کنید.

دیار و نادیار : بله پوزش سرهنگ. حقیقتاً رسانه ها صحبت ضد و نقیض زیاد داشتند. دمکرات آمار شهدای شما را زیاد اعلام کرد و شما نیز تلفات آنها را بیش از آنچه دمکرات پدیرفته اعلام کردید. حقیقت ماجرا چیست؟

سرهنگ رجبیان: به عقلتان رجوع کنید. گمان می کنم خودتان آمار درستی در برخی خبرهایتان زده بودید. اولاً شهید یا کشته شده ها هویت دارند. این طور نیست که من  اعلام کنم ده نفر یا دهها نفر و…! هر کس کشته شده یک هویتی دارد. یک آشنا و خانواده ای دارد. ما عکس و مشخصات هر کس کشته شده بود چه شهدای خودمان (سه نفر اشنویه و سه نفر سروآباد)  چه تلفات حریف (۱۵ نفر) را اعلام کردیم. دو نفر را هم شناسایی نکردیم به دلیل شدت سوختگی قابل شناسایی نبودند. قضاوت با شما و خوانندگانتان. اینها هر یک دوست و آشنا و خانواده دارند. مگر می شود پنهان بماند. ما برای شهدایمان مراسم گرفتیم. مردم آمدند و… . ضمناً شما باور می کنید در یک نبرد با یک گروه چریکی در داخل خاک خودمان که ابتکار عمل و برتری از هر لحاظ به نفع ماست دهها نفر تلفات داده باشیم. اینها مصرف تبلیغی برای اربابانشان دارد.

دیار و نادیار: سردار آن دو نفر که سوختند هنوز مشخص نشده؟

سرهنگ رجبیان : یکی از آنها دمکراتی است. هویتش اما هنوز مشخص نشده است.از نشانه هایی که بر لباسش یافتیم مشخص شده است. یکی دیگر نیز از اعضای هسته های آنها در اشنویه بوده که در حال شناسایی است. هنوز خانواده اش برعهده نگرفته اند. شاید می ترسند.

دیار و نادیار: آیا این نبردها ضروری بود؟ با این همه کشته از دمکرات؟ نمیشد بهتر عمل کرد و یا با میانجیگری و مذاکره کار حل شود؟

سرهنگ رجبیان: یعنی چه؟ کسی مسلحانه بدون اجازه وارد خانه تو شود چکار می کنی؟

دیار و نادیار : نه منظورم این است که دمکرات معتقد است برای درگیری نیامده بود. شما شروع کردید؟

سرهنگ رجبیان: برای درگیری نیامده بود؟ تیربار و آرپی جی را برای تبلیغ آورده بودند؟ مگر مملکت بی صاحب است هر گروه بی سرو و پا و راهزن و چته ای اسلحه و تیربار دست بگیرد دور بزند و ضد نظام تبلیغ کند؟ آن گاه بگوید برای درگیری نیامده؟ شما فرض کن چاقو دستت گرفته ای و به من دشنام می دهی و مدام طرف من می گیری آن گاه ادعا می کنی برای خیار پوست کندن چاقو دست گرفته ای؟

دیار و نادیار : خوب چرا علیه پژاک اقدام نمی کنید؟ آنها که بیشتر از دمکرات ها از این مانورها می دهند؟

سرهنگ رجبیان: حافظه شما ضعیف است. ماضربه اول را در ارتفاعات جاسوسان به پژاک زدیم مگر یادتان نمی آید. علیه کدام گروه کُردی عملیاتی به این گستردگی داشتیم؟ حالا هم صبر ما حدی دارد. البته جاهایی که پژاک از حد و حریم خودش تجاوز کند، جوابش را می دهیم و اگر نگاه کنید داده ایم. سردشت چند وقت پیش را که یادتان می آید؟ ۵ نفر از آنها کشته شد. برای ما پژاک و کومله و دمکرات فرقی ندارد. همه ضدانقلاب و شرور هستند.

دیار و نادیار : خوب چه شد یک هو علیه دمکرات اقدام کردید؟

سرهنگ رجبیان: به عرضم دقت نکردید. گروهی که از حد و حریم خودش تجاوز کند، پاسخش را می گیرد.

