روابط دیپلماتیک حکومت اقلیم و مواضع عجیب احزاب کمپ نشین!!!

دیارو نادیار

در سطح جهان هر حکومتی میتواند روابط دیپلماتیک و حسنه با کشورها و حکومت های مختلف داشته باشد،اکثر حکومت ها ملاک این روابط را منافع مشترک یا یک طرف می بینند. چگونگی برخورد و تعامل با هیئت های مهمان از سوی کشورها بستگی به نوع روابط و بیشتر،وابستگی سیاسