مصطفی هجری حکومت اقلیم کردستان را به باد انتقاد گرفت!

مصطفی هجری دبیرکل حزب دمکرات کردستان – حدکا-  طی نگارش مطلبی در سایت کردستان مدیا وابسته به حزب دمکرات با عنوان ” شکست کرکوک پایان راه نیست.” در پوشش نگارش مقاله ای علیه شکست کرکوک به صورت بسیار زیرکانه و در لفافه حکومت اقلیم کوردستان و احزاب آن را مورد هجوم قرار داده است که در ادامه به تحلیل آن می پردازیم.

در این مقاله به صراحت از واقعه کرکوک به عنوان شکست کردها یاد کرده است. چیزی که هجری صراحتاً آنرا شکست رهبری سیاسی کوردستان عراق – و نه شکست نظامی یا خیانت اتحادیه و…- یاد می کند. در تکمیل این کنایه در بند بعدی آورده است: حتا اگر رفراندوم برگزار نمی‌شد توطئه اشغال مناطق مورد مناقشه توسط حکومت عراق انجام می‌شد، با این تفاوت که حمایت گسترده‌ای که از بغداد شد به شکل دیگری می‌بود. حتی از مهندسی معکوس نیز استفاده کرده و در قالب طرح سوالی که بعداً نیز خودش آنرا به چالش کشیده، حرف اصلی را زده است. این سوال هجری را بخوانید :  تعدادی از ناظران سیاسی، علی‌الخصوص آنانی که مخالف برگزاری رفراندوم برای استقلال کوردستان بودند یا بر این عقیده پافشاری می‌کردند که شرایط فعلی مناسب نیست، به این نتیجه رسیده‌اند که ….

در لفافه و به ظرافت چند چیز را مورد هدف قرار داده است:

نخست اینکه شما در کرکوک شکست خوردید.

دوم آنکه بیش از آنکه این شکست نظامی باشد، شکست سیاسی رهبری کردستان عراق است.  که احتمالا ناشی از بی سیاستی یا وقت ناشناسی شما بوده است.

سوم آنکه اگر این اقدام در زمانی دیگر انجام میشد حمایت همه جانبه فضای بین الملل از اقدام بغداد وجود نداشت.

چهارم استفاده از اصطلاح کردستان عراق – به جای حکومت اقلیم کردستان – از جانب هجری بسیار معنا دار است.

جالب اینجاست که هجری در این مقاله که با پوشش شعاری علیه جمهوری اسلامی آنرا به پیش می برد و با لفظ دشمنان کرد سعی دارد مخاطب ظاهربین را فریب دهد، با انداختن تقصیر گردن تحلیل تاریخی و منصفانه، تیرهای پنهان خود را به بی سیاستی و بی کفایتی های سران اقلیم شلیک کرده است و در جای می گوید: این نوشتارتحلیل و نتیجه‌گیری منصفانه‌ای است تا بتوانیم از آنچه که روی داده درس بگیریم، البته اگر بیاموزیم. همچنین از وظایف اصلی محققین تاریخ، آشکار کردن واقعیت‌های این رویداد فاجعه‌بار می‌باشد که تا کنون برای بسیاری از جمله خود من، گنگ و تاریک است.

اینگونه اگر فردا بازخواست شد می گوید من به عنوان یک محقق و تاریخ نگار بی طرف این مقاله را نوشتم و نه رهبر یک حزب سیاسی وابسته به  سران اقلیم کردستان.

-در آخر نیز تیر خلاص را اینگونه شلیک کرده است:

به همین خاطر به این نتیجه‌ی منطقی می‌رسیم که هجومی که بعد از رفراندوم روی داد و نهایتا کورد بخش اعظم دستاوردهای سیاسی خود را از دست داد، شکستی بزرگ بود که تاثیر منفی بر روان همه‌ی کوردها گذاشت و زخمی تاریخی دیگری را بر کوردستان وارد کرد….. از سوی دیگر درس‌های فراوانی می‌توان از این شکست‌ها فرا گرفت که اگر به دنبال این سوال‌ها نرویم و از این درس‌ها عبرت نگیریم، بی‌شک در آینده محکوم به تکرار این فجایع خواهیم بود.

در این سطر صراحتاً هجری اعتراف کرده است که واقعه کرکوک – که تلویحاً گفتم نتیجه بی تدبیری سران اقلیم بود – باعث شده کُردها بخش اعظمی از دستاوردهای خود را از دست بدهند و این تأثیر منفی بر روح و روان کُردها گذاشته است. – این یعنی ناآرامی های اکنون اقلیم کردستان ناشی از آن سرخوردگی روحی است-

در آخر نیز هجری مجدداً چند سوال کنایه آمیز مطرح می کند :

همانگونه که این بار هم مشخص شد که جوابی برای پرسش‌های شکست‌های پیشین نداشتیم و از آن عبرتی نگرفتیم:
آیا بار دیگر با سلامی به دشمنان‌مان دلگرم خواهیم شد و با چشم دوست و حامی، به آن‌ها خواهیم نگریست؟ آیا بر این باوریم که همه حقایق در نزد ماست و دیگران هر چه می‌گویند حقیقت ندارد؟ (اشاره به تکروی های مسعود بارزانی)

آیا باز هم کینه و انزجار قدیمی و بی‌ارزش کردن همدیگر و به هم پشت کردن، فکر و ذهن‌مان را در بر خواهد گرفت یا اتحاد و به هم متکی بودن و انسجام صفوف ملت، چگونگی ارتباطات ما را شکل خواهد داد؟ (اشاره به تخریب پارتی و یکتی علیه همدیگر)

 آیا در کوردستان سعی خواهد شد منفعت و استراتژی ملی مشخص و همه جناح‌های سیاسی را در بر بگیرد یا همچنان منافع حزبی حرف اول و آخر را خواهد زد؟ (اشاره به منفعت طلبی حزبی بارزانی در پروسه رفراندوم)

 آیا نهایتا حکومت اقلیم کوردستان در قبال فساد در اکثر بخش‌های اقتصادی، نظامی، اداری و… ساکت خواهد ماند یا این شکست او را بیدار کرده و به بازنگری خود مشغول خواهد شد ؟ (اشاره به فساد درونی که تا کنون در اقلیم کردستان وجود داشته و مسئولین فعلی نیز مسبب آن بوده اند)

ضمناً اصل مقاله را می توانید از آدرس زیر بخوانید.

http://www.kurdistanmedia.com/farsi/idame/31008

نخستین نفری باشید که برای این مطلب نظر ارسال می‌کند.!

نظر خود را ارسال کنید

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.