حواشی بمب گذاری مشکوک در اردوگاه حزب دمکرات کردستان

جمهوری اسلامی ایران نقشی در این بمب گذاری ها ندارد

همانگونه که در سایت های خبری اعلام شد ،نیمه شب ۳شنبه ۳۰ آذرماه ۱۳۹۵ اردوگاه حزب دمکرات کردستان شاخه خالد عزیزی بمب گذاری شد که در جریان این بمب گذاری که به وسیله دو موتورسیکلت به وقوع پیوسته بود، تنی چند از کادرها و پیشمرگان حزب دمکرات کردستان کشته و زخمی شدند و اردوگاه حزب را در شب جشن چله زمستان به غم و اندوه فرو برد.

منابع خبری در شمال عراق اعلام کرده اند که تا این لحظه ۷ کادر این گروه در جریان این بمب گذاری کشته و تعداد زیادی نیز دچار سوختگی شدید شده و راهی بیمارستان کویسنجق کویه شده اند.

علی قویتاسی، کادر حزب، وهاب میرخضری، کادرحزب، سالار باقری، پیشمرگ حزب، ارسلان عباس‌نیا، پیشمرگ حزب و ناصر کریمی، عضو اتحادیەی جوانان دمکرات  و همچنین دو تن از نیروهای پلیس اقلیم کردستان بە اسامی عدنان عبداللە و سنگر ستار نیز جزء قربانیان این اقدام هستند

بمب ها در دو موتورسیکلت پارک شده در محل جاسازی شده بودند که به فاصله زمانی بسیار اندک از یکدیگر،یکی پس از دیگری منفجر شدند. پس از انفجار بمب اولی همه به درون محوطه میریزند و پس از تجمع عده ای زیاد بمب دوم منفجر می شود که این انفجار ظاهراً تلفات زیادی داشته است.

ازهمان ساعات اولیه پس از وقوع انفجار تحقیقات مأمورین امنیتی اقلیم کردستان آغاز شده است. البته فضای رسانه ای نیز ملتهب و گمانه زنی ها در این خصوص زیاد است. هنوز نیز هیچ گروه تروریستی مسئولیت این حادثه را نپذیرفته است و از منظر دیار و نادیار نیز هرگونه حادثه و حرکت تروریستی محکوم است چه در خصوص دوستان باشد چه در خصوص دشمنان. نبرد باید جوانمردانه باشد و نه خائنانه، خنجر از پشت و یا اقدام تروریستی کار افراد زبون، پست و ناتوان است. به هر حال ضمن محکوم کردن این حرکت به نقد و بررسی گمانه زنی ها در این خصوص می پردازیم:

هرچند دفتر سیاسی حزب طی اقدامی عجولانه با انتشار انواع و اقسام اتهام ها، ایران را محکوم کرده است که روندی نادرست است.اما نظریات و گمانه زنی هایی که به طور کلی و فارغ از طرفداری از جبهه ای خاص مطرح است، بدین شرح است:

۱- یکسری از گمانه زنی ها انگشت اتهام را به سمت جمهوری اسلامی نشانه رفته است. سردمدار این موضع گیری نیز هوشیار زیباری وزیر خارجه سابق عراق است. وی در توییتر خود انگشت اتهام را به سوی جمهوری اسلامی نشانه گرفت. معتقدین به این نظریه چند استدلال دارند. نخست اینکه اولین دشمن حزب به زعم آنها ایران است و چه کسی جز ایران می توانسته این کار را کرده باشد. دوم اینکه حرکت های اخیر حزب و ترورهایی که در ایران داشته، ایران را وادار به پاسخگویی کرده است. سوم اینکه پس از ارتباط حزب با عربستان ایران عزم خود را جدی کرد تا به آنها ضربه بزند. چهارم اینکه ایران با این اقدام قصد داشته هشداری به اقلیم بدهد که اگر نتواند جلوی این احزاب را بگیرد، رأساً وارد شده و اقدام نظامی علیه این احزاب انجام می دهد. همه این تز ها قابل نقد است. نخست اینکه دشمنی ایران با احزاب کُردی مخالف از سالیان پیش تا کنون ادامه داشته است چرا باید اکنون و در این مقطع که حزب در حالت ضعف است چنین اقدامی کرده باشد. از طرفی یکی از بهترین احزاب کُردی که بیش از هر گروه دیگر مواضعش به نطام ایران نزدیک تر بود حدک بود. دبیرکل این گروه (خالد عزیزی) بارها بر ضرورت مذاکره و حل مسأله کُرد از کانال دیپلماسی تأکید داشت و ایران نیز چندین بار برای مذاکره با این گروه گویا تلاش هایی داشته است. از میان مخالفین ایران، کمترین گروهی که استحقاق اقدام را داشته است، همین حدک بوده است. ایران اگر اندک عقلانیتی داشته باشد، باید حدک را برای روز مبادا و نزدیکی به احزاب مخالف حفظ کند. ضمن آنکه بارها می توانست به تیم های این حزب در داخل کشور ضربه بزند و این اقدام را انجام نداد. دومین استدلال نیز قابل رد است. آن هم به این دلیل که تحرکات اخیر حزب بیشتر کار حدکا بوده است. چه ترور ها اخیر و چه اعزام تیم ها. اگر هم قرار بود انتقامی گرفته شود بیش از هر چیز حدکا استحقاق آن را داشته تا حدک. اینکه هوشیار زیباری پیش از هر کس حتی افراد حزبی ایران را متهم کرده نیز مسأله است. ضمن آنکه ایران در مقطعی که روابط خوبی با اقلیم دارد و نبرد موصل با کمک اقلیم در جریان هست هیچ گاه تمایل ندارد خود را درگیر مخالفینش کرده و جو اقلیم را به هم بزند آن هم با هزینه ای که در قبال کار ناچیزی باید بپردازد. اگر ایران بخواهد خودش را با اقلیم درگیر کند، قطعاً افراد سطح بالاتر را نشانه می گیرد نه چند کادر رده میانی آن هم از حدک/ ضمن آنکه علی الاصول دوره اینگونه اقدامات مذبوحانه گذشته است. بویژه در فضای پسابرجام که ایران به اعتماد سازی منطقه ای و بین المللی نیاز دارد.

۲- سری دوم گمانه زنی ها داعش را نشانه گرفته است. آنها معتقدند در مقطعی که داعش در موصل تحت فشار است و یکی از گروه هایی که اتفاقاً در نبرد علیه داعش در موصل حضور داشته حزب بوده است، لذا به نحوی باید از احزاب کردی انتقام گرفته شود. در حزب کم نیستند افرادی که برخی از بستگان آنها در جریانات تندرویی مانند داعش مشغول به نبرد هستند لذا دسترسی مناسبی متصور است. از طرفی داعش قصد برهم زدن نظم امنیتی اقلیم را نیز دارد و با حزب شروع کرده است. فراموش نکنیم هوشیار زیباری از اولین کسانی بود که با داعش مذاکره و توافق پنهان بر سر تقسیم مناطق شمال عراق کرد. ارتباطاتی نیز میان آنها متصور است و اتفاقاً اولین کسی که ایران را متهم کرد وی بود. ضمن آنکه سبک بمب گذاری و عملیات نیز به اقدامات داعش شبیه است. انفجار دو مرحله ای شگرد داعش است. هر چند این نظریه نیز ضعیف است. چرا که چه حدک و چه حدکا، چندان مشارکتی در نبرد داعش نداشتند. صرفاً به اعزام چندین مستشار خنثی سازی مین بسنده کرده بودند. داعش نیز توان و انگیزه چنین اقدامی در مقطع فعلی ندارد. ضمن آنکه اگر بخواهد حتی اقدامی علیه حزب کند به نحوی که هشداری برای اقلیم باشد، شهر اربیل در اولویت قرار دارد.

۳- سری سوم گمانه زنی ها، حسین یزدان پناه و حزب پاک را متهم می کند. این جریان اخیراً چالش هایی را با حدک داشته است. در آخرین اقدام خطرناک نیز گویا سعی داشته اند منبع آب حزب را مسموم و کل اعضا را به کام مرگ بکشانند. یزدان پناه نیز آدم افسار گسیخته، دارای عدم تعادل روحی است که هر اقدامی از او بر می آید. با این وصف برنامه ریزی کرده تا به حزب ضربه بزند. لذا بمب گذاری را طراحی و اجرا کرده است. این نظریه نیز قابل نقد است. اینکه در شب تجمع حزبی ها در قلعه برنامه ریزی دقیق برای چنین اقدام دو مرحله ای دقیق داشته باشد در حد و قواره پاک شاید نباشد. ضمن آنکه فردی که با این ضریب امنیت حزب و قلعه این موتورها را به داخل آورده و یا حتی به نزدیک مقر آورده باید فردی با اختیارات خاص باشد.

۴- فرضیه بعدی نگاهی درون حزبی دارد. عده ای از عناصر مرکزیت حزب دمکرات کردستان(حدک)صراحتا نسبت به برنامه ها و فعالیتهای خالد عزیزی ابراز مخالفت نموده و عنوان داشته اند،خالد عزیزی عامل جمهوری اسلامی می باشد و نهایتا این موضوع باعث بروز اختلافات شدید درون گروهی گردیده و این افراد،خالد عزیزی را ناچار به استعفا و کناره گیری از سمت خود می کنند.

با توجه به وجود دو جناح و دسته در حزب دمکرات کردستان مدتهاست،این گروه به دو دسته تقسیم شده است.

یک دسته موافق با رویکرد فعالیتهای سیاسی و گفتگو است و یک دسته نیز با رویکرد و فعالیتهای نظامی و مسلحانه موافق می باشند.

که در نتیجه این دو دستگی و در نهایت،جناح نظامی کار،قدرت را در دست گرفته و خالد عزیزی را کنار می زنند و حزب دمکرات کردستان(حدک)را به سمت فعالیتهای نظامی و مسلحانه سوق می دهند. این جناح برای تحقق اهداف و سیاستهای خود،چند فاز و مرحله را طراحی و پیاده سازی می کنند.

مرحله اول آن،کنار زدن خالد عزیزی و همچنین سیاست ایجاد بهانه برای شروع فعالیتهای نظامی و مسلحانه در کردستان ایران بوده که به نظر می رسد،انجام این بمب گذاری مشکوک و انتصاب آن به جمهوری اسلامی ایران،بهانه و محملی مناسب،برای تغییر رویکرد کنونی و شروع فعالیتهای نظامی می باشد. مرحله دوم نیز وقوع انفجار و دفن سریع اجساد کشته شدگان است که با این کار،موجبات انحراف مسیر تحقیقات را به وجود خواهد آورد. این جناح تندرو به سرکردگی مولودی اکنون برای پیشبرد مقاصد نظامی خود و به دست گیری اوضاع حزب و ورود حدک به فاز کامل نظامی، نیاز به بهانه و اقدامی اینچنینی با سناریوی قبلی دارند تا هم عنان کار را طی نشست اضطراری به دست بگیرند، هم خبرساز شوند و هم وارد فاز جدی نظامی با جمهوری اسلامی شوند. بعید نیست پشت این قضیه سعودی ها نیز باشند. سعودی هایی که حدکا را به راحتی تسلیم کردند اما هنوز نتوانسته بودند حدک را تسلیم کنند. معتقدین به این فرضیه همچنین بر این باورند چگونه ممکن است با وجود تدابیر شدید امنیتی و بازرسی های بسیار شدیدی که در مقابل درب اصلی اردوگاه وجود دارد،دو موتورسیکلت بمب گذاری شده به راحتی بتوانند وارد محوطه اصلی مراسم این گروه شوند و در مقابل رهبران و فرماندهان حزب دمکرات،بمب ها یکی پس از دیگری منفجر شوند؟ این فرضیه نیز قابل رد است. بعید است یک مسوول حزبی چنان قساوت قلبی داشته باشد که اعضای خود را فدای مطامع درون گروهی کند.

۵- فرضیه بعدی انگشت اتهام را به سوی اقلیم نشانه گرفته است. برخی افراد درون اقلیم کردستان، سعی دارند به نوعی نظام را متهم به دخالت در حوزه کردستان عراق کنند. برای این کار نیاز به قربانی دارند. چه قربانی بهتر از حدک که از اندک استقلالی نسبت به دیگر گروه ها نیز برخوردار است. اقلیم می توانسته از طریق نیروهای امنیتی اش بدون بازرسی موتورها را به داخل بیارود. با این اقدام با یک تیر دو نشان می زند. در فضایی که همیشه ایران طلبکار اقلیم در عرصه دیپلماسی بوده است اکنون اقلیم طلبکار ایران خواهد شد که چرا نظم حریمش را به هم ریخته است. از طرفی غیر مستقیم به دیگر جریانات نیز این پیام را نیز می دهد که ببینید سرنوشت حدک چه شد؟ گروهی که دم از دیپلماسی و گفتگو می زد، ایران با او اینگونه برخورد کرد. مبادا پس از این به فکر گفتگو با ایران باشید. این افراد تندرو که با وساطت عربستان می توانستند این اقدامات را انجام دهند، بر این باور بودند شاید خالد عزیزی بار دیگر به قدرت بازگردد و بحث گفتگو با ایران را مطرح کند و با این شرط دوباره دبیرکلی را بپذیرد. این شرایط برای مخالفین توافق با ایران چه در درون حزب، چه اقلیم و چه دشمنان ایران خیلی سخت و دشوار می کرد. لذا این اقدامات را طراحی کردند. هر چند برای رد این فرضیه نیز دلایل کافی وجود دارد. از جمله مصاحبه اخیر بارزانی با بی بی سی که اعلام کرده بود، لازم است ایران با گفتگو مشکلش را با احزاب مخالف حل کند. لایه های درون اقلیم نیز آن قدر قدرت نداشتند که بتوانند چنین اقدامی را برنامه ریزی کنند. ضمن آنکه دونفر از قربانیان افراد اقلیم هستند.

