تظاهرات مردمی در اقلیم کردستان

بنا بر گزارشات میدانی اعتراضات مردمی در اقلیم کردستان طی دو روز گذشته با کشته و زخمی شدن چندین تن از معترضان همراه بوده است. معترضین خشمگین دفاتر حزبی و دولتی را در برخی شهرستان های استان سلیمانیه به آتش کشیده اند.فرمان احمد مدیر اجرایی بیمارستان شهر رانیه در گفتگو با سایت خبری خندان اعلام کرد که در پی به خشونت کشیده شدن تظاهرات مردم در این شهر تاکنون ۵ تن جان خود را از دست داده و ۸۰ مجروح نیز در بیمارستان تحت درمان قرار دارند.گزارشات از به آتش کشیده شدن دفاتر حزب اتحاد اسلامی و اتحادیه میهنی کردستان در شهر رانیه به دست تظاهرکنندگان خبر می دهند.
  همچنین شورش کاکه فرمانده پلیس کویه در گفتگو با خندان از مجروح شدن ۹ تظاهرکننده در این شهر خبر داد.تظاهرات اعتراضی مردم در شهرهای مختلف اقلیم کردستان که از دوشنبه ۲۷ آذر/۱۸ دسامبر آغاز شده امروز نیز ادامه داشته و مردم معترض علیرغم ممانعت نیروهای امنیتی به خیابان ها آمدند و این تظاهرات با به آتش کشیده شدن دفاتر احزاب و ساختمان های دولتی به خشونت کشیده شد و دفاتر احزاب اصلی اقلیم و فرمانداری کویه به آتش کشیده شده است.
شبکه تلویزیونی ان آر تی اعلام کرد که روز سەشنبه ۲۸ آذر/ ۱۹ دسامبر تظاهرکنندگان خشمگین در منطقه پیره مگرون دفاتر احزاب اتحادیه میهنی، حزب دمکرات، جنبش تغییر، اتحاد اسلامی و جماعت اسلامی را به آتش کشیدند.شروان فاضل تحلیل گر مسائل خاورمیانه درباره اعتراضات دو روز گذشته در شهرهای استان سلیمانیه به روزنامه نشنال امارات گفته است وضعیت اقتصادی در طی سه تا چهار سال گذشته وخیم تر شده است.در سه سال گذشته مردم خشمگین خواستار ایجاد اصلاحات و بهبود خدمات عمومی و ساختاری بودند اما آنها وضعیتی را که اقلیم کردستان با توجه به درگیر بودن با داعش در آن قرار داشت در نظر می گرفتند.وی درباره علل ریختن مردم به خیابانها و ابراز خشم آنها نسبت به عملکرد دولت اقلیم کردستان گفت: کردها بر اثر بحران اقتصادی موجود با سختی و گرفتاری زیادی روبه رو شده و کارکنان دولت ماه هاست حقوق خود را نگرفته اند. برخی از آنها مجبور شده اند اثاثیه منزل خود را برای تامین مایحتاج اولیه بفروشند.
این کارشناس تاکید کرد وضعیت تغییر کرده است؛ اکنون جنگ با داعش پایان یافته و رفراندوم تمام شده است اما هیچ چیزی عوض نشده و زندگی آنها بهبود پیدا نکرده است. اسماعیل الفیلی استاد دانشگاه مستنصریه بغداد نیز به دیجیتال ژورنال کانادا گفته است اعتراضات مردمی در اقلیم کردستان عراق برخلاف گذشته که احزاب حاکم را هدف خشم خود قرار می داد، این بار همه احزاب کرد را هدف قرار داده است. مردم به عملکرد نامناسب سیاسی احزاب کرد اعتراض می کنند.

نخستین نفری باشید که برای این مطلب نظر ارسال می‌کند.!

نظر خود را ارسال کنید

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.