اعلام آمادگی ترکیه برای عملیات نظامی مشترک علیه اقلیم کردستان عراق

مولود چاووش اوغلو وزیر خارجه ترکیه در گفت و گوی زنده تلویزیونی درباره سیاستهای منطقه ای در ادامۀ موضع گیری های تند مقامات ترکیه علیه برگزاری همه پرسی استقلال اقلیم کردستان گفت: در صورت درخواست بغداد آماده اقدام نظامی مشترک علیه اقلیم کردستان هستیم.
وی افزود: از این به بعد دیگر تنها طرف ما حکومت مرکزی عراق خواهد بود و از نمایندۀ حزب دموکرات کردستان عراق نیز خواسته ایم که دیگر به آنکارا بازنگردد.
وزیر خارجه ترکیه تاکید کرد: ما از طریق دروازۀ مرزی سیلوپی ـ هابور با حکومت عراق مراوداتی داریم و دلیلی برای بستن این دروازه وجود ندارد.
البته در صورت حمله ترکیه، یا ارتش عراق یا حشد الشعبی و… به کردستان عراق، سوابق نشان داده اقلیم کردستان ابتدا احزاب کمپ نشین ایرانی را سپر و گوشت جلوی گلوله می کند، بعداً پیشمرگان کُرد عراقی را جلو میفرستد. کارکرد این احزاب کمپ نشین از این پس برای اقلیم کمتر نیز خواهد شد و احتمال اینکه اخراج آنها را وجه المصالحه ایران در قبال عدم نبستن مرزها و… قرار دهد زیاد است. برآورد می شود به هر میزان اقلیم استقلال پیدا کرده و حالت کشور مستقل بگیرد، دردسرها و فشار ها برای احزاب کمپ نشین بیشتر خواهد شد.

شایان ذکر است. با وجود مخالفت های بین المللی، منطقه ای و دولت مرکزی عراق و مغایرت آشکار با قوانین بین المللی، همه پرسی جدایی اقلیم کردستان عراق دیروز (دوشنبه) در مناطقی از شمال عراق از جمله استان های اربیل، سلیمانیه و دهوک و مناطق مورد اختلاف از جمله کرکوک و خانقین برگزار شد.

نخستین نفری باشید که برای این مطلب نظر ارسال می‌کند.!

نظر خود را ارسال کنید

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.