۶- دسته بعدی از گمانه زنی ها انگشت اتهام را به سوی حدکا گرفته است که با کمک نفوذی هایی در حدک و اقلیم کردستان این اقدام را برنامه ریزی کرده است. هدف آن نیز می توانسته به هم ریختن اردوگاه حدک، یادآور نمودن ضعف آنها در اداره حزب و درنتیجه پیوستن دوباره آنها در آستانه کنگره ۱۶ به حدکا باشد.  با این تفاسیر این اقدام را برنامه ریزی کرده و گمان داشته تلفات بیش از این خواهد بود به نحوی که حدک را زمین گیر و وادار به انحلال خواهد کرد. پس از آن حدکا و حدک یکی شده و دوباره به قلعه بازخواهند گشت. هر چند استدلالات این نظریه نیز چندان قوی نیست.

۷- متهمین بعدی سرویس های بیگانه هستند. از عربستان و ترکیه گرفته تا آمریکا و هر یک چندین و چند دلیل و منفعت در این قضیه می توانسته اند داشته باشند. از فشارهای حقوق بشری به ایران گرفته تا دلایلی مانند برهم زدن روابط حسنه ایران و اقلیم، درگیر کردن اکراد با ایران، اختلاف داخلی، فشار های منطقه ای به ایران و… اتفاقاً حدک را انتخاب کردند که مواضع اخیر دبیرکلش قرابت بیشتری با نحوه تفکرات سیاستگزاران ایرانی در حوزه قومی برای حل مسأله کُردی داشته است.

از زشتی این حرکت نگران کننده تروریستی که بگذریم، به هر حال برای قضاوت زود است و شاید گذر زمان نتیجه بسیاری از ابهامات را روشن کند. حرکت های بعدی تعیین کننده و گویا تر خواهد بود و چنانچه گزاره های هر یک از استدلال های فوق عیان شود، آن استدلال و فرضیه قوی تر خواهد بود. این که حرکت بعدی حدک، مرکزیت حدک، حدکا و اقلیم کردستان چه خواهد بود. این که موضع کشورهای منطقه ای چه خواهد بود، اینکه در کنگره آینده حدکا و پلنوم های بعدی حدک چه خواهد گذشت می تواند تا حدودی ابعاد این قضیه را روشن تر سازد. قضاوت نیز با خوانندگان و گذر زمان!

“گروه تحلیل دیار و نادیار”

10 Comments

 1. پس چرا چند روز پیش بود فرماندهان سپاه ایران، گفتند احزاب کوردی را هدف قرار میدهیم؟
  این قضیه به زودی بعد از اتمام تحقیقات به نهادهای بین المللی ارائه میشود خدا کند که کار رژیم نباشد والا رسوا می شوید

 2. مگه دیارهم تحلیل می کنند؟
  چون اونها فقط منتظرند یک نفر بمیرد اسمش را بزنند

 3. مسائلی که مطرح کردید بد نیست اما به جز ایران چه گروهی می تواند تا این حد انگیزه داشته باشد؟ البته اینکه پته بسیاری را رو کردید درست است. آنهایی که ترسیده اند دستشان رو شود نیز کامنت های عصبانیت گذاشته اند. یک فرضیه به فرضیات شما اضافه می کنم و اصل هم همین است. رژیم با کمک طیف تندوری درون حزب. آن هم در سطح مرکزیت بر سر این حرکت ضد بشری توافق داشته اند البته احتمالاً . خالد که رفته خیلی معادلات تغییر کرده و این حرکت ها قابل پیش بینی بود.

 4. شک نداشته باشید کار یزدان پناه خائن است! او بسیار خطرناک است و آرزوی تصرف قلعه حدک را دارد! تازه این کارها را با پشتیبانی بارزانی می کند. آنها می خواهند حدک را بترسانند و به هلگورد بفرستند و خودشان به قلعه بیایند.

 5. دوست عزیز یک فرضیه را اشاره نکردید! همه اینها فیلم است برای ترساندن پیشمرگه ها و کشاندن آنها به شاخ.اینها همه فیلم و سناریوی مولودی است. نتیجه اش را می توانید چند ماه بعد ببینید

 6. آقایان رهبری حزب. متعجبم چطوری روتون میشه با این همه فضاحت چطوری روتون میشه سرتون رو بلند کنید؟ حزب و کومله و… را ول کنید همتون به پژاک بپیوندید این خاله زنک بازیها را هم تعطیل کنید.

 7. مصطفی هجری بی کفابت کار تو بوده میخوای با این کارا اراده ملت مرد رو نابود کنی عوضی

 8. زۆر نا مسقاڵێک ویژدانتان هەبێ هاوزمانی خۆتان تیرۆل دەکەن , با وابێت کاتی خۆی دێت وەڵامی ئەوەتان دەدەینەوە …

 9. این اقدام تروریستی کار جاشهای جنوبی و هورامی های جناح مصطفی هجری ست

نظر خود را ارسال کنید

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.