نقدی مصاحبه کریم پرویزی با آژانس کردپا

مصاحبه کریم پرویزی با آژانس کردپا

٠۵-٠۵-١٣٩٧

آژانس خبری کوردپا مصاحبه ای را با کریم پرویزی عضو شورای اجرایی حدکا انجام داده است علت انجام این مصاحبه انتشار مقاله ای در خبرگزاری فارس تحت عنوان “کنسولگری آمریکا در اربیل؛ خط مقدم تلاش برای ناآرام‌سازی مرزهای غربی کشور” بوده است ، که در این مقاله امده است “همزمان با تقویت گمانه‌زنی‌ها درباره تلاش واشنگتن برای ناآرام کردن مرزهای غربی ایران، دولت آمریکا کارشناس باسابقه مسائل ایران را به عنوان سرکنسول جدید آمریکا در اربیل منصوب کرده است و نکته قابل توجه اینکه در جریان سفر خردادماه هجری به واشنگتن، فیگین یکی از مقام‌های آمریکایی بوده که با او دیدار و گفت‌وگو کرده است.”

“کریم پرویزی” در پاسخ به این سوال ” کردپا ” که فعالیت‌های حزب دمکرات علیه جمهوری اسلامی ایران در مرزهای کردستان بنا به تحریک آمریکا بوده است، چنین می گوید : ” ایران همیشه فعالیت تمام مردم ایران، به ویژه مبارزه ملت کُرد در راستای رسیدن به حقوق طبیعی خود را به عوامل بیگانه نسبت داده است. در اوایل اعلام مبارزه نوین روژهلات(راسان) ابتدا آن را به عربستان و سپس به اسرائیل نسبت می‌دادند اکنون نیز در تلاشند دونالد ترامپ را مقصر بدانند”  .

اما پرویزی اشاره نمی کند که چرا راسان تا زمان دیدار هجری از آمریکا تنها شعاری بیش نبوده و پس از این دیدارها بود که هجری اعضای جوان حزبش را فدای آمال و آرزوهایش نمود ؟ اصلا این دیدار هجری چه دستاوردی برای حزب داشت ؟ حزب که بمانند همیشه مستقل و پیشرو است پس چه نیازی به یک دیدار بدون نتیجه و بدون وعده و وعید از آمریکا بوده است ؟ بهتر است سخنان “تیمور مصطفایی” در مراسم ۲۶ آذر را که اعلام آمادگی نموده بود تا در صورت پشتیبانی غربیان به ناامن سازی مرزهای غربی اقدام کنند دوباره ذکر نماییم “تیمور مصطفایی ” در این مراسم چنین می گوید :

” اگر امریکا در آینده برروی اپوزیسون ایرانی و جریان دمکراسی خواهی سرمایه گذاری کند حزب دمکرات و سایر جریانات کردی میتوانند بخشی از این استراتژی و کمکی برای اجرای این استراتژی باشند هر چند به عقیده من تا کنون امریکا این حرکت را شروع نکرده و اگر این حرکت را شروع کند شاهد تغییر در کردستان و سراسر ایران خواهیم بود” و امروز به وضوح این قرارداد به صورت عملی به اجرا درآمده است و حمایت آمریکا سبب فعالیت حدکا شده است اما این اعلام آمادگی برای خدمت به اربابان آمریکایی ها ناگزیر ما را به یاد مصاحبه تاریخی بارزانی با با روزنامه واشنگتن پست می اندازد که در ان بارزانی می گوید : « اگر آمریکا ما را در مقابل گرگ ها حفاظت نماید، ما حاضر به همراهی با سیاست آمریکا در این منطقه هستیم. اگر حمایت به اندازه کافی قوی باشد، ما می توانیم میدانهای نفت کرکوک را کنترل کرده و آنرا به شرکتی آمریکائی بدهیم تا در آن کار بکنند.»

پرویزی درباره حمایت آمریکا از فعالیت‌های حزب متبوعش می گوید : ” ما از دولت و ملت و سازمان‌های مدنی آمریکا و کشورهای دمکراتیک جهان و تمام نیروهایی که دغدغه آزادی و عدالت را در سر دارند، می‌خواهیم که ما را در رسیدن به آزادی یاری کنند. متاسفانه تاکنون هیچ حمایتی از مبارزه کُرد در کُردستان ایران از سوی دولت آمریکا نشد‌ه است و این نیز انتقادی از آمریکا و دولت آمریکاست که باید حامی ملت‌ها در رسیدن به آزادی، صلح و عدالت باشد. ما از حمایت آمریکا و یا هر کشور دیگری که بخواهد ما را یاری کند، استقبال خواهیم کرد.”

پرویزی همچنین خبر تنظیم و تصویب فعالیت‌ احزاب کُرد در کنسولگری آمریکا در اربیل را منکر می شود و می گوید : ” ما امیدواریم که کنسولگری و وزارت خارجه آمریکا و کشورهای دیگر، از مبارزه ملت کُرد در کردستان ایران حمایت سیاسی نمایند. ما خودمان برنامه فعالیت پیشمرگانه، تاکتیک و استراتژی نظامی و سیاسی خود را تعیین می‌کنیم و هیچکس در این‌باره برای ما حق تصمیم‌گیری را ندارد.”

در همین مصاحبه ی کوتاه پرویزی میتوان رابطه مراد و مریدی بین حدکا و آمریکا را به خوبی یافت ، پرویزی چنان سخن میگوید که گویا واقعا باور دارد که آمریکا و کشورهای غربی دغده ای به نام دغدغه آزادی دارند و آمریکا را  حامی ملت‌ها در رسیدن به آزادی، صلح و عدالت می داند و اینجاست که میزان دانش سیاسی و تاریخی رهبران حدکا برای همگان مشخص میشود پرویزی که خود ادعای روشنفکری و علم و آگاهی دارد چنین رویایی می اندیشد پس کسانی که سواد چندانی ندارند و در میان رهبری حدکا حضور دارند چگونه می اندیشند ؟

بد نیست برای اثبات سخنان جناب پرویزی بلاهایی را که کمتر از یک سال پیش همین آمریکایی های حامی آزادی و عدالت برسر دوست و یاور گرامی حدکا یعنی مسعود بارزانی آوردند یادآوری کنیم ! با بارزانی همراه و دوست بودند تا زمانی که بارزانی به جای آنها جنگید و کشته داد و زمانی که داعش نابود شد بارزانی و اکراد را تنها گذاشتند و همین دوستی با آمریکا آزادی خواه سبب شده است تا اکراد به این گفته ایمان داشته باشند که ” کردها بغیر از کوهها یاور دیگری ندارند “

دلبستن به آمریکا برای اینکه لقمه جویده شده را در دهان دمکراتها بگذارد خوابی است که بیش از چهل سال است منتظر تعبیر آن بوده اند و هنوز هم تعبیر نشده است . آمریکا شاید کمکشان کند اما به همان شیوه که در سال ۱۹۷۲ به بارزانی ها کمک نمود در آن سال شاه ایران و هنری “کسینجر” به نمایندگی دولت آمریکا به ریاست کردها را به شورش علیه بغداد ترغیب نمودند و میلیونها دلار سلاح، پشتیبانی لجیستیکی و بودجه مالی برای آنها تهیه کردند. در عرض سه سال سازمان سیا ۱۶ میلیون دلار پول به کردهای عراق و ایران داد، ۹۰ درصد سلاح کردها منجمله توپخانه پیشرفته توسط آنها تهیه گردید.آنچه مسلم است هدف آمریکا پیروزی کردها یا حق تعیین سرنوشت برای کردها نبود. بررسی «اوتیس پایک» نماینده نیویورک در کنگره آمریکا نشان میداد که « آمریکا و شاه بدنبال تضعیف و خسته کردن (دولت) عراق بوده اند و بر طبق مدارک و مکالمات سیا، آنها به کردها بعنوان «ورق بازی» علیه عراق و وسیله ای مفید برای تضعیف پتانسیل عراق در ماجراجوئی های بین المللی نگاه می کردند.»به این دلیل آمریکا دستور داد که در رابطه با کمک نظامی به کردها «کنترل اکید» صورت بگیرد و هرگز به کردها مهماتی که بیش از سه روز دوام آورند داده نشود تا هر موقع که خواستند بتوانند مانع عمل آنها شوند» . بررسی های «اوتیس پایک» همچنین نشان میداد که رئیس جمهور و کسینجر و شاه امیدوار بودند کردها غلبه پیدا نکنند. آنها ترجیح می دادند شورشیان فقط تا آنجا پیش بروند که برای کشیدن شیره عراق کافی باشد

و اینک باز همان تکرار تاریخی است که همیشه نیروهای کردی در آن سرگردان بوده اند

۱- ابتدا برای کمک به تحقق منافع آمریکا اعلام آمادگی میکنند ( نمونه مشابه اعلام آمادگی بارزانی و تیمور مصطفایی )

۲- در صورت صلاحدید غرب اکراد به صورت کاملا کنترل شده سلاح و کمک مالی دریافت میکنند و به تحرک نظامی واداشته می شوند ( ۱۹۷۲ بارزانی و ۲۰۱۸ هجری )

۳- پس از تحقق توافق آمریکا با دولت مقابلش دوباره نیروهای کردی تضعیف می شوند ( خیانت به کردها بعد از توافق الجزایر در سال ۱۹۷۵ )

گویا مسیری را که هجری در سال ۲۰۱۸ میپیماید همان مسیری است که مصطفی بارزانی در ۱۹۷۲ تا ۱۹۷۵ پیموده بود

و تمامی اینها یادآوری هایی است برای کریم پرویزی سیاستمدار نامی حدکا که تاریخ اکراد و کمک های آمریکا به ملل مستضعف را هرگز مطالعه نکرده است

1 Comment

  1. کریم از خودتونه
    من بودم به جای دیار و نادیار ماهیانە از کریم قدردانی می کردم

نظر خود را ارسال کنید

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.