کشته و زخمی شدن دو کولبر در بانه احساسات مردم را برانگیخت

همزمان با انتشار اخباری در مورد بسته شدن مغازه ها و اعتصاب در شهر بانه کردستان، تجمع مردم بانه در اعتراض به کشته شدن دو کولبر روز سه شنبه ۱۴ شهریور هم ادامه یافت. روز دوشنبه ۱۳ شهریور، در پی تیراندازی نیروهای هنگ مرزی بانه به کولبران،‌ دو تن کشته و زخمی شدند که یکی از آنها دهیار شهرستان بانه بود. در اعتراض به این حادثه، خانواده‌های کولبران و مردم محلی بانه روز دوشنبه در مقابل فرمانداری بانه تجمع کردند و خواستار رسیدگی فرمانداری بانه به این موضوع شدند.

 تجمع‌کنندگان معتقدند از آنجا که فرصت اشتغال شایسته در مناطق مرزی کردنشین محدود است و جوانان از سرِ ناچاری به کولبری روی می‌آورند، امنیت کولبران باید حفظ شود.

نماینده هنگ مرزی اما ضمن عذرخواهی اعلام داشت به دلیل حضور نیروهای کومله و دمکرات و پژاک در نوار مرزی و آماده باش نیروهای ما، ضریب خطا بالا رفته و چون این دو کولبر عزیز بار نداشته و از طرفی در محدودیت دید سحرگاهی قرار داشتند، منجر به این حادثه تلخ شد و مأمور ما آنها را با چته های ضدانقلاب کُردی و احزاب کمپ نشین اشتباه گرفته است.  اما اینکه نیروی نظامی ما مستقیماً و عامداً این زحمت کشان را هدف قرار داشته باشد به هیچ وجه صحت نداشته است.

مسئولیت اصلی بر عهده کسانی است که از ناامن بودن کردستان ارتزاق می کنند و هزینه های امنیتی کردستان را بالا می برند. از یکسو با حضور در مرزها و باج گیری از کولبران در آنسوی مرز موجبات امنیتی شدن و حضور نیروهای نظامی را در منطقه فراهم می آورند و از سوی دیگر در حال حاضر دایه دلسوز تر از مادر شده و سعی دارند با تبلیغات مسموم و تخریب فضا و تحریک مردم سعی دارند اجازه ندهند در یک فضای آرام به حق و حقوق این دو کولبر عزیز و خانواده هایشان رسیدگی شود.

البته اعلام بی موقع  طرح رفراندوم کردستان عراق از جانب بارزانی  و حساسیت های ایران برای ساماندهی اوضاع اقتصادی و امنیتی مرزها در این خصوص نیز بی تأثیر نبوده است.

به هر حال در این ارتباط،‌ محسن بیگلری، نماینده بانه در مجلس، به ایلنا گفت: «از تمام مراجع قضایی در سطح ملی پیگیر موضوع هستم. حتی خواستار برگزاری جلسه شورای تامین شهرستان شده‌ام و از قوه قضائیه و سایر نهادهای ذیربط نیز خواسته‌ام که موضوع را رسیدگی کنند تا حق این دو کولبرِ مظلوم ضایع نشود».

وی خواستار برخورد شدید با عاملان حادثه تیراندازی به این دو کولبر شد و گفت که آنها باید «به اشد مجازات محکوم شوند».

در این میان، محسن بیگلری تجمعات در بانه را به «ضرر مردم»‌توصیف کرد و افزود: «از یکسو از آنها سوءاستفاده و بهره‌برداری‌های ناروا می‌شود و از سوی دیگر، نتیجه‌ای از آنها حاصل نمی‌شود».

او در بخش دیگری از سخنانش بر لزوم ساماندهی کولبران در مناطق کردنشین شد و اضافه کرد: «نباید با کولبران که از قشر ضعیف جامعه هستند، برخورد قهری صورت بگیرد».

این نماینده مجلس اشاره کرد که «مسئولان عالیرتبه قول پیگیری داده‌اند و قرار است از نزدیک اوضاع کولبرانِ مرزی را ببینند و به فکر راه‌حل باشند».

پیشتر رسول خضری، یک نماینده مجلس گفته بود ۷۰ هزار کولبر در مجموعِ مرزهای کشور وجود دارد. وی خواستار ساماندهی کولبران در مناطق مرزی شده بود.

در این میان، محمد باقر نوبخت، سخنگوی دولت، روز سه‌شنبه درباره کشته شدن دو کولبر گفت: «اطلاعات دقیقی درباره این موضوع ندارم اما قطعا پیگیری‌های لازم را در دولت انجام می‌دهیم».

وی در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه ظرح وزارت کشور برای ساماندهی و سازماندهی کولبران در چه مرحله‌ای است افزود: «وزارت کشور طرح را در هیئت دولت ارائه داد که تا حدودی ما را قانع کرد تا کسانی که از این طریق ارتزاق می‌کنند به کارشان ادامه دهند».

سخنگوی دولت با اعلام اینکه «حساب این افراد جدا از کسانی است که از این مطلب سود می‌برند» اضافه کرد: «اینکه چرا یک دهیار کولبری می‌کند باید تحقیق کنیم که چنین اتفاقی چرا افتاده است».

گروه‌های حقوق بشری تیراندازی مستقیم و بدون هشدار به کولبران را «غیرانسانی» توصیف کرده و از این گونه اقدامات مأموران نظامی و انتظامی جمهوری اسلامی به شدت انتقاد کرده‌اند.

کولبر‌ها به افرادی گفته می‌شود که برای کسب درآمد زندگی خود اجناسی را از مرز‌های ایران وارد یا خارج می‌کنند. آنها بیشتر در استان‌های آذربایجان غربی، کردستان و کرمانشاه به این کار اشتغال دارند.

روزنامه شرق هم روز ۱۴ بهمن خبر داد که ۳۰ نماینده مجلس طرحی دوفوریتی را با هدف حمایت از کولبرها به مجلس ارائه کرده‌اند.

نخستین نفری باشید که برای این مطلب نظر ارسال می‌کند.!

نظر خود را ارسال کنید

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.