نمایشی به اسم رفراندوم در ویرانه‌ای به نام اقلیم

 روزانه مطالبی از شخصیت‌های معروف، سیاسیون، روزنامه‌نگاران و اقشار دیگر در این منطقه از عراق منتشر می‌شود که در نوع خود جالب توجه است. غالب این نوشته‌ها، مقالات و یادداشت‌ها در یک نقطه اشتراک نظر دارند که اقلیم کردستان شرایط برگزاری رفراندوم را نداشته و برنامه تجزیه عراق سرنوشت نامعلومی را برای آنان رقم خواهد زد.

محمد نوری احمد روزنامه‌نگار و خبرنگار معروف کرد که در شبکه‌های خبری GK و NRT برنامه‌های پرمخاطبی را به روی آنتن برده است در نوشتاری که در سایت lvinpress منتشر شده، از دیدگاه خود به رد موضوع رفراندوم پرداخته و ایرادات اساسی را متوجه طرح تجزیه عراق ساخته است. در این نوشتار آمده است:

” یکی از رمان‌های نجیب محفوظ (نویسنده و نمایشنامه‌نویس مصری و برنده جایزه نوبل ادبیات سال ۱۹۸۸) به شیوه‌ای با وضعیتی که اقلیم کردستان ۲۶ سال با آن روبروست، همخوانی دارد. رمان فوق حکایت دو مرد سرمست است که در یکی از محلات فقیرنشین شهر صاحب خانه متروکه‌ای بودند. آنها هر شب و پس از صرف باده و شراب، پروژه‌ای را برنامه‌ریزی می‌کردند که در ملک خود بنیاد نهند. شبی در فکر ساختن پارک و فضای سبز بودند که مردمان زیادی از آن بازدید کنند و بدینوسیله رونقی در کسب و کار ساکنین محل نیز به وجود آید. شبی دیگر در همان حال و وضع مستی خود، خانه متروکه را تبدیل به کارگاهی می‌کردند که جوانان محل در آن اشتغال داشته و بدین ترتیب مشکل بیکاری نیز با اقدام آنان مرتفع گردد. شبی دیگر در فکر ساخت هتلی بوند که محل آنان از نظر گردشگری توسعه یابد. شب‌های مستی این دو مرد سالیانی طول کشیده و در این مدت چه پروژه‌هایی که در این خانه متروکه، طرح‌ریزی و اجرایی نشده بود. در نهایت، مردی از آنان عصبانی شده و خطاب به آنها می‌گوید از چه پروژه و خانه‌ای صحبت می‌کنید؟ خانه شما و محل به صورت کلی، جزئی از نقشه شهرداری شده،تعداد بسیار زیادی از جوانان به ناچار محل سکونت خود را ترک کرده‌اند و بخشی از زمین‌های محل نیز به گورستان شهر تبدیل خواهد شد.

۲۶ سال است که ما هم شنونده خواب و خیالاتی از این دست شده ایم که سردمداران حکومت اقلیم کردستان بر زبان رانده‌اند. مدتی می‌گویند اقلیم را به خواهرخوانده سوئیس تبدیل خواهیم کرد و بعدها مشخص شده است که حتی برادر ناتنی موریتانی هم نیست. مدتی هم گفتند که اقلیم را به عروس خاورمیانه تبدیل خواهند کرد اما سر و صورتش سفید شد و از عروسی هم خبری نشد. گفتند دبی دوم در منطقه بنیانگذاری خواهد شد، نه تنها اقلیم دبی دیده نشد بلکه صنعا و خارطوم هم سر و گردنی بالاتر از ما دارند. خیالات سردمداران اقلیم شیوه آن است که در رمان نجیب محفوظ بدان اشاره شده است که هر بار با دروغ سعی در اتلاف وقت دارند. اما در میان پهلوانان این رمان و سردمداران اقلیم تفاوت‌هایی نیز هست، اگر آن دو مرد تنها با خیالات خام ضرر و زیانی به خود می‌رساندند، سردمداران کردستان با وعده و وعیدهای بی‌اساس، ۲۶ سال از عمر یک ملت را بر باد داده‌اند و هیچ اقدام شایسته و درستی از آنان مشاهده نشده است، سعی آنها مدام بر این است که با دادن وعده‌هایی از این دست، وقت‌کشی کرده و در سایه این وعده‌ها، درآمدهای ملی را به نام خود غارت کنند.

آنان ۲۶ سال است وعده بهبود وضعیت برق اقلیم کردستان را سر داده‌اند اما همچون خیالات و وعده‌های دو مرد مورد اشاره در رمان هیچ‌گاه محقق نشده است. ۲۶ سال است سخن از بهبود وضعیت معیشتی مردم است که با فروش مستقیم نفت چنین هدفی را به آسانی به عرصه عمل خواهند رساند اما مشاهده شد که خیالی بیش نبوده است و شمار زیادی از وعده‌های خاک‌خورده دیگر.

آنان دوباره وعده می‌دهند اما غافل از آنکه نسلی ناامید از این خاک و سرزمین، آماده قبول شرایط سخت سفر و عزیمت به سوی کشورهای خارجی هستند و سرنوشت خود را به دست اما و اگرهای روزگار خواهند سپرد تا از سرزمین سران وعده و وعیدهای بی‌اساس رهایی یابند. سران دروغگویی که تنها وعده داده و اطلاع ندارند که کردستان به جهنمی برای زندگی، آزادی‌ها و آینده تبدیل شده است.

این‌بار نیز سران سرمست، وعده تشکیل دولت را سرداده تا تصویری دیگر از خیالات را به هموطنان ارائه کنند، آنان اطلاعی از سرزمین اقلیم کردستان ندارند که در سایه حکمرانی آنان به مخروبه‌ای برای هموطنان تبدیل شده است. اکثریت مردم نیز ناامید از چنین سرانی هستند که حتی یک وعده آنان نیز محقق نشده است. تشکیل دولت مستقل تنها از سوی کسانی محقق خواهد شد که صداقت در گفتار و کردار آنها دیده می‌شود نه اینکه عمر خود را در راه وعده‌های پوچ اینچنینی صرف کرده باشند.

اگر در آن رمان و بعد از سال‌ها مردی آن دو سرمست را از خواب غفلت بیدار کرده و بدان‌ها گفته که چیزی به نام مخروبه شما نیز باقی نمانده است، کی حکایت‌خوانان دروغ که خود را رئیس و سرکرده نام نهاده‌اند از این خواب غفلت بیدار خواهند شد تا در آن زمان بدانند که چندین سال است که ملت را غرق وعده‌های تحقق‌نیافته خود کرده و اقلیم کردستان را به ویرانه‌ای تبدیل کرده اند. در حال حاضر هم می‌خواهند در نمایشی بی‌معنی به نام رفراندوم، اقدامات آنها سرپوشی بر بحران‌هایی باشد که نتیجه همان وعده‌های خیالی بوده است “

نخستین نفری باشید که برای این مطلب نظر ارسال می‌کند.!

نظر خود را ارسال کنید

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.