نشست ورشو و سرخوردگی احزاب کردی :

سرخوردگی احزاب کردی از این نشست به حدی است که برای نخستین بار در تاریخ این احزاب شاهد استقبال نکردن آنها از یک حرکت ضد ایرانی هستیم


نشست ورشو که بسیاری از منتقدان سیاسی آن را یک شوی بسیار مضحک عنوان کرده اند علاوه بر آنکه برای دشمنان جمهوری اسلامی ایران هیچ گونه دستاوردی به همراه نداشت اما در نوع خود برای احزاب کردی بسیار ناراحت کننده و شکننده بوده است به طوری که  برای نخستین بار در تاریخ این احزاب ما شاهد عدم استقبال آنها از یک حرکت ضد ایرانی هستیم .

در ادامه بحث ، پس از بررسی اجمالی نشست ورشو به علت سرخوردگی و عصبانیت احزاب کردی از این نشست خواهیم پرداخت .

درباره نشت  ورشو :

اگر چه در ابتدا تصور آمریکا آن بود که با خروجش از برجام چهار کشور دیگر نیز یا به پیروی از آمریکا یا به ناچار از این توافقنامه خارج خواهند شد اما در همان روزهای نخستین مشخص شد که معادلات آمریکا با اشتباهات فاحشی همراه بوده است لذا به اعمال تحریم های بیشتر دست زدند و شرکت های اروپایی را تهدید کردند که در صورت معامله با ایران از سوی ایالات متحده آمریکا تحریم خواهند شد ، اما اشتیاق اروپا به ماندگاری در ایران و همچنین پایبندی عملی جمهوری اسلامی ایران به مفاد برجام سبب شد تا سه قدرت عمده ی اروپایی بیانیه ی راه اندازی کانال مالی با ایران را به تصویب برسانند ، امری که خشم شدید رژیم صهونیستی و ایالات متحده و متحدان عربی انها را به دنبال داشته است .

نشست ورشو در حقیقت تلاشی است مذموم از سوی رژیم صهونیستی برای مقابله با آنچه نفوذ جمهوری اسلامی ایران در خاورمیانه نامیده می شود . در ابتدا مشخصاً قرار بود این نشست مجمعی باشد بر ضد ایران اما پیامدهای درج صریح نام ایران و احتمال شرکت نکردن کشورها در این نشست سبب شد تا نام ایران حذف شود و مجبور شوند به صورت ضمنی از ایران نام ببرند و نام اجلاس را به ” نشست امنیت خاورمیانه” تغییر دهند.

 این نشست که به پیشنهاد آمریکا و میزبانی لهستان به مدت دو روز (۲۴ و ۲۵ بهمن) برگزار شد با وجود آن که در بیانیه مشترک آمریکا و لهستان درباره نشست ورشو نامی از ایران برده نشده بود اما در آن به مسائلی مانند تولید موشک و امنیت سایبری و تهدیدات نوظهور در حوزه انرژی و انتقال غیرقانونی پول و مقابله با افراطی ‌گرایی و خطرات حمایت از گروه‌هایی در خاور میانه اشاره شده بود که تمامی این موارد از اتهامات آمریکا علیه ایران بودند و نخست‌وزیر رژیم صهونیستی نیز اعلام نموده بود که  : “اولین موضوعی که بررسی می‌شود ایران است که چگونه می‌توان از سنگر بندی این کشور در سوریه جلوگیری و تجاوزگری‌هایش در منطقه را خنثی کرده و ورای همه آنها چگونه می‌توان از دست‌یابی ایران به تسلیحات هسته‌ای جلوگیری کرد “ اما برایان هوک، نماینده واشنگتن در امور ایران مجبور است برخلاف دوست صهونیستش آرامتر سخن بگوید و چنین عنوان کند که : “ ما برای جنگ علیه ایران برنامه‌ریزی نداریم و هدف کنفرانس ورشو، بررسی چالش‌های خاورمیانه است و محور آن “صلح و امنیت در خاور میانه” خواهد بود “ .

اما این اضهارات واکنش تند جمهوری اسلامی ایران را به همراه داشته و ایران آن را تلاشی از سوی آمریکا و متحدانش برای مقابله با جمهوری اسلامی می‌داند. محمدجواد ظریف کنفرانس ورشو را تلاشی شکست خورده می‌داند. رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس ایران نیز روح آن کنفرانس را “ضد ایرانی” خوانده است.

اگر چه قرار بود که نشست در سطح عالی و با حضور وزاری خارجه کشورهای دعوت شده برگزار شود اما موضوع تقابل با جمهوری اسلامی ایران سبب شد تا در سطح بین المللی چندان استقبالی از این نشست به عمل نیاید و کشورهایی مانند روسیه، لبنان و عراق از حضور در آن انصراف دهند و  تنها کشورهای عربی و اسراییل و آمریکا در سطح وزیر در این نشست شرکت کنند و در پایان کنفرانس نیز هیچ گونه بیانیه ی مشترکی از سوی کشورهای شرکت کننده صادر نشد که به نوبه حکایت از موفقیت این نشست دارد

نکته جالب و خنده دار این کنفرانس هدیه جامعه اروپایی به این نشست بود که همزمان با آغاز نشست ورشو، گزارشی منتشر شد که براساس  آن رای دادگاه لاهه به نفع ایران صادر شد و آمریکا موظف به آزادسازی ۲ میلیارد دلار دارایی فریز شده ایران شد!

احزاب کردی و نشست ورشو :

اپوزیسیون ایرانی که با شنیدن خبر برگزاری این نشست بوی دلارهای باد آورده به مشامشان رسیده بود خوشحال و سرمست خود را برای شرکت در این نشست و ارائه راه حل و پیشنهاد برای نابودی نظام جمهوری اسلامی ایران آماده می کردند که ناگهان تمامی رویایشان برباد رفت و خبری از دعوت اپوزیسیون ایرانی به این اجلاس نبود که نبود .

یک نمونه بسیار خنده دار :

سازمان حقوق بشر اهواز که یک سازمان چند نفره تروریستی وابسته به استخبارات آل سعود است بنابر دعوت عربستان راهی لهستان شدند اما پلیس لهستانی روز سه شنبه مورخه ٢٣ بهمن از ورود اعضای این سازمان به خاک لهستان برای شرکت در کنفرانس ورشو جلوگیری کرد آنچنان که “طە الیاسین ” ، معاون این گروە بیان کرده است که : “در هنگام خروج ما از فرودگاە برای شرکت در کنفرانس ورشو، پلیس فرودگاە به ما اطلاع داد کە جان ما در خطر است و نمیتوانیم از فرودگاە خارج شویم. پس از مدتی مقامات فرودگاە به ما اعلام کردند که به دلایل امنیتی و در خطر بودن جانمان ما نمیتوانیم وارد خاک لهستان شویم. پس از دریافت بلیط بازگشت، مقامات لهستان هماهنگی های لازم را با سفارت کشورهایی کە ما از آنجا بە لهستان آمدە بودیم برای تامین امنیت بازگشت ما انجام دادند. “.

اما احزاب کردی که هیچ گونه یار و یاوری ندارند تا در سایه آن به این نشست ها دعوت شوند مجبور شدند تا به اعتراض بسنده کنند . حدکا که تصور می کرد به علت انجام پروژه اربابان صهونیستی و سعودی یعنی ” راسان ” به این نشست دعوت می شود در کمال سرخوردگی کمپینی را تحت عنوان ” کمپین رساندن صدای ملت کرد به کنفرانس لهستان ” به راه انداخت که به علت کمبود شرکت کننده صدایش به هیچ کجا نرسید .

سخنگوی دفتر سیاسی حدک نیز در مصاحبه ی خود با نشریه ی ” المونیتور ” نمی تواند خشم خود از دعوت نشدن خود و حزبش به این کنفرانس را پنهان کند و چنین می گوید “ …  واقعاً جای بسی تاسف است که مهمترین بازیگرانی که می توانند رفتار جمهوری اسلامی ایران را تغییر دهند ، یعنی مردم ایران و اقوام این کشور ، در این نشست شرکت داده نمی شوند .. . “ .

اگر چه “کریم عبدیان ” از فعالین عرب وابسته به سعودیه گفته است که “ مقامات آمریکایی به ما اطلاع داده اند که رسماً نمی توانند هیچ کدام از گروهک های اپوزیسیون ایرانی را به این اجلاس دعوت نمایند  “ اما شاید صحیح ترین سخن را ” تریتا پارسی ” به زبان آورده است که گفته است “ علت دعوت نشدن اپوزیسیون ایرانی آنست که این اپوزیسیون یک مشت گروه بی ارزش و بلا استفاده هستند … ”.

زمانی که مشخص شد نشست بی ارزش است

.

نخستین نفری باشید که برای این مطلب نظر ارسال می‌کند.!

نظر خود را ارسال کنید

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.