عبدالرحمن قاسملو : استقلال کردستان در جهت منافع امپریالیزم است

جدیدترین چرخش دمکراتها در مورد مسئله جدایی طلبی

عبدالرحمن قاسملو : استقلال کردستان در جهت منافع امپریالیزم است


در دو هفته اخیر تجمع عده ای از دمکرات های به اصطلاح استقلال طلب ( بیشتر واژه جدایی طلب صحیح تر می نماید ) دور و بر جمال پور کریم و حزب تازه تاسیسش ، سبب نگرانی سران حزب دمکرات کردستان جناح مصطفی هجری شده است و این در حالی است که جناح مقابل یعنی حدک در این زمینه سکوت کامل را اختیار کرده اند و چنین به نظر می رسد که از بروز این دو دستگی در داخل حدکا نه تنها نگران نیستند بلکه آن را به فال نیک هم گرفته اند

اما پس از اعلام حزب جدید جمال پور کریم و شعار استقلال کردستان ، اکنون این شعار دیرین دمکراتها به خطری جدی برای موجودیت این حزب تبدیل شده است یعنی از این پس حزب دمکرات کردستان ایران برای اینکه حسن نیت خود را به سلطنت طلبان اثبات کند و از سفره پر روزی این طیف متنفع گردد باید به جهانیان اعلام کند که نه تنها تجزیه طلب نیست و فکر استقلال کردستان را در سر ندارد بلکه با این ایده مخالف است و اصلا رهبران این حزب از ابتدا تا کنون با جدایی از ایران مخالف بوده اند .

البته این مهم در حالی است که تا سال گذشته و انجام رفراندوم بارزانی در اقلیم کردستان عراق ، حزب دمکرات کردستان ایران از مدافعان سرسخت استقلال این منطقه بوده و حتی مسعود بارزانی را تا درجه کاریزمای کردی بالا برده بودند اما امروز دیگر خبری از این سخنان و اقدامات نیست .

یکی از کانالهای حدکا در پستی قابل تامل قسمتی از متن کتاب ” کردستان و کرد ” نوشته عبدالرحمان قاسملو را منعکس کرده است که در آن جدایی کردستان را در جهت منافع امپریالیزم ( آمریکا ) خوانده است . که متن کردی آن به شکل زیر است :

” داوا کردنی سەربەخۆێی کوردستان وەک دروشمێکی کاتی زیان لە خەباتی هاوبەشی ئەو نەتەوانە دەدا کە لە نێو یک وڵاتدا پێکەوە دەژین و هەر لەو کاتەش دا دروشمێکە کە ئێستا ئیمکانی سەرکەوتنی نییە.ئێستا بزانین لە جێ دا کاتێک ئیمپریالیزم لە گۆڕێ دا ماوە،داخوازی دیاریکردنی چارەنووسی نەتەوەکان دێتە دی!دەرکردنی ئیمپریالیزم بۆ خۆی کارێکی درێژخایەنەو چەند لایەنیشی هەیە .کەوابوو گەلی کورد دژی قازانجی ئابووری ئیمپریالیزم واتە دژی مۆنۆپۆلەکانی نەوت و دژی پەیمانی سەنتۆرو دژی هەموو پەیمانە نیزامییەکان خەبات بکا.هەمووی ئەوانەش گەلی کورد بۆ لای خەباتی هاوبەش لە گەڵ نەتەوەکانی دیکە ڕادەکێشێ.بە کورتی ئەوە دەگەێنە ئەو ئەنجامە کە،لە قۆناخی ئێستا دا دروشمی سەربەخۆیی کورد لە باری تیئۆرییەوە دروشمێکی ناڕاستە.

 سەرچاوە :کوردستان و کورد لە نووسینی دوکتور قاسملوو “

ترجمه :

” طلب کردن استقلال کردستان به مثابه شعاری موقت به مبارزه مشترک ملت هایی که در درون یک سرزمین زندگی می کنند لطمه وارد خواهد کرد و در حال حاضر نیز این شعار امکان موفقیت ( اجرایی شدن ) نخواهد داشت . در حالی که هنوز امپریالیزم در عرصه حضور دارد ، مسئله حق تعیین سرنوشت ملت ها مطرح می شود !! اخراج امپریالیزم به نوبه خود پروسه ای است طولانی و چند وجهی . بنابراین ملت کرد باید بر ضد منافع اقتصادی امپریالیزم یعنی بر ضد مونوپول های نفتی و بر ضد پیمان سنتو و بر ضد تمامی اتحاد های نظامی مبارزه کند .و اینها مواردی هستند که ملت کرد را به سوی مبارزه مشترک با سایر اقوام سوق می دهد . خلاصه مطلب آنکه ما به این نتیجه خواهیم رسید که در مقطع کنونی شعار استقلال کرد از نظر تئوری شعاری است غیر صحیح ( منطقی )

منبع : کردستان و کرد نوشته عبدالرحمن قاسملو

نخستین نفری باشید که برای این مطلب نظر ارسال می‌کند.!

نظر خود را ارسال کنید

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.