وضعیت اعضای دمکرات که قصد بازگشت دارند

متعاقب تماس های مکرر خوانندگان محترم سایت و درخواست اعلام نظر درخصوص بازگشت اعضای دمکرات به داخل کشور و عاقبت آنها و این که اگر به جای رفتن به اروپا به داخل کشور بازگردند، چه سرنوشتی در انتظار آنها خواهد بود، انجمن دیار و نادیار گفتگویی را با آقای عباسی معاون دادستان کرمانشاه صورت داده که نتایج آن درمورد تصمیمات سیستم قضایی درخصوص اعضای بازگشتی به طور خلاصه بدین شرح است:
۱- کماکان قانون عفو و تسلیمی هایی که امام خمینی درخصوص اعضا و پیشمرگان احزاب کردی (دمکرات، کومله و ..) صادر کردند برقرار و افرادی که ابراز ندامت کنند مشمول این قانونی می شوند.
۲- اینگونه نیست که هر فردی با هر مقدار سابقه حزبی به داخل کشور آمده و خود را تسلیم کند سریعاً او را به زندان بیانداریم. بسیاری از جوانها تازه جذبی و فریب خورده هستند. قطعاً ما آنها را با حزبی های دهه ۶۰ و ۷۰ مقایسه نمی کنیم که قیام مسلحانه مستقیم با نظام داشتند. همین که فرد متنبه شده باشد و طی دوران حضور در حزب اقدام خاصی را علیه نظام انجام نداده باشد و دستش به خون کسی آلوده نباشد امکان بخشش وی حتی بدون زندان رفتن و مشروط به عدم ارتباط دوباره میسر است.
۳- کادرهای درجه یک که سابقه شرارت و اقدام نظامی علیه ایران دارند، در صورتی که شاکی خصوصی نداشته باشند باید طی مصاحبه تلویزیونی ابراز ندامت کرده و از حزب برائت کنند، سپس شرایط زندگی عادی در ایران را خواهند داشت.
۴- کسانی که دستشان به خون ملت آلوده شده و این مطلب مستند و شاکی خصوصی دارند مطابق با قانون با آنها رفتار خواهد شد. به جز این دسته شرایط زندگی عادی برای سایر اعضا فراهم است.
۵- خانواده اعضا، پیشمرگان و کادرهای حزبی که عموما اقدام خاصی نکرده و فقط اسمی عضو تشکیلات آشکار حزب هستند می توانند به داخل کشور بیایند و محاکمه ای ندارند.
قابل ذکر است یکی از مسئولین امنیتی پیشتر اعلام کرده بود در صورت مذاکره و توافق رهبران حزب با ایران، اعضای حزب می توانند در چارچوب توافق انجام شده بدون مراحل فوق به صورت جمعی داخل کشور حضور یافته و مطابق قانون اساسی فعالیت حزبی داشته باشند.
این در حالی است که اغلب مسئولین حزب با سیاه نمایی اوضاع داخل کشور اعضا را از بازگشت به کشور بر حذر داشته و شرایط را بحرانی و خشن توصیف می کنند و در حالی که با نگاهی به تردد آزاد خانواده ها به داخل کشور و حتی تردد برخی اعضای اروپا به داخل کشور بدون ممانعت نهادهای امنیتی و برخورد سهل گیرانه با تسلیمی های چند سال اخیر حزب خلاف ادعای مسئولین را ثابت کرده و نشان می دهند آنها برای حفظ قدرت خودشان و نگرانی از خالی شدن کمپ ها و بخطر افتادن منافعاشان خواهان حضور در ایران نیستند.

نخستین نفری باشید که برای این مطلب نظر ارسال می‌کند.!

نظر خود را ارسال کنید

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.