تقبیح راسان هجری از سوی مسعود بارزانی

قای بارزانی در مصاحبه با بی بی سی فارسی گفت: “می‌خواهم تاکید کنم که از راه جنگ هیچ هدفی قابل دسترسی نیست. برای همین است که جمهوری اسلامی ایران و گروه‌های دیگر “کرد” باید با هم گفت و گو کنند و به راه حلی مسالمت‌آمیز برسند.”

او با تشکر از پشتیبانی‌های ایران در نبرد علیه گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش)،گفت اقلیم کردستان می‌خواهد “روابط عادی” با ایران داشته باشد.

در ماه‌‎های اخیر مناطق غربی ایران چندین بار صحنه درگیری‌هایی  میان نیروهای ایرانی و شبه‌نظامیان وابسته به احزاب کرد بوده‌اند.پس از این درگیری‌ها سران حکومت اقلیم کردستان عراق،احزاب کرد را تحت فشار قرار داده اند که نمی توانند از خاک عراق برای حمله به ایران استفاده کنند.

رئیس اقلیم و رهبر حزب دموکرات کردستان عراق گفت آنها خود را مسئول سیاست‌های دیگر احزاب کرد نمی‌دانند و نمی‌‌توانند نظرشان را به آنها “دیکته کنند”.

مسعود بارزانی درباره اختلاف نظر حزب دموکرات کردستان عراق و دیگر گروه‌های کرد مستقر در کردستان عراق، مثل حزب کارگران کردستان (پ‌ک‌ک) که با دولت ترکیه درگیر است، گفت: “تصمیم من این است که نباید هیچ جنگ کرد علیه کردی صورت بگیرد.”

‘خانه‌هایمان را از هم جدا کنیم’

مسعود بارزانی درباره آینده عراق به بی‌بی‌سی فارسی گفت: “عراق دیگر نمی‌تواند به عقب برگردد. دوره دولت مرکزی قدرتمند برای عراق دیگر به سر رسیده است.”

در این مصاحبه،رئیس اقلیم کردستان عراق از همه‌پرسی استقلال کردستان عراق دفاع کرد و گفت: “عراق در حال حاضر عملا چند تکه شده و این گناه من نیست.”

آقای بارزانی گفت: “ما می‌توانیم با دولت عراق دو برادر خوب باشیم ولی خانه‌هایمان را از هم جدا کنیم.”

او در بخشی دیگر از مصاحبه گفت داعش پس از نبرد موصل تمام نخواهد شد و نیروهای این چنینی در آینده با رنگ و عنوانی دیگر باز خواهند گشت.

نخستین نفری باشید که برای این مطلب نظر ارسال می‌کند.!

نظر خود را ارسال کنید

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.