جاش کیست ؟ مقاله ای تطبیقی – انتقادی

جاش کیست ؟ مقاله ای تطبیقی – انتقادی

هدف این مقاله تبین و تعیین معنا و مصداق واژه ای است که موارد استفاده اش کاملا ابزاری است و گویا زمان ان رسیده که پایانی باشیم بر سیاست یک بام و دو هوای دوستان حزبیمان . ابتدا واژه جاش را بررسی میکنیم و تمرکز ما بر معانی و مفاهیم و مصادیق کاربردی و سیاسی و نظامی این واژه میباشد و در اخر باید بفهمییم که جاش کیست ؟
این واژه کردی را باید در مهمترین دایره المعارف کردی جست و جو نمود که هنبانه بورینه استاد هژار مکریانی است و تعریف استاد در این ضمینه آغازگر خوبی بر ای بحث می باشد
۱-  ایشان درصفحه ۱۸۰ فرهنگ لغت هنبانه بورینه چنین نوشته است : جاش «کنایه از خودفروش به بیگانه» اگر چه سایت روژهلات تایمز وابسته به حدک به نقل از ماموستا هژار و صد البته بدون ذکر منبع معتقد است که ماموستا هژار جاش را کسی میدانسته که اشغالگر به وی پول میدهد تا با مبارزان قومش مبارزه کند.

۲- در ویکی‌پدیا « دایره المعارف جهانی » جاش اینگونه تعریف شده است
معمولاً برای واحدهای نظامی متشکل از اکراد استفاده می‌شود که با دشمنان کردها یکی شده و بر ضد ارتش کرد ، شورشیان کرد یا شهروندان کرد همدست می‌شوند. این اصطلاح توهین‌آمیز است که به منظور دست‌نشانده بودن آنها استفاده می‌شود.
در کل تعاریف ویکی پدیا برای این کلمه حول دو مفهوم ستون پنجم دشمن و همدستی با دشمن خلاصه شده اند
۳- حسن شرفی جانشین دبیرکل حزب دمکرات کردستان ایران در گفتگویی که با تیشک تی وی داشت جاش را کسی میدانست که برای دستیابی به مقام و مادیات به ملت خود پشت کرده و جلودار دشمن میشود و با سلاح دشمن به جنگ ملت خودش میپردازد
۴- مقاله ای از علی‌اصغر فریدی تحت عنوان جاش کیست؟ نیز در راستای تشخیص معنا و مصادیق این واژه حایز اهمیت است وی ضمن اینکه این واژه را کلمه ای تحقیری میداند آن را برای کردهایی بکار می برد که همراه با حکومت کار می‌کنند و در این راستا معتقد به دو نوع جاش یعنی «جاش‌های مسلح» و «جاش‌های رسانه‌ای» است در ادامه نامبرده چنین میگوید در کردستان به کسانی که به جنگ با احزاب و جنبش‌های کردی پرداختند «جاش» و در کردستان ترکیه به آن‌ها «قروجی» می‌گویند. اگر چه نویسنده در ادامه دچار اشتباه فاحشی میشود و نظر یک کاربر را که در سایت نوشته شده به عنوان نظر دهخدا عنوان میکند و مقاله اش را از درجه اعتبار علمی ساقط نموده است .
تاریخچه واژه جاش
اگر چه عده ای معتقدند که این کلمه توسط ماموستا هژار وارد واژگان کردی شده است اما این کلمه بیشتر در کردستان عراق معمول بوده و به همدستان بعث اطلاق میشده است اصطلاح «پلیس جاش» هم توسط کردهای عراق نسبت به شبه‌نظامیان پلیس محلی کرد در ۱۹۴۴ اطلاق می گردید وبعد ها هم به کسانی گفته میشد که کرد بودند و در انفال و تعریب شرکت داشتند
و اینک تمام معانی ای را که به آنها دست یافته ایم به صورت یکجا عرضه میکنیم تا به یک مفهموم کلی دست بیابیم
خود فروش به بیگانه
دست نشانده
سلاح دار دشمن
ستون پنجم
جلو دار دشمن
همکار حکومت بر ضد جنبش آزادی خواهی
و حالا شروع بحث جنجالی ما با چند سوال
آیا حزب دمکرات و کومله با صدام حسین رابطه داشتند صدام حسینی که مردم کرد را قتل عام و شیمیایی و تعریب و انفال کرد ؟
آیا صدام حسین بیگانه بود یا خودی ؟
آیا این احزاب در جریان جنگ تحمیلی هشت ساله با صدام حسین همکاری کردند ؟

 ایا این احزاب به اطلاعات جنگی و عملیاتی را در اختیار صدام قرار دادند و ستون پنجم دشمن شدند یا نه ؟

 ایا این احزاب از صدام حسین سلاح و پول دریافت کردند ؟

 ایا احزاب دمکرات و کومله با نیروهای پارتی و اتحادیه میهنی که با صدام حسین میجنگیدند وارد مبارزه شدند یا نه ؟

اگر بگویند نه (که پیش تر می گفتند) دیگر پس از اعتراف صریح دبیرکلشان و پیش پا کشیدن شرایط زمانی و مکانی، نمی توانند بگویند نه!
و اینک جواب سوالهای بالا

