پشت پرده پروژه رفراندوم کردستان

مسعود بارزانی رئیس اقلیم کردستان عراق به رژیم اشغالگر اسرائیل قول بازگرداندن و اسکان ۲۰۰ هزار یهودی کُردتبار در شمال عراق و سوریه را داده و اعلام کرده است که منتظر بازگشت آنهاست .

به گزارش آکام نیوز،این رسانه ترکیه در شماره روز چهارشنبه خود نوشت:مسعود بازرانی که تنها حمایت جدی خارجی را از رژیم اشغالگر اسرائیل دریافت کرده، هم اکنون تلاش دارد که گروه های کردی را قدرتمند کند و همچنین می کوشد تا مثل اسرائیل با اشغالگری، سرزمین های بیشتری را به عنوان مناطق کردنشین معرفی و تصاحب کند .

بنا به نوشته این رسانه، حمایت رژیم صهیونیستی از اقدامات بارزانی در همه پرسی استقلال اقلیم کردستان عراق با نفوذ و اثرگذاری یهودیان کُردتبار ساکن اسرائیل اتفاق افتاده و آنها هم اکنون حامی جدی این امر شده اند .

روزنامه ینی شفق همچنین در این گزارش خبری خود نوشت: مجله `اسرائیل ـ کُرد` که در شمال عراق منتشر می شود،در شماره اخیر خود ضمن پرداختن به موضوع روابط بارزانی و رژیم اشغالگر اسرائیل نوشته است که حدود ۲۰۰ هزار یهودی کُردتبار ساکن اسرائیل منتظر بازگشت به شمال عراق و سوریه هستند .

به ادعای ینی شفق، این انتظار برای بازگشت دو جانبه است که هم یهودی های کُرد ساکن سرزمین های اشغالی فلسطین و هم بارزانی و اطرافیان وی خواهان این اتفاق هستند .

به ادعای این رسانه،در اوایل قرن گذشته بسیاری از یهودیان ساکن عراق و سوریه طی عملیات بزرگ به اسرائیل منتقل شده و در ارکان حکومتی اسرائیل صاحب مناصب مختلف شدند .

به نوشته این رسانه،بعد از تشکیل رژیم جعلی اسرائیل، روابط دو طرف اسرائیل و کُردهای عراق در زمان ملامصطفی بارزانی و نیز در دوره مسعود بازرانی ادامه یافته و عمیق تر شده است .

به نوشته ینی شفق،در واقع حمایت رژیم اسرائیل از همه پرسی استقلال اقلیم کردستان عراق در ۲۵ سپامبر ۲۰۱۷ نتیجه این روابط دو جانبه چندین ساله محسوب می شود .

در مقاله این رسانه عنوان شده است که مجله `اسرائیل ـ کُرد` برای انتشار در مناطق کردنشین شمال عراق از طرف سازمان جاسوسی اسرائیل(موساد) حمایت مالی شده و از طرف خانواده و اطرافیان بارزانی برای فعالیت گسترده پشتیبانی می شود و برای تعمیق روابط کردستان و اسرائیل تلاش می کند .

بنیامین نتانیاهو نخست وزیر رژیم اشغالگر اسرائیل با صدور بیانیه ای که روز چهارشنبه در روزنامه اورشلیم منتشر شد، اعلام کرد که `از تلاش های مشروع مردم کُرد برای تشکیل دولتی متعلق به خود و برگزاری همه پرسی در اداره اقلیم کردستان عراق` حمایت می کند .

نتانیاهو در این بیانیه با اشاره به همکاری نزدیک اسرائیل با کُردها از دهه ۶۰ میلادی تاکنون اعلام کرد که `مهمترین تحول مثبت در ارتباط با سرنوشت خاورمیانه ظهور یک نوع تشکیلات کُرد مستقل خواهد بود .`

نتانیاهو ماه گذشته نیز با از تشکیل یک دولت مستقل کُرد در عراق اعلام حمایت کرده بود .

مقامات اقلیم کردستان عراق و احزاب کرد عراقی حدود سه ماه پیش در نشستی با مسعود بارزانی رئیس اقلیم، تصمیم گرفتند که همه پرسی استقلال اقلیم کردستان عراق را در ماه نهم سال جاری میلادی(۲۵ سپتامبرـ سوم مهرماه ۱۳۹۶) میلادی برگزار کنند .

تصمیم اربیل مبنی بر برگزاری همه پرسی در ۲۵ سپتامبر سالجاری، موجب واکنش ها و مخالفت های جدی در داخل و خارج از عراق شد و تاکنون هیچ مرجعی به جز رژیم اشغالگر اسرائیل از برگزاری این همه پرسی حمایت نکرده است .

این تصمیم اقلیم کردستان عراق موجب واکنش های منفی کشورهای منطقه از جمله ایران و عراق و ترکیه را در پی داشت به طوری که این کشورها مخالفت جدی خود را با هر گونه تغییر در تمامیت ارضی کشورهای منطقه از جمله عراق اعلام کردند .

4 Comments

 1. این رفراندوم کردستان نیست، رفراندوم بارزانستان است. حالا ببینید پس از تشکیل کردستان چه دعوایی شکل می گیرد

 2. واقعا دعوی بر سر زیاده خواهی بارزانی است و بی منت کردن و ادامه آنچه تا حالا از سر سفره مسئله کرد دزدیده بعبارت دیگر یک نوع فریب همگان است،گرنه بقول کردها:
  بارزانی ئه و قه له نیه هیلکه ی دو زردینه بکات …!
  اون کار هم مرد خودشو می‌خواهد مثل …

 3. واقعا دعوی بر سر زیاده خواهی بارزانی است و بی منت کردن و ادامه آنچه تا حالا از سر سفره مسئله کرد دزدیده بعبارت دیگر یک نوع فریب همگان است،گرنه بقول کردها:
  بارزانی ئه و قه له نیه هیلکه ی دو زردینه بکات …!
  اون کار هم مرد خودشو می‌خواهد مثل …

 4. خجالت نمیکشید یک فتوشاپ رو بعنوان عکس واقعی گذاشتین ، اردن و مصر و ترکیه که سفارت اسراییل تو کشورشونه چرا اسمی ازشون نیست ، دیواری کوتاه تر از کوردها پیدا نکردید ، یکم شرف داشته باشید

نظر خود را ارسال کنید

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.