ریبوار عثمان : طرح تغییر ساختار، الگوبرداری از سازمان مجاهدین

«ریبوار عثمان» فعال سیاسی کُرد با انتشار مقاله‌ای در روزنامه الاخبار لبنان، جدیدترین تحولات سیاسی در درون حزب دموکرات کردستان ایران و تصمیم «مصطفی هجری» برای برگزاری رفراندوم تغییر ساختار حدکا را افشا کرد و از آن بعنوان نسخه جدید منافقین نام برد.

مصطفی هجری بدنبال رهبری مطلقه در حدکا است

عثمان می‌نویسد: حزب دموکرات کردستان ایران به رهبری «مصطفی هجری» یکی از احزاب معارض کُرد ایرانی است که می‌کوشد سیستم سیاسی در ایران را تغییر دهد، این در حالی است که تغییرات درون حزبی در این حزب نشان می‌دهد قبل از اینکه این گروه به خواسته خود در راستای تغییر سیستم در ایران حرکت کند، خود در راستای تک صدایی و رهبری مطلقه یک فرد بنام مصطفی هجری حرکت می‌کند .

در ادامه این مقاله آمده است: خبرهای دریافتی از این حزب حاکی است بزودی قرار است کنگره این حزب برگزار شود. بر اساس گزارش‌های دریافتی، مصطفی هجری سه اولویت را در برنامه کنگره گذاشته که عبارتند از تغییر ساختارهای کاری و اداری در حزب، اتحاد با حزب همنام که از این گروه جدا شده و ادامه فعالیت‌های نظامی در حزب.

عثمان معتقد است: وقتی به بطن این برنامه نگاه می‌کنیم، می‌بینیم برنامه اصلی در میان این سه محور، تغییر ساختار کاری و اداری در حزب است که به اعتقاد هجری نتوانسته پاسخگوی نیازهای حزبی باشد.

وی می افزاید: همه اعضای گروه به خوبی واقف هستند که یکی از مهمترین دلایل جدایی حزب دموکرات کردستان از این حزب، تک‌روی‌ های خود هجری بوده است و از این رو باید بحث وحدت با حزب مقابل را به یک بحث فرسوده و بی نتیجه تشبیه کرد چرا که صرفاً برای فریب افکار عمومی بکار می‌رود تا از اتهام عدم همراهی با همراهان دیرینه خود در نزد افکار عمومی فرار کند.

هجری الگوی مجاهدین خلق را در حدکا طراحی می‌کند

این فعال سیاسی کُرد در ادامه تأکید می‌کند: هجری برای اینکه خود را در گروه بسان مجاهدین خلق و یا در سطح کشوری مانند اردوغان در حزب جاودانه سازد، درصدد است کمیته مرکزی و دفتر سیاسی حزب منحل و دو ارگان دبیرخانه و مرکز سیاسی جایگزین آن شوند.

ریب‌وار عثمان در ادامه یادآور شده است: در گذشته دبیرکل حزب توسط اعضای کمیته مرکزی انتخاب می‌شد اما این بار دبیرکل توسط اعضای کنگره انتخاب خواهد شد، هدف این است که اعضای کمیته مرکزی حزب که گاهاً دارای اختلافاتی با هجری هستند، از دور خارج شوند و با لابی‌گری در سطح اعضای کنگره حزب، موازنه را همواره به نفع خویش تغییر دهد.

وی می افزاید: «مجید حقی» یکی از اعضای قدیمی حزب بر این اعتقاد است که ترکیب کنونی رهبری حزب تنش‌آفرین و باعث انشعاب خواهد شد لذا ضروری است این ترکیب هرچه سریعتر تغییر یابد و شعار استراتژیک حزب نیز تغییر پیدا کند.

در ادامه این مقاله آمده است: نگرانی حقی را باید همان نگرانی هجری دانست که برخی از مخالفان خود را در کمیته مرکزی حزب می‌بیند و باید اختیارات این کمیته تحت تغییر عنوان و وظایف تغییر یابد تا اینکه نتوانند در پروسه مدیریت حزب در بلندمدت مشکلی بر سر راه هجری باشند.

هجری افراد قدیمی را از کمیته مرکزی حدکا اخراج می‌کند

در ادامه این مقاله آمده است: هجری قصد دارد با تعیین یک هیات اجرایی تقریبا ۹ نفره مدیریت حزب را از کنترل مخالفین خود در کمیته مرکزی خارج سازد و عملا مخالفین دستشان به هیچ بند نباشد و قادر نباشند در ساختار درونی حزب تغییر ایجاد کرده یا رهبری را تحت فشار قرار دهند.