در مدت ۸ سال جنگ تحمیلی نیروهای دمکرات و کومله در تعاون و تعامل کامل با رژیم بعثی صدام حسین به جنگ بر علیه میهن اسلامی پرداختند . میهنی که هزاران سال است به شکل یک واحد مستقل و یکپارچه سیاسی وجود داشته و تاریخ و جغرافیا و فرهنگ مردمان این کشور آنچنان در هم تنیده و مشترک است که بافت سیاسی آن به هیچ وجه قابل شکاف و تجزیه نیست و در میان تمامی کشورهای جهان که کردها در آنها ساکن هستند تنها در نظام جمهوری اسلامی است که اکراد به تمام حقوق و آزادهای سیاسی و فرهنگی و اجتماعی خود دست یافته اند با توجه به این موارد سعی در تجزیه کشور با کمک صدام حسین و پیش قراولی برای صدام از بارزترین وجوه این احزاب بود شاید بهتر است بگویم که این احزاب پیشمرگ صدام بودند و همکاری با رژیم بعث هم چیزی نیست که از دید جهانیان مخفی بوده باشد و بلکه گاها خود رهبران این احزاب به این رابطه اعتراف کرده اند مانند حسن شرفی و ملا عبدالله حسن زاده و گاهی هم دوستانشان نیز مجبور به اعتراف در ضمینه این ارتباط خبیث بوده اند مانند اعترافات فردریک تیسو دیپلمات سابق فرانسوی و دوست دیرین عبدالرحمن قاسملو. و در آخر نیز اعتراف صریح مصطفی هجری!

شاید برخی بگویند خوب صدام علیه ایران می جنگید. اما باید بگوییم این افراد حافظه تاریخی خوبی ندارند و انفال و نسل کشی کُردها  توسط صدام را یادشان رفته است. همانگونه که قاسملو بمباران شیمیایی حلبچه را از ترس صدام منکر می شد.
ایا با وجود این دلایل محکم و غیر قابل ایراد میتوان گفت دمکرات ها و کومله ها جاش بوده اند ؟ آیا کسی که خاکش را به بیگانه میفروشد تا سلاح و پول به دست آورد جاش نیست ؟
و نکته جالب در مورد همین واژه جاش یک بام و دو هوا بودن است چون دوستان دمکراتی و کومله ای هر وقت خواستند از این کلمه استفاده میکنند و به هر کس خواستند اطلاق میدهند و معلوم نیست که آیا جاش تا آخر کار جاش است یا بسته به منافع ما بکار میرود آیا بارزانی که برای نابودی تسلط اتحادیه میهنی صدام را به اربیل کشاند جاش بود و اینک که پدر روحی این احزاب است و میخواست موسس کردستان باشد جاش نیست آیا آنها حاظرند نامبرده را جاش خطاب کنند انگونه که زمانی در مورد جلال طالبانی به کار میبردند و بعدها همین گرامیان بر سر مزارش حاضر شدند و او را دوست و مونس قاسملو و رهبر جریان آزادی خواهی کردستان عراق خواندند !
کاش ماجرا به همین جا ختم میشد اینک هر کسی که ادعایی در مورد کرد بودن دارد به خودش اجازه میدهد تا هرکس را که با منافعش ناسازگار باشد جاش خطاب کند و گاهی که دوستان حزبی دچار اختلاف میشوند اولین واژه ای که در مورد همدیگر به کار میبرند واژه جاش است همچنان که زمانی که کانال ناسیونالیسم کوردی به افشاگری در مورد سایت روژی کورد پرداخت دو طرف همدیگر را به جاش بودن متهم کردند

منابع
۱- هنبانه بورینه استاد هژار موکریانی صفحه ۱۸۰ توضیح کلمه جاش
۲- سایت روژهلات تایمز به آدرس
http://rojhelattimes.net/witar/930-%D8%AC%D8%A7%D8%B4-%D9%88-%D8%AC%D8%A7%D8%B4%DB%8E%D8%AA%DB%8C.html
۳- سایت ویکی پدیا ، به آدرس
https://fa.wikipedia.org/wiki/%D8%AC%D8%A7%D8%B4_(%D8%A7%D8%B5%D8%B7%D9%84%D8%A7%D8%AD)
۴- سایت زاگرس پوست ، مقاله علی‌اصغر فریدی تحت عنوان جاش کیست؟ به آدرس

واژه «جاش» چگونه وارد ادبیات سیاسی کردستان شد؟ / على اصغر فريدى


۵- سایت دیار و نادیار- رابطه قاسملو و صدام از زبان فردریک تیسو به آدرس

رابطه قاسملو و صدام از زبان فردریک تیسو + فیلم


۶ – سایت روژی کورد – مقاله ای با عنوان کانال “ناسیونالیسم کوردی” در خدمت کیست ؟ ۱۹ ابان ۱۳۹۶ به آدرس :
http://www.rojikurd.net/fa/%DA%A9%D8%A7%D9%86%D8%A7%D9%84-%D9%86%D8%A7%D8%B3%DB%8C%D9%88%D9%86%D8%A7%D9%84%DB%8C%D8%B3%D9%85-%DA%A9%D9%88%D8%B1%D8%AF%DB%8C-%D8%AF%D8%B1-%D8%AE%D8%AF%D9%85%D8%AA-%DA%A9%DB%8C%D8%B3%D8%AA/

نخستین نفری باشید که برای این مطلب نظر ارسال می‌کند.!

نظر خود را ارسال کنید

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.