اشتباه استراتژیک عبداله حسن زاده

کویه

ملاعبداله حسن زاده دبیرکل اسبق حزب دمکرات کردستان ایران که اخیراً در کتاب نسکو و دابران هجری به باد انتقاد گرفته شد، طی مصاحبه ای در ۲۴ اردیبهشت ماه سال جاری با مسعود محمد خبرنگار روزنامه المستقبل لبنان، در یک اظهار نظر بی سابقه ضمن انتفاضه خطاب کردن حرکت کشته شدن فریناز خسروی در مهاباد از کشورهای عربی استمداد طلبید!

اینکه حادثه مهاباد کلاه گشادی بود که سر حزب و دیگر احزاب کُردی رفت بماند. اینکه واقعیت و ماهیت حرکت فریناز مشخص شد و فیلم آن در تمامی شبکه های اجتماعی پخش شد بماند. اینکه اصلاً تخریب هتل و آتش زدن آن یک گرو کشی اقتصادی و طایفه ای در منطقه برای کوتاه کردن دست رئیس هتل قبلی از مهاباد بود که باند مخالف خود را داشت بماند. اینکه به یک باره حرکت چند صد نفره معترضین مردمی فروکش کرد و حزب و کومله و پژاک در بهت و حیرت در کما فرو رفتند بماند، اینکه حزب انتظار داشت یک بحران اجتماعی راه بیفتد و با فهم، هوشیاری، درایت مردم و مشخص شدن پشت پرده و واقعیت ها ماجرا خاتمه یافت بماند، اینکه حزب سعی داشت از فریناز (کبری) خسروی یک اسطوره بسازد اما به علت پخش فیلم های وی نشد، بماند. نکته جالب این مصاحبه استمداد طلبیدن ملاعبداله از کشورهای عربی است!

وی صریحاً ضمن ابراز نا امیدی از اروپا و آمریکا به علت مذاکره با ایران دست یاری به سمت کشورهای عربی دراز کرده است!

در این مقطع که عربستان سرگرم نسل کشی در یمن می باشد گویا پولهایش به مذاق آقایان حزبی برای ایجاد چالش در ایران خوش آمده است!

از طرفی از ملا عبداله با این سابقه، سطح تحلیل حزبی و آثار به چاپ رسیده ستودنی با مطالعه زیاد انتظار نمی رفت که واقعه مهاباد (آمیخته با مباحث اخلاقی !) را شروع انتفاضه کُردی یاد کند. اگر این موضع برای هجری یا شاهو حسینی یا رحمان حاجی احمدی بود، انتظاری نمی رفت. آنها سواد چندانی ندارند. اصلاً تحلیلی ندارند. اما از ملاعبداله بعید بود. تازه شما اگر می خواستی انتفاضه بسازی این همه سمبل ساختگی وجود داشت نیازی به برجسته سازی یک بحث اخلاقی نبود. مردم مهاباد به خوبی و به موقع فهمیدند گوری که بالای آنها گریه می کنند، مرده ای در آن وجود ندارد.

 

نخستین نفری باشید که برای این مطلب نظر ارسال می‌کند.!

نظر خود را ارسال کنید

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.