دیار و نادیار: ولی سالها بود در کردستان خبری نبود. دمکرات ها هم گاه می آمدند و گاه می رفتند. کومله نیز همین طور. ولی شما امسال اینقدر با شدت برخورد کردید؟

سرهنگ رجبیان: دو دلیل دارد. نخست اینکه دمکرات امسال به خواست خودش نیامده بود. با دلارهای سعودی ها و نقشه برخی کشورهای منطقه ای آمده بود که این جاسوسی و مزدوری برای ما خط قرمز است. دوم این که گروهی که از حد خودش تجاوز کند پاسخش را می گیرد. راست می گویید. پارسال هم دمکرات بویژه بیشتر حدک و هم کومله تیم های زیادی را فرستادند. اما آمده بودند چند تا سخنرانی کنند و کمی هم عکس و فیلم بگیرند که در تلویزیون هایشان پخش کنند. ما هم با این که می توانستیم عمل کنیم. با صبر و متانت و خویشتنداری از آنها خواستیم خارج شوند و از حد نگذرانند. حتی یک بار نیروهای تحت امر من می خواستند در سردشت اقدامی علیه حدک بکنند. من گفتم طوری عمل کنید که آسیبی به کسی نرسد. تیم نیز بفهمد و خارج شود و آسیبی به کسی نرسد، صبر و متانت از این بیشتر؟

دیار و نادیار: دلیل دوم را نفهمیدم؟

سرهنگ رجبیان: منظورم این است که این دمکرات هایی که امسال آمده بودند باعث آزار و اذیت مردم منطقه نیز می شدند. تنها ما نبودیم. شما نمی دانید چقدر شکایت منطقه ای از مرغدار، باغدار، پرورش ماهی منطقه ای شده بود که تیم های دمکرات به آنها تعرض داشته اند. به قدری ناراحت بودند که حاضر به هر گونه همکاری برای اقدام ما علیه تیم ها بودند.

دیار و نادیار: تا جایی که ما می دانیم این شیوه پژاک است و دمکرات بعید می دانیم ورود به زور و یا باج گیری از مردم منطقه یا مرغداری ها و … داشته باشد؟

سرهنگ رجبیان: این درست نیست. حالا که گفتید، محض اطلاع شما عرض می کنم. در یکی از شهرستان ها که تیم دمکرات ضربه خورد اتفاقاً باغداری که به زور زمین و مکان او را اشغال کرده بودند و زن و دختر و ناموس او را تهدید به تجاوز کرده بودند و حتی درخواست های نامشروعی داشتند که فلان دختر اهل ده را برای ما در خانه باغی بیاور، اطلاع اولیه حضور تیم دمکرات را به ما داد. شما بودید چه می کردید؟

دیار و نادیار: بگذریم. در خصوص توپ باران و گلوله باران گمرک های مرزی چه؟

سرهنگ رجبیان: از این لفظ استفاده نکنید خواهشاً . گمرک تعریف بین المللی دارد. شما به ایستگاه اخاذی و چته گری می گویید گمرک؟ این اقدام نیز به درخواست مترددین مرزی بود. مردم کلافه شده بودند. تازه دو روز بیشتر طول نکشید.

دیار و نادیار: شایع شده که در این گلوله باران ها به مردم روستایی سیدکان و … آسیب هایی رسیده است. آیا در کل این اقدام به نفع ماست یا ضرر؟

سرهنگ رجبیان: دروغ است. اخبار موثقی داریم که یکی از مقرات دمکرات نابود و ۳ نفر نیز زخمی شده اند. اسنادی از آنها در آتش سوخته و بعد از آن پخش شدند و به کوه ها پناه برده اند. خون از دماغ یک نفر از مردم عادی نیامده است.

دیار و نادیار: سردار پاک پور فرمانده نیروی زمینی تهدیداتی مبنی بر نشان گرفتن عقبه دمکرات در صورت تکرار حوادث داده. منظور چیست؟ آیا مقرات آنها هدف است؟

سرهنگ رجبیان: طبیعی است منافع جمهوری اسلامی حد و مرز ندارد. اگر شروری شرارتی داشته باشد، قطعاً پاسخ آن را در هر جا باشد خواهیم داد. این طور نیست که اقدامی بشود و فردی به کشور همسایه فرار کند. هیچ جا را برای او امن نمی گذاریم. حتی اگر نیاز باشد کوی سنجق. البته بیش از حد خیلی هیاهوی تبلیغاتی راه انداختند.

دیار و نادیار: این تهدیدات اثری هم داشت؟

سرهنگ رجبیان: می بینید که اعزام ها متوقف شد و آخرین تیمشان هم محض اطلاع شما خارج شد. فعلاً قول داده اند شرارتی نداشته باشند. تا ببینیم چه قدر به عهد خود وفادارند.

دیار و نادیار: آیا دوران جنگ مسلحانه به پایان نرسیده. آیا وقت دیالوگ و گفتگو با احزاب نیست؟

سرهنگ رجبیان: با حزب به مفهوم واقعی کلمه حزب چرا. اما با چند مزدور گوش به فرمان سعودی ها و بارزانی و ترکیه ای ها ما مذاکره ای نداریم.

دیار و نادیار: یعنی شما هیچ ظرفیت و آینده ای نمی بینید؟

سرهنگ رجبیان: چرا خوب به هر حال هر موقع آنها ثابت کردند مستقل هستند و قصد فعالیت حزبی دارند. ما همیشه آماده گفتگو بوده ایم. مثلاً موضع برخی سرکرده های آنها طی هفته های اخیر رویکرد واقع بینانه تری داشته است. آنها باید ثابت کنند که اولاً گوش به فرمان دشمنان ما، سعودی ها، بارزانی ها، رژیم صهیونیستی و … نیستند و در ثانی قصد فعالیت تبلیغی و حزبی مستقل و واقعی دارند نه اهداف تروریستی و تجزیه طلبانه و ایده هایی مثل کردستان بزرگ. باید ثابت کنند یک حزب مخالف یا منتقد ایرانی کُردند.

دیار و نادیار: شما واقعاً قبول می کنید که حزبی کردی مثل دمکرات در داخل کشور فعالیت داشته باشد.  به قول خودتان با آن سابقه کشتار و… آیا واقعاً در آینده می پذیرید دمکراتی مجوز فعالیت در ایران داشته باشد؟

سرهنگ رجبیان: عرض کردم بسته به تغییر رفتار طرف مقابل دارد. مگر ما الان در داخل کشور حزب مخالف یا منتقد نداریم. خیلی از فتنه گران مواضعی تند تر از برخی حزبی های کنونی داشتند. اما داخل هستند و دارند فعالیت می کنند. نگاهی به مطالب رسانه های داخل بیندازید. بگذریم. اما طرف باید یکسری قوانین ساختاری کشور و محلی که در آن فعالیت می کند را بپذیرد. نمی شود شما یک جا بازی کنی و داور و کل قوانین بازی را زیر سوال ببری. آن گاه دیگر حزب نیستی. معارض کل نظام هستی.

دیار و نادیار: منظورتان از برخی سرکرده های دمکرات خالد عزیزی است که مواضع مناسبی داشته؟

سرهنگ رجبیان: من از کسی اسم نمی برم. چه عزیزی و چه هجری هر دو دمکراتی اند. برای ما هیچ یک هنوز چیزی را ثابت نکرده اند. حدک نیز طی این سالها برخی جنایات محدود و منطقه ای و برخی ترورها داشته است. پارسال نیز به مانند هجری و حتی بیشتر تیم به داخل فرستادند. از کسی هم حمایت نمی کنم که منصوب به ج.ا.ا شود و او را سوژه رسانه ها کنند. فقط می گویم برخی از آنها از نظر سواد و آگاهی به روز ترند و واقع بینانه تر ولو اینکه دشمن و یا مخالف ما باشند. در میان دشمنان ما نیز کشور های متعصب و جاهل داریم و کشورهای آگاه تر و واقع بینانه تر نیز داریم. از بحث تیم ها طفره رفتید و وقت ما نیز تنگ است. اگر وقت شد در فرصت های بعدی اگر علاقه داشتید در این زمینه بحث می کنم.

دیار و نادیار: متشکر از وقتی که به ما دادید. به قول دیدار و مصاحبه بعدی.

نخستین نفری باشید که برای این مطلب نظر ارسال می‌کند.!

نظر خود را ارسال کنید

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.