تظاهرات گسترده ضد حکومتی در شهرهای کردستان عراق+تصاویر

خبرنگار آکام نیوز در شمال عراق،از برگزاری تظاهرات گسترده کردهای عراق در اعتراض به سیاستهای دیکتاتورمآبانه مسعود بارزانی و ریاضت اقتصادی خبر داد.
بر اساس گزارشهای رسیده از شهرهای مختلف کردستان عراق،باخبر شدیم،اکثر تجمع کنندگان در شعارهای ضد حکومتی خود،همچنین خواستار تغییر سیستم سیاسی کنونی در اقلیم کردستان عراق شده اند.
این حرکتهای اعتراضی با حضور اقشار مختلف مردم کردستان عراق،در شهرهای مختلف،از اولین ساعات صبح سه شنبه ۶ مهرماه برابر با ۲۷ سپتامبر۲۰۱۶ میلادی،شروع شده و همچنان نیز ادامه دارد.
در این تظاهرات،معلمان نیز همچون مردم بازاری و دیگر شهروندان،در سلیمانیه‌ و دیگر شهرهای مختلف اقلیم کردستان بر علیه سیاستهای مسعود بارزانی شعار دادند.
مسئولین برگزاری این اعتراضات و به‌ ویژه‌ کمیته‌ مردمی اعتراضات،احزاب و مسئولین شهرهای اقلیم کردستان هشدار دادند،در صورتی که حکومت به خواسته های آنها عمل نکند،تجمعات گسترده تر برگزار می شود.
در تجمع سلیمانیه،جوان ترین نماینده مجلس و مخالف تمام عیار فساد مالی در کردستان علی محمد صالح نماینده‌ جنبش تغییر،با حضور در جمع تظاهرکنندگان به‌ ایراد سخنرانی تندی بر علیه حکومت پرداختند .
همچنین تعدادی از نمایندگان پارلمان کردستان نیز در میان تظاهرکنندگان بودند.
بخشی از خواسته معترضین شامل این موارد هستند:
۱-باید اقدام دولت در کاهش حقوق معلمان به‌ نصف متوقف شود
۲-لازم است که‌ شفاف سازی کامل در حوزه‌ فعالیت و درآمدهای نفتی و دیگر منابع درآمدهای اقلیم کردستان انجام شود.
۳-حاکمیت قانون در دادگاه‌ها و قوه‌ قضائیه‌ اقلیم اعمال شده‌ و قوه‌ قضائیه‌ از دفاتر سیاسی احزاب خارج شده‌ و به‌ صورت مستقل عمل کند.
۴-تغییر حکومت دیکتاتوری کنونی در اقلیم کردستان عراق و….
اما همانطوریکه در ابتدای خبر اعلام شد،مهم ترین خواسته مردم،تغییر سیستم سیاسی کنونی و همچنین تاسیس پارلمانی غیر دولتی بوده است.
تظاهر کنندگان اعلام کرده اند که حکومت کنونی می خواهد با قدرت نظامی،حکومت دیکتاتوری خود را ادامه دهد.
همچنین علمای دینی نیز در بین تظاهر کنندگان حضور پیدا کرده و خواستار گسترش تظاهرات،به دیگر شهرهای کردستان عراق شدند.
جمع کثیری از بازاریان در سلیمانیه نیز مغازه های خود را تعطیل کرده و به صف اعتصاب کنندگان پیوستند.
تلویزیون نزدیک به جنبش مردمی گوران(تغییر)نیز در خبری اعلام کرد که خیابان های اصلی شهرهای بزرگ کردستان عراق توسط مردم بسته شده است.
اوضاع در اقلیم کردستان عراق متشنج گزارش شده و نیروهای منتسب به مسعود بارزانی(پارتی)در آماده باش کامل بسر می برند و مدام در حال تهدید به اعمال خشونت بر علیه تظاهرکنندگان هستند.

نخستین نفری باشید که برای این مطلب نظر ارسال می‌کند.!

نظر خود را ارسال کنید

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.