عثمان تأکید کرده است: هجری برای رسیدن به این خواسته و تا زمان برگزاری کنگره ۱۶ حزب، تیمی را مشخص کرده تا اعضای کنگره را از جوانان حزب انتخاب کند به نحوی که با این کار هم محبوبیت خود را در میان جوانان بیشتر کرده و هم زمینه را برای حذف قدیمی‌های حزب فراهم نماید. امری که مشکوک بودن آن از سوی «حسن شرفی» و «محمد نظیف قادری» احساس شده و دو طرف تهدید به انشعاب کرده‌اند .

به نوشته الاخبار، این طرح برای کسانی چون «شاهو حسینی»، «حسن شرفی»، «کاوه بهرامی» و «تیمور مصطفایی» جای سوال بسیار دارد چون نیک واقف هستند که موفقیت این طرح پایان خواب این افراد برای کسب قدرت در حزب می باشد .

این فعال کُرد در ادامه یادآور شده است: مصطفی هجری با برنامه خود که در کنگره قبلی نتوانست آن را عملیاتی سازد، در تلاش است با حذف مخالفان و منتقدان در حزب، راه را برای رهبر شدن و حذف عنوان دبیرکل هموار سازد، به نحوی که بتواند خود را در لوای رهبر معرفی کرده و همزمان اختیارات تام در تصمیم گیری‌ها داشته باشد .

عثمان در ادامه تأکید می‌کند که دبیرکل کنونی حزب تا زمانی که بر مسند رهبری حزب ننشیند و تصمیم‌ها را منتهی به خود نکند، قطعاً در بحث وحدت با حزب رقیب، عملاً رهبری خویش را برای سال‌ها تضمین کند.

هجری بدنبال کسب جایگاه اوجالان در ایران است

به نوشته این فعال کُرد، ورود نسل جدید و اعضای کنگره همسو با وی این فرصت را برای هجری فراهم خواهد کرد که تا سالها در حزب بدون رقیب باقی بماند. هجری بر این اعتقاد است که روند تحولات در ایران و کردستان ایران و منطقه با توجه به تنش‌های سیاسی حاکم بر منطقه می‌طلبد او در قامت رهبر مطلقه حزب خود را نشان دهد تا بتواند امتیازاتی را که قرار است از عناصر داخلی در کردستان عراق و خارجی در منطقه بگیرد بنام خود ثبت کند.

عثمان معتقد است: اقدامی که هجری در تلاش برای رسیدن به آن است، تقلید از کسانی چون اردوغان برای رهبریت بی‌چون و چرا در کوتاه مدت و در بلندمدت نشستن بر عنوان کامل رهبری کردستان ایران است به نحوی که در بحث مرجعیت جریان‌های کردی در کردستان ایران جایگاهی چون عبدالله اوجالان و مسعود بارزانی داشته باشد.

در ادامه این مقاله آمده است: هجری در سطح درون حزبی، افرادی همچون «کریم پرویزی»، «محمد صالح قادری» و «محمد صاحبی» را با وعده‌های مدیریت حزب توانسته با طرح‌های خود همسو کند، اما درون حزب مخالفان جدی هم وجود دارند بخصوص اینکه شمالی‌ها، هورامی‌ها، افراد مستقلی چون «طاهر محمودی»، «لقمان مه فر» و «سید عزیز نیکجویان» احساس خسران زیادی می‌کنند و نگران آینده حزب و سال‌ها فعالیت خود هستند .

حُدکا در انتظار رویارویی و جنگ قدرت برای تصاحب کرسی رهبری آینده

این فعال کُرد معتقد است: داستان رهبر شدن هجری سر دراز دارد و قدیمی‌های حزب نیز به خوبی این را درک کرده‌اند، هجری فعلاً طرح خود را مسکوت گذاشته اما با توجه به تعیین کادرهای جوان برای کنگره امیدوار است بدون درگیری درون حزبی برنامه‌های خود را عملیاتی کند اما آیا اعضای حزب این اجازه را به وی خواهند داد تا بر مسند رهبری بلندمت حزب بنشیند.

عثمان در پایان خاطر نشان کرده الست: آیا قدیمی‌های حزب ساکت مانده و اجازه فعالیت مصطفی هجری را در جذب جوانان و کنار زدن آنها در کنگره آتی خواهند داد یا حزب به یک رویارویی داخلی و جنگ قدرت برای حذف همدیگر در راستای رسیدن به قدرت رهبریت تبدیل خواهد شد؟ زمان همه چیز را روشن خواهد کرد، آماده اتفاقات مهمی باشیم.

نخستین نفری باشید که برای این مطلب نظر ارسال می‌کند.!

نظر خود را ارسال کنید

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.