بیانیه جمعی از وکلای کُرد در خصوص اعتراضات اخیر

جمعی از وکلای کُرد با صدور بیانیه‌ایی ضمن نفی هرگونه خشونت، از مطالبات بر حق و قانونی مردم اعلام حمایت کرده‌اند.

نسخه‌ایی این بیانیه که جهت انتشار در اخیار شبکه حقوق بشر کُردستان قرار گرفته است به شرح ذیل است:

در چند روز گذشته بسیاری از شهرهای ایران شاهد تجمعات و راهپیمایی‌های اعتراضی و فراگیر مردم، در اعتراض به فساد اقتصادی و قضایی اداری و فرهنگی بود که منجر به بازداشت عده‌ای از معترضین شد.

بدینوسیله ما امضا کنندگان این بیانه ضمن تایید مطالبات بر حق و قانونی مردم و نفی هر گونه خشونت تاکید می داریم :

‎١- مطابق اصول قانون اساسی و منشور حقوق شهروندی ابلاغی ریاست جمهور، و اعلامیه جهانی حقوق بشر، مردم در بیان مطالبات و انتقاد مدنی از حاکمیت، آزاد هستند.

‎٢- وظیفه ذاتی حکومت تامین آزادی و حقوق شهروندان، تامین مطالبات مشروع و قانونی مردم، شفاف سازی و مبارزه سریع و بدون تبعیض با هر نوع فساد گسترده و سیستماتیک در کلیه زمینه های اقتصادی، قضائی و اجتماعی می باشد. در این راستا می بایست تمهیدات لازم جهت بازگشت اموال عمومی به غارت رفته از طرف قوای سه گانه در اسرع وقت فراهم گردد.

‎٣- با قبول این موضوع که هر حرکت اعتراضی اجتماعی و سیاسی ممکن است مورد حمایت افراد و سازمانهایی در خارج از کشور و یا دولتهای خارجی با اغراض متفاوت قرار گیرد، چنین حمایت‌هایی نباید مستمسکی برای از بین رفتن و یا کم رنگ شدن مطالبات مردم شود.

۴.‎اعتراض های مسالمت آمیز مدنی و منطبق بر قانون اساسی بهترین راه بیان مطالبات می باشد و باید از تخریب اموال عمومی که موجب تغییر ماهیت مطالبات قانونی مردم می شود، اکیداً اجتناب ورزید.

۵- بازداشت شدگان به موجب قانون اساسی و قانون آئین دادرسی کیفری دارای حقوق مسلمی هستند که می بایست بدون هیچ استثنا و تبعیضی مورد رعایت قرار گیرد.

‎از نظام جمهوری اسلامی ایران تقاضا می نماییم ضمن اجرای بدون تبعیض کلیه اصول قانون اساسی و التزام به حقوق بازداشت شدگان حوادث اخیر، زمینه جدی گفتگو و تامین مطالبات و خواست مردم را فراهم آورد.

١- صالح نیکبخت

٢- مازیار طاطایی

٣- کیوان عزیزی

۴- منوچهر داور

۵- امیر سجادی

۶- آرش رجبی کرمانشاهی

٧- عبدالله مینایی

٨- حامد سهرابی

٩- اسماعیل رحیمی

١٠-فرهاد مجیدآبادی

١١- حسین احمدی نیاز

١٢- عثمان مزیّن

١٣- آرش فاتحی بوکانی

١۴- صدیقه حجت پناه

١۵- ابراهیم عزیزی

١۶- مسعود شمس نژاد

١٧-حامد کریمی

۱۸ – مصطفی احمدیان

١٩- بهروز نعلبندی

٢٠- سیروس پایفشرده

٢١- کاوه علی زاده

۲۲- سامان عجمی

۲۳- عبدالباسط پورزادی

۲۴- آزاده کیخسروی

نخستین نفری باشید که برای این مطلب نظر ارسال می‌کند.!

نظر خود را ارسال کنید

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.