اعتراف عبدالرحمان قاسملو به رهبری امام خمینی و اسلامی بودن انقلاب

بررسی مستند آرای وقت مردم کردستان در استانه 22 بهمن چهلمین سالروز پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی ایران


در آستانه ۲۲ بهمن امسال که مصادف است با چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب عظیم اسلامی ملت ایران و در حالی که بمانند  سالهای گذشته شاهد موج فزاینده تبلیغات بر ضد این انقلاب تاریخی هستیم ، رسانه های وابسته به احزاب کردی نیز درصدد هستند تا همسو با سایر جریانات ضد انقلابی دیگر به تشویش اذهان و افکار بپردازند و با القای تاریخ غیر واقعی میان مردم و انقلابشان فاصله ایجاد کنند .

برای پی بردن به این نکته که در نخستین سال پیروزی انقلاب ملت مسلمان ایران ، مردم کردستان و حتی سران معارض و ضد انقلاب چگونه به انقلاب و امام مردم می نگریسته اند اجازه بدهید تا یک مورد بسیار مهم -که اتفاقا فیلم و مدرک آن نیز موجود است – یعنی میتینگ مهابادرا بررسی کنیم .

میتینگ مهاباد که از جانب حزب دمکرات کردستان میتینگ صد هزار نفری نام گرفته بود و در آبان ۱۳۵۸ در مهاباد برگزار شد به نوبه ی خود اعترافی است بزرگ هر چند  ناخواسته به جایگاه و پایگاه رفیع و مردمی امام خمینی .

مهاباد (به نقل از خبرگزاری اعزامی اطلاعات ۲۹/۸/۱۳۵۸) :

” شهر مهاباد پس از ماهها درگیری و تشنج ، دیروز چهره درگیری به خود گرفت. حوالی ظهر دیروز گروه گروه زن و مرد، خرد و کلان دانش اموز و دانشجو، کارگر و کشاورز، پیشه‌ور و بازاری در لباسهای رنگارنگ به سوی میدان آزادی شهر سرازیر شدند شرکت کنندگان در این مراسم عکسهایی از رهبران ملی و مذهبی ایران را در دست داشتند.”

بسیار واضح است که در دست داشتن عکس امام توسط مردم مهاباد نشان دهنده آنست که مردم کرد به طور عام و مردم مهاباد به صورت اخص امام خمینی را رهبر و پیشوای خود میدانسته اند و در شرایطی که خفقان و بی قانونی دمکرات بر شهر مهاباد سایه افکنده بود بازهم مردم این شهر و سایر شهرها وفاداری خود را به امام و انقلابشان فریاد زده اند .

سخنران نخستین عبدالرحمن قاسملو است او در ابتدای سخنرانیش چنین می گوید : “امروز ما اینجا جمع شدهایم تا یکبار دیگر به رهبر انقلاب اسلامی ایران سلام کرده و به ایشان بگوئیم که پیام ایشان را شنیده و به آن لبیک گفته ایم “

واژه به واژه این مقدمه قاسملو جای دقت و تفکر دارد و نخستین موردی که به آن اشاره می کند هدف از برگزاری این میتینگ است که بنابر اعتراف شخص عبدالرحمن قاسملو هدف از این تجمع سلام ( عرض ادب در برداشت عام و دیپلماسی گرایانه و اعلام فرمانبرداری در برداشت سیاسی از آن) به رهبر انقلاب اسلامی بوده است ، سلامی از جانب مردم کردستان به رهبری که پیشوا بودنش را با جان و دل پذیرفته اند و همچنین شنیده شدن پیام امام نیز اعترافی است از جانب قاسملو به اینکه امام خمینی برای حل مشکلات کردستان برنامه ای داشته و خواهان حل مسائل و معضلات این بخش از ایران در چهرچوب عقل و منطق و اتحاد سرزمین اسلامی بوده است و برنامه امام جامع و عاقلانه و عادلانه بوده طوری که حزب مجبور شده است به آن لبیک بگوید ( آن را تایید کند )

بخش دیگری از کلام قاسملو تایید مبارزه امام و انقلاب بر ضد استکبار جهانی و سلطه آمریکا بوده است قاسملو چنین می گوید : ما امپریالیسم آمریکا یعنی دشمن شماره ۱ ایران را محکوم می‌کنیم با تمام وجود پشتیبانی خود را از امام که بر علیه امپریالیسم آمریکا مبارزه می‌کنند اعلام می‌کنیم..  در اینجا سیاست ضد امپریالیستی ملت ایران را علیه آمریکا که نمی‌خواهد بزرگترین جنایتکار تاریخ محد رضا پهلوی را به ایران تحویل بدهد تایید میکنیم. و امید ما اینست که تمام مردم ایران در کنار هم مثل روزهای قبل و بعد از انقلاب برای دفاع از آزادی و استقلال ایران بکوشند.”

این یک واقعیت محض است که عبدالرحمان قاسملو خود به شخصه چپ گرا بوده است و ضد آمریکا و صد البته همین مسئله نیز موجب ترورش توسط اسراییل شد اما نکته جالب ، تضاد رفتاری عجیب دنباله روان راستین قاسملو !! در عصر کنونی با عقاید و نظریات رهبرشان می باشد در حالی که قاسملو مبارزه انقلاب با امپریالسم آمریکا را می ستوده است اما اکنون شاهد آن هستیم که اشخاصی چون هجری و … آنچنان به آمریکا سرسپرده شده اند که نمی توانند بدون اجازه آمریکا هیچ اقدامی انجام دهند و منبع فکری و اقتصادی و نظامیشان تنها و تنها آمریکا است

ادامه وقایع میتینگ با استفاده از متن روزنامه اطلاعات ” پس از سخنان «عبدالرحمن قاسملو» شعری از «هیمن» بوسیله «ملا عبدالله حسن زاده» قرائت شد و سپس پیامهای سازمان زنان، پیامهای فرمانده پیشمرگان، و تشکیلات حزب دمکرات مهاباد خوانده شد. آنگاه قطعنامهای که در ۶ ماده تدوین گردیده بود توسط “طآهای عتیقی”خوانده شد.


در این قطعنامه آمده است: “ما مردم شهرستان مهاباد که بمنظور استقبال از پیام تاریخی روز ۲۶ آبان امام خمینی رهبر انقلاب اسلامی ایران در میتینگ عظیم روز ۲۹ آبان گرد هم آمده ایم  …یکبار دیگر پشتیبانی بی دریغ خود را از موضع ضد امپریالیستی رهبر انقلاب و انعطاف ناپذیری ایشان در برابر امپریالیسم جنایتکار آمریکا اعلام میداریم و در این راه آمادگی کامل خود را برای هرگونه فداکاری به طلاع مردم ایران میرسانیم.”

و در اخر باید گفت که بیانیه مردم شریف مهاباد در ۲۹ آبان ۱۳۵۸ در حمایت از امام خمینی و مواضع مدبرانه و انقلابی ایشان آنچنان واضح است که نیازی به توضیح و تبیین ندارد . همچنان که به صراحت در بیانیه امام خمینی رهبر انقلاب خوانده شده و اعتراف شده است که انقلاب مردم ایران اسلامی بوده است و این امری است که امروز حدکا از اعتراف به آن سرباز می زند و حاظر است به خاطر آن کلام قاسملو را سانسور کند .

و در پایان نمونه هایی از اعتراف سایر جریان های سیاسی به رهبری بلامناضع امام خمینی را درج می نماییم که به علت تفکیک نسبی از بحث اصلی این نوشتار تنها به ذکر بدون تحلیل آنها بسنده می نماییم .

فجرتان پیروز7 Comments

 1. چه جالب من فکر میکردم تلگرام کلمه ای جدید و من درآوردی است در حالی که ۳۹ سال پیش هم بکار برده شده است:
  تلگرام گروهی از …!.

 2. چه جالب من فکر میکردم تلگرام کلمه ای جدید و من درآوردی است درحالیکه ۳۹ سال پیش هم بکار برده شده است:
  تلگرام گروهی از …!.

 3. قاسملو همان کسی بود که اگر آسمان به زمین می‌رسید از عقیده‌اش دست نمی‌کشید که معتقد بود :
  “مملکت بدون شاه نمی‌شه”
  و به خاطر همین عقیده همانگونه که امام خمینی پیش‌بینی کرده بود جنگ و ناامنی راه انداخت و ۵۰_۶۰ هزار نفر را کشت …!.
  الله اعلم

 4. دکتر عبدالرحمان قاسملو با در مورد کشور آمریکا چون جنابت دکتر قاسملو یک شخصسیت سیاسی چپ بودن در نتیجە نقطە مقابل امپریالیست بودن.

 5. اگر وجودش را دارید منتشر کنید این هم نظر من
  این ادعا پنج قران ارزش ندارد قاسملو بسیار سیاس بود

نظر خود را ارسال کنید

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.