سخنان مصطفی هجری در نشست نروژ و اعتراض شدید اعضای دمکرات

سخنان مصطفی هجری در نشست نروژ ، اعتراض شدید اعضای دمکرات را بهمراه داشته است

مصطفی هجری در نشستی که حدود دو ماه قبل با اعضای حزبی مقیم نروژ داشته و در آن به توضیح و تبیین ساختار جدید و تغییرات نوین حدکا پس از کنگره ۱۶ پرداخته است . یکی از نکات مهمی که هجری در این جلسه بدان اشاره کرده و اتفاقا موج عظیمی از اعتراض را بین اعضای این حزب به دنبال داشته ، شیوه نوین انتخاب دسته اجرایی حدکا در داخل و خارج بوده است .

هجری شیوه نوین انتخاب مسئولان حدکا را چنین بیان می کند : ” در این بازه ی زمانی که کارنامه افراد اماده نیست شیوه ی انتخاب مسئولان اجرایی حدکا بدین صورت است که  افراد مسئول انتخاب می شوند و این افراد نیز همکاران خود را انتخاب می کند ، البته در شیوه جدید انتخاب مسئولان یک تغییر دیگر نیز ایجاد شده است  و ان اینکه شخص مسئول باید بر اجرای دستورات حزبی نظارت داشته باشد و وظایفش را به نحو احسن اجرا نماید .در سیستم جدید انتخاب دسته اجرایی اگر مسئول حزبی نتواند وظایفش را انجام دهد برکنار می شود و حتی اگر افراد همکارش نیز نتوانند مسئولیتشان را به انجام برسانند باید توسط مسئول حزبی برکنار شوند وگرنه خود مسئول برکنار می شود .

در این بازه ی زمانی که کارنامه افراد اماده نیست در انتخابات کنگره یا کنفرانس ها افرادی که بهترین کارنامه ی کاری را داشته باشند انتخاب می شوند برخلاف گذشته که هرکس سه سال سابقه فعالیت در حزب را داشت می توانست خود را برای کنگره و عضویت کمیته مرکزی کاندید کند اکنون دیگر اینچنین نیست کارنامه ی کاری مطالعه می شود و بهترین ها انتخاب می گردند.

سیستم جدید با دوران راسان همخوانی دارد و اینچنین است که درهای بسته به روی تمام افراد شایسته باز خواهد شد افراد شایسته نه تنها در داخل حزب بلکه هر کسی که احساس ستم می کند و می خواهد با ستم مبارزه کند  و بهمین خاطر است که  ما اکنون توانسته ایم افراد زیادی از کردهای ایران و عراق و جاهای دیگر را جذب کنیم . افراد زیادی را از اروپا بازگردانده ایم حتی افرادی که در پ ک ک فعالیت کرده بودند و دارای تجربه بودند و اما از این حزب ناامید شده بودند به آغوش دمکرات باز گشته اند .”

این مطالب مهمترین بخش از سخنان مصطفی هجری در نشست اسلوی پایتخت نروژ بود که همچنان که اشاره شد سبب اعتراض شدید عده ی زیادی از کادر و پیشمرگان حزب و اعضای خارج نشین این حزب شده است اما علت این اعتراضات چیست ؟ و این سوالی است که ما بدان پاسخ می دهیم و به جهت تسهیل بحث قسمتهای جنجالی متن با رنگ قرمز مشخص شده اند

ابتدا هجری از انتخاب شدن مسئولان توسط رده های بالاتر سخن می گوید و این عملا بدان معنی است که هرکس که با هجری باشد و تحت امر ایشان باشد انتخاب می شود و هر کسی که در وفاداری و طاعت برداریش از هجری ذره ای شک و تردید وجود داشته باشد حتی اگر رای بدنه حزب را هم با خود داشته باشد نمی تواند به رده های بالای حزبی برسد و این معنا و مفهومی غیر از خفقان و خفه کردن دگر اندیشان ندارد حتی هجری در به این نیز بسنده نکرده و انتخاب اعضای پایین رتبه را نیز به مسئول حلقه به گوش خودش سپرده است و در صورتی که این عضو نیز مانند مسئول بالا دستش مطیع فرمان هجری نباشد باید از کار برکنار شود .

تغییر مهم و جنجالی انتخاب کسانی برای تصدی مدیریت در بخشهای مختلف اجرایی دمکرات است که بعضا نه تنها سابقه سه ساله عضویت حدکا را نداشته اند بلکه حتی یک روز نیز در این حزب عضو نبوده اند . هجری هر کس را از هر کجا که بخواهد می تواند به کرسی مدیریت و ریاست در حدکا بنشاند تنها و تنها در صورتی که بداند برای منافع اش سودمند خواهد بود – صد البته اعضای منشعب شده از پ ک ک و پژاک در اولویت قرار دارند – و این بدان معناست که دیگر سابقه حزبی هیچ ارزشی نخواهد داشت  و این مطلب نکته ی اصلی در اعتراض اعضا ، کادر و بدنه حزبی دمکرات است .

نخستین نفری باشید که برای این مطلب نظر ارسال می‌کند.!

نظر خود را ارسال کنید

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.