مهاباد در سوگ فریناز خسروی و لاشخوران به فکر کاسبی خود به هر قیمتی

دیار و نادیار

 متأسفانه عصر روز یکشنبه یکی از کارکنان هتل تارا مهاباد با نام فریناز خسروی متولد ۱۳۶۸ لیسانس کامپیوتر اهل مهاباد، طی حادثه ای نا مشخص از طبقه چهارم هتل اترک مهاباد  به پایین سقوط و منجر به مرگ وی می شود.

آنچه که در رسانه ها و سایت ها و مصاحبه های مقامات محلی و رسمی در پی این حادثه منتشر شده حاکی از آن است که گویا فردی با هویت«س.م.ه» اهل ارومیه کارمند شرکت تلاشگران اندیشه تهران که در همان روز به هتل اترک مهاباد مراجعه و سعی داشته طی بررسی روند ارتقاء هتل را تأیید نماید گویا پیش از حادثه با فریناز در یک اطاق بوده اند.

ماجرا از آن قرار است که کارکنان هتل با مشاهده هم اطاق شدن فریناز و فرد مزبور موارد را به مادر فریناز اطلاع رسانی و مادر او هم بلافاصله به موبایل فریناز زنگ زده و ضمن ابراز تأسف اعلام می دارد که خودش را به هتل خواهد رساند. فریناز برای گریز از رسوایی اخلاقی و آبروریزی که خواسته یا ناخواسته گریبانگیرش شده بود سعی می کند به سرعت از اطاق فرد مزبور خارج شود که با صف دیگر همکاران و کارمندان هتل در خارج از اطاق مواجه می شود. با این وصف برای خروج از پنجره اقدام می کند که طی حادثه ای ناگوار به پایین سقوط و این فاجعه اتفاق می افتد.

اما چند نکته:

۱- پر واضح است که به هر دلیل فریناز برای گریز از آبرو ریزی و رسوایی اخلاقی که به هر دلیل خواسته یا نا خواسته گریبانگیرش شده بود دست به این خروج غیرعقلایی از پنجره زده و منجر به بروز این حادثه ناخواسته شده است.

۲- متهم ردیف اول این حادثه س.م.ه وابسته به شرکت خصوصی مرتبط با گردشگری و هتلداری است که حضور فریناز در اطاق او به هر دلیل هیچ توجیهی نداشته است.

۳- متهم ردیف دوم این حادثه همکاران فریناز هستند که به جای کمک به وی، لاپوشانی قضیه، حفظ آبروی فریناز وطرح موضوع مستقیم با خودش، سریع به مادرش زنگ زده اند تا هم آبروی او را نزد خانواده اش ببرند و هم زمینه این اقدام عجولانه و تأسف آمیز را در اثر استیصال فریناز در آن لحظه فراهم آورند. تأکید دین مبین اسلام همواره حفظ آبروی انسانها در هر شرایطی بوده است که همکاران فریناز این اندک وظیفه انسانی که می توانستند در آن صحنه انجام دهند را رعایت نکردند و هم خانواده ای را داغدار کردند و هم آبروی فردی را بی جهت ریختند.

۴- مقصر سوم احزاب و گروه هایی هستند که حاضرند همه کس و همه چیز را فدای تبلیغ اندک و زودگذر گروه به فنا رفته و رو به زوال رفته خودشان نمایند. فریناز برای حفظ آبرویش رو به این اقدام نسنجیده و مخاطره آمیز- خروج از پنجره – آورد. نمی دانست کومله و دمکرات و پژاک بلافاصله بعد از این حادثه در رسانه های خود قضیه را جهانی می کنند تا آنچه که فریناز دغدغه اش را داشت به وقوع بپیوندد. کاری به این نداریم که این احزاب به دور از انصاف و انسانیت همه چیز را زیر پاگذاشته و برخی از آنها- نظیر عبداله مهتدی- طوری وانمود کرده اند که گویا تمامی مسئولین جمهوری اسلامی از مأمورین گرفته تا رئیس هتل و… قصد تجاوز به این دختر بیگناه را داشته اند و فریناز برای حفظ آبرویش از پنجره فرار و خودکشی می نماید. این داستان سرایی های آنها ادامه داشته و دارد. اما مسأله آبروی یک دختر است که حتی پس از مرگش نیز حفظ نشد و باعث و بانی آن همین احزاب به عبارت ما لاشخور بودند. گروه هایی که راضی هستند جان، مال و آبروی تک تک کوردها را هزینه کنند تا تبلیغی برای خودشان و تداوم چپاولشان و بدبختی پیشمرگه ها باشد. واقعا این لاشخوری ارزش آن را ندارد.

۵- واقعا قلب هر انسانی از این واقعه به درد می آید و برخی مردم مهاباد نیز از این قضیه مستثنی نبوده و برای پیگیری حق و حقوق فریناز و شناسایی متهمین احتمالی راهی خیابان و تجمع مقابل هتل شدند. مقصر نیز دستگاه های ذی ربط و رسانه های محلی بودند که در موقع لازم شفاف برای مردم اطلاع رسانی و آگاهی بخشی نکردند. هر چند شاید دغدغه آبروی خانواده این دختر را داشتند.

۶- بازنده اصلی این حادثه نیز متأسفانه خود کوردها بودند. مهاباد تازه داشت به لحاظ اقتصادی رونق می گرفت. قرار بود هتل ۴ ستاره ۸ میلیاردی داشته باشد. هتلی که در آتش سوخت قرار بود آخر ماه میهمان یک اجلاس بین المللی باشد. فضای نا امنی که بار دیگر کومله و دمکرات و پژاک از مهاباد در رسانه های خودشان ترسیم کرده اند باعث می شود دیگر هیچ سرمایه داری تا مدتها به فکر سرمایه گذاری در این منطقه به لحاظ تجاری نباشد. و گروه هایی که چیزی جر بدبختی و دستاوردی جز عقب ماندگی و ایجاد فضای امنیتی برای مردم کردستان ایران طی این سالها نداشته اند بار دیگر به این وظیفه خود به خوبی عمل کرده و مانع رشد و توسعه کردستان ایران شدند. آن هم به بهای اینکه چند روزی خوراک تبلیغی رسانه ای داشته باشند و احزاب به کما فرورفته خود را کمی امید بخشند. حتی به بهانه بردن آبروی فریناز و بر سر زبان انداختن این دختر.

۷-دیار و نادیار به عنوان یک انجمن حقوق بشری حامی قربانیان کورد ضمن همدردی و تسلیت  به خانواده خسروی موضوع را تا آخر و به صورت جدی پیگیری خواهد نمود تا خاطیان و متهمین این پرونده معرفی و به سزای اعمال خود برسند و به خانواده این عزیز و تمامی دوستداران وی اعلام می دارد که هر مصاحبه آنها با هر شبکه رسانه ای و خبری عایدی جز بر سر زبان افتادن فریناز و آبروریزی بیشتر و رسوایی خانواده این فرد نداشته و کمکی به آرامش روح او نمی کند. اصلا فریناز برای جلوگیری از این اتفاق دست به این عمل عجولانه زده است. فقط باید در این شرایط به فکر حفظ آبروی او، حفظ آرامش جامعه کُردی و حفظ منافع کوردها در داخل کشور بود. نباید گذاشت به دلیل دشمنی یکسری از احزاب منفعت طلب و کشورهای بیگانه با نظام جمهوری اسلامی آبروی یک دختر کورد دستمایه خوراک تبلیغاتی آنها قرار گیرد.

 

2 Comments

  1. به درک واصل شد دم اون همکاراش گرم حالاهی بگو بخش خصوصی یعنی به تو مربوط نیست این خصوصیه

  2. شلیته بی حیا زنان کرد حتی برای عوض کردن لباس شوهران خودرا از خانه بیرون می کردند ومادرما با این که ما بچش بودیم یک تار مویش راندیدیم اونوقت این شلیته های امروزی … میرن خلوت تازه جمهوری اسلامیه ایه حکومت سکولار آزادی بیا بین اون موقع چی میشه توریست جنسی و صفا غیرت فقط برا عرب نیست جنتلمن آمریکایی هم هست بهترین شغل برا زن خانه داریه ختم کلام امیدوارم درس عبرت بشه برا دخترا خانه داری بهترین شغله

نظر خود را ارسال کنید

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.