سخنان غیر منتظره از خالد عزیزی و ملا عبدالله حسن زاده در مورد کومار و قاضی محمد

سخنان غیر منتظره از خالد عزیزی و ملا عبدالله حسن زاده در مورد کومار و قاضی محمد

دوم بهمن ( دویی ریبه ندان ) برای دمکراتها نقش اتوپیا و آرمان شهر را دارد و یادواره ای است که تقریبا هیچ گاه از بزرگداشت آن غافل نبوده اند اما امسال و در ۷۳ مین سالگرد تاسیس جمهوری مهاباد توسط قاضی محمد شاهد سخنانی جالب و در عین حال عجیب و دور از انتظار از دو سرسرکرده صاحب نفوذ دمکرات یعنی ملا عبدالله حسن زاده ( حیاکی ) و خالد عزیزی هستیم .

اینبار روی سخن این دو سرکرده حزب دمکرات با تاریخ جمهوری مهاباد نیست بلکه مستقیما به اظهار نظر در مورد شخص قاضی محمد پرداخته اند .

عبدالله حسن زاده در مورد اصل و نصب قاضی محمد چنین گفته است که :” طبق شنیده ها اصلیت قاضی محمد گرجی بوده و گویا از گرجستان به مهاباد مهاجرت کرده اند ”

عبدالله حسن زاده در مورد نسب قاضی محم

اگر چه این سخن در نوع خود به هیچ وجه توهین محسوب نمی شود و تنها بازگویی احتمالی تاریخی است ، اما بیان همین جمله از زبان حسن زاده سبب شده است تا سایت ها و کانالهای حزب دمکرات جناح هجری هجوم بی سابقه ای را بر علیه ملا عبدالله حسن زاده آغاز کنند ، حتی در مواردی مانند نوشته ” شریف هژاری ” شاهد شدیدترین حملات و هجمه ها به حسن زاده هستیم .

حمله شریف هژاری به عبدالله حسن زاده

البته شاید بتوان به نحو دیگری نیز به غرض و قصد عبدالله حسن زاده از بیان این مطلب پی برد و آن اینکه حسن زاده بالطبع همیشه ایام نزدیکی به شوروی را بر نزدیکی به آمریکا ترجیح داده که البته این نیز خود از همراهی نامبرده با شخص عبدالرحمن قاسملو نشات گرفته است . حتی زمانی حزب دمکرات ( همچنان که در عکس زیر نیز مشاهده می فرمایید ) خواهان مبارزه با امپریالیزم آمریکا بوده است و اکنون حسن زاده می خواهد بگوید که جمهوری مهاباد موهبت و بخششی بوده است که شوروی نسبت به اکراد روا داشته است .

بیایید مبارزه یمان را بر ضد امپریالیزم آمریکا گسترش دهیم )

(توضیح عکس این عکس مربوط است به سخنرانی ملا عبدالله حسن زاده در یکی از کنگره های حدکا که همانگونه که به وضوح در عکس دیده می شود شعار کنگره عبارت بوده است از : بیایید مبارزه یمان را بر ضد امپریالیزم آمریکا گسترش دهیم )

بیایید مبارزه یمان را بر ضد امپریالیزم آمریکا گسترش دهیم )

اما مورد دیگری از نقد قاضی محمد را در نوشتار خالد عزیزی شاهد هستیم که انشاالله به زودی ترجمه آن در سایت ” دیار و نادیار ” در دسترس خواهد بود . این نوشته از خالد عزیزی که در سایت کردستان و کرد ارگان رسمی حدک نیز منتشر شده است ترجمه ای است از مقاله ی ” جمهوری کرد در مهاباد ” نوشته ” آرچیبالد روزولت ” که در آن تاریخ چگونگی جمهوری مهاباد و نیز علت انتخاب قاضی محمد برای ریاست این جمهوری بیان شده است

در قسمتهایی از ترجمه شاهد این عبارات هستیم که

  • ماهیت کومله ” ژ کاف ” از سوی شوروی ها به حزب تغییر داده می شود
  • در مراسم اعلام کومله ” ژ کاف ”  نماینده شوروی حضور داشته است
  • روسها از قاضی محمد پشتیبانی نمودند تا به منصب ریاست جمهوری برسد
  • پس از آنکه قاضی محمد درخواست عضویت در کومله را تقدیم میکند اعضای کومله به علت روحیه تکروانه و جاه طلبانه قاضی محمد درخواست عضویتش را رد می کنند
  • در نهایت اجبار روسها سبب می شود تا علی رغم میل اعضای کومله قاضی محمد به ریاست جمهوری مهاباد برسد
  • و …

اگر چه متنی که در سایت کردستان و کرد به آدرس http://www.kurdistanukurd.com/?p=39974 انتشار یافته تنها ترجمه ای از یک نوشته است اما انتشار این ترجمه خود بسیار سوال برانگیز است آنهم در شرایطی که مترجم قصد نداشته است تا به رد مطالب متن اصلی بپردازد  و چنین به نظر می رسد که مترجم با نظریات نویسنده بسیار موافق است

اینکه آیا بین انتشار این ترجمه و نزدیکی به زمان کنگره جدید حدک رابطه ای وجود دارد یا نه ؟ خود سوال دیگری است که بسیار حائز اهمیت است و از آن هم مهمتر همزمانی انتشار این دو مطلب از عبداله حسن زاده و خالد عزیزی است

نخستین نفری باشید که برای این مطلب نظر ارسال می‌کند.!

نظر خود را ارسال کنید

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.