همکاری عربستان با ترکیه در سرکوب کردهای کردستان سوریه

دیار و نادیار

عادل الجبیر وزیر خارجه عرستان حمایت کشورش برای حمله ارتش ترکیه به کردستان سوریه را اعلام و اظهار نموده عربستان از ابتدا هم از ایده های ترکیه در این خصوص حمایت کرده است. عادل الجبیر اظهار داشت با نقش حزب اتحادیه دمکراتیک (پ.ی.د) در سوریه مخالفیم و از ابتدا هم از ایده های ترکیه در این مورد حمایت کرده ایم. نامبرده از (پ.ی.د) در کردستان ترکیه با عنوان غاصب و تجزیه کننده سوریه نام برده و گفت، برنامه این ها از اصل غلط بوده است. این گونه حمایت های عربستان سعودی از حملات ترکیه به کردستان سوریه در حالی است که کشورهایی نظیر ایران و چندین کشور دیگر با آن مخالفت کرده و آن را محکوم نموده اند و خواهان این بوده اند تا نبرد ترکیه و یگان های مدافع خلق در کردستان سوریه علیه داعش با شدت جریان پیدا کند نه این که ترکیه به ی.پ.گ حمله کند که خود یکی از نیروهای موثر در مقابل داعش است.

با این اوصاف عربستانی که اکراد کردستان سوریه را غاصب می داند ؛ چگونه از اکراد ایران و عراق حمایت می کند؟ یا بهتر بگوییم چگونه حزب دمکرات به پشتوانه عربستان و دستورات و رهنمودهای آنها اقدام به مبارزه مسلحانه می نماید؟ رهبران حزب یا خود را به خواب زده اند و یا واقعا خوابند. چگونه می خواهند این تناقض را پاسخ دهند. حمایت از حقوق کرد یا رابطه با عربستان؟ تازه عربستان سعودی سر اقلیم کردستان را نیز کلاه گذاشته اند و در رابطه با استان نینوا و موصل ادعاهای بارزانی ها بر سنجار را قبول ندارند. هر کسی که کمی بیاندیشد و مسایل منطقه و جهان را بررسی کند ؛ به راحتی می فهمد که منافع عربستان ایجاب می کند که ایران ناآرام باشد و برای رسیدن به این هدف هر گروه و حزبی را حمایت می کند و بازیچه دست خود قرار می دهد و پس از آنکه منافعش تأمین شد ؛ اگر خوشبین باشیم آنها را رها می کند. بیاید از تاریخ عبرت بگیرید؛ اشتباهات گذشته را دوباره تکرار نکنید.

حزب دمکرات در گذشته نیز به پشتیبانی و حمایت رژیم بعث اعتماد کرد و حتی چه خون ها از اکراد که پایمال نشد؟ اما آخر رژیم بعث چه کرد؟ با همکاری سازمان مجاهدین فاجعه انفال علیه کردها را خلق کرد

1 Comment

  1. بارزانی و تروریستهای کرد ایران این بار جانب ترکیه را می گیرند

نظر خود را ارسال کنید

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.