ساختار جدید حدکا چگونه خواهد بود؟

حزب دمکرات “حدکا” در آینده ای نزدیک کنگره خود را برگزار می کند،در این کنگره تغییرات اساسی در عنوان و ساختار ارگان های حزبی داده می شود.به جز از کارهای عادی کنگره،حدکا سه پروسه ی مهم را در این کنگره طی خواهد کرد.

۱-تغییرات اساسی در شیوه ی اداره حزب؛

۲-تصمیمات در خصوص تداوم فعالیت های نظامی در کردستان ایران

۳-همچنین مسئله ی اتحاد با جناح مقابل.

  مصطفی هجری دبیر کل حزب دمکرات،پروژه ایی را برای ایجاد تغییر در شیوه ی اداره حزب ارائه کرده است و قرار است کنگره در خصوص آن تصمیم گیری کند.در مقدمه این پروژه آمده است که:”شیوه های گذشته نتوانسته است معضلات و مشکلات اصلی و اساسی در اداره کردن حزب را حل و فصل کند و روز به روز ضعف در احساس مسئولیت در بین اعضای حزب؛تشکیل دسته و گروه در حزب و شکسته شدن تقدسات و هتک حرمت همدیگر و…..بیشتر می شود”

دفتر سیاسی منحل خواهد شد

  بنا بر طرح مصطفی هجری ارگان های اصلی حزب مانند دفتر سیاسی و کمیته مرکزی منحل خواهند شد و به جای آن ها دستگاه  “مرکز سیاسی” و “دبیرخانه” تاسیس خواهند شد.دستگاه مرکز سیاسی در خصوص سیاست های کلی و کلان حزب تصمیم می گیرد و دبیرخانه هم به ارگان اجرایی سیاست های حزب تبدیل خواهد شد. به عبارت ساده یک هیأت اجرائی تقریباً ۹ نفره که اغلب منصوب دبیرکل و مسئول کمیسیون ها هستند اداره حزب را عهده دار خواهند بود. دبیرکل مسئول دبیرخانه خواهد بود و جانشین و مشاورانش در آن عضو می شوند.جانشین ها از طرف شخص دبیرکل انتخاب می شوند و هر کدام مسئول ارگانی خواهند بود و همچنین دو ارگان جدید به نام های “بازرسی” و “انتخابات” تشکیل خواهند شد.

«کنگره دبیرکل را مشخص خواهد کرد

  در پروژه ی هجری شیوه ی انتخاب شدن دبیرکل عوض می شود و قدرت او نیز بیشتر خواهد شد.دبیرکل که قبلا از طرف اعضای کمیته مرکزی انتخاب می شد اینبار مستقیم در کنگره و از طرف اعضای کنگره انتخاب می شود..این پروژه ی هجری مورد پسند تمامی مسئولین و اعضای حدکا نیست بنابر گزارش ها بخش زیادی از اعضای رهبری،کادر و پیشمرگ های حزب مخالف این پروژه هستند.

  مجید حقی عضو قدیمی حدکا در خصوص ضرورت و اهمیت تغییر در اداره حزب می گوید:ترکیب فعلی حزب نتیجه ی شرایطی بخصوص بوده است که زمان آن تمام شده است.به نظر ایشان ترکیب فعلی اعضای رهبری حزب مشکل آفرین است و انشعاب درست می کند.پیشنهاد می کند در کنگره تصمیم جدی در خصوص “بیشتر کردن عمق استراتژی” گرفته شود و حزب دمکرات میان سه مقوله ی “کردستان ایران”؛”شرق کردستان” ؛ “کردستان شرقی” تکلیف خود را روشن کند.مجید حقی می گوید حدکا باید شعار استراتژیک خود را عوض کند.

  شعار فعلی:«تحقق حقوق ملی ملت کرد در چهارچوب ایرانی فدرال»

شعار پیشنهادی:«احقاق حق سرنوشت مردم کردستان در چهارچوب ایرانی دمکراتیک فدرال کثیر المله»

  مسئولان حدکا می گویند در کنگره می توان در خصوص تمامی این مسائل بحث و گفتگو کرد و در آخر به نتیجه ایی مطلوب رسید.

«فعالیت نظامی،پیشمرگی»

یکی از بحث های اصلی در کنگره حدکا،استحکام مقرهای حزب در مناطق مرزی و گسترش فعالیت نظامی در داخل کردستان ایران است.حسن شرفی جانشین دبیرکل حدکا می گوید:خواست کادر و پیشمرگ حزب و همچنین انتظار مردم کردستان ایران از کنگره حدکا این است که در خصوص قدرت بخشیدن و تداوم راسان تصمیم بگیرند.بنابر گزارش ها در خصوص نقل و انتقال برخی از مقرهای حدکا به مناطق مرزی در کنگره بحث و گفتگو خواهد شد.

«حدک و حدکا اتحاد خواهند کرد؟»

 از سال ۲۰۰۶ که صفوف حزب دمکرات متحمل انشعاب شده است و دو جناح حدک و حدکا درست شده است،هر کدام از طرف های دمکرات زیر تاثیر تصمیمات و مواضع طرف مقابل قرار گرفته اند.حدک انتظار دارد که در کنگره ۱۶ حدکا تصمیمی گرفته شود که رهبری حدکا بتواند با عنوان “حزب دمکرات کردستان” با آن ها جلسه و نشست برگزار کنند.حدکا جناح حدک را تحت عنوان “دوستان قدیمی” خطاب می کند و حدک هم اعلام کرده است که با این عنوان نمی تواند در جلسات و نشست های مربوط به اتحاد شرکت داشته باشد.

  آسو حسن زاده سخنگوی دفتر سیاسی حدک،از اعضای کنگره حدکا درخواست می کند «تصمیمی گرفته نشود که در آینده محدودیتی برای رهبری آینده حدکا در راستای اتحاد دو جناح حزب دمکرات،ایجاد کند.

هجری در کنگره پیشین نتوانست این طرح را به تصویب برساند باید دید با توجه به قدرتی که گمان می کند از راسان کسب کرده آیا این بار موفق خواهد شد رقبای به قول خودش سالخورده خود را حذف و به بهانه جدید یکه تاز میدان شود و دیکتاتوری مادام العمر خود را این بار با این ترفند تثبیت کند. این طرح برای خیلی ها سنگین آمده است. از جمله شاهو حسینی که دفعات پیشین نیز بدون رأی کنگره و با نظر هجری به ترکیب مرکزیت راه می یافت. همچنین حسن شرفی که به بهانه سن و سال هجری در صدد کنار زدن آنهاست و یاافرادی مانند نظیف قادری، تیمور مصطفائی و کاوه بهرامی که سالها روز و شب خواب قدرت گرفتن در حزب را می دیدند و هر بار به این بهانه مانع اتحاد دوباره می شدند نیز از این پروژه بسیار متضرر خواهند شد.

البته این تبلیغ دیار و نادیار نیز بهانه را به دست هجری خواهد داد تا این طرح را عملیاتی کند (تعریف بد دشمن) – شوخی نگارنده-!

نخستین نفری باشید که برای این مطلب نظر ارسال می‌کند.!

نظر خود را ارسال کنید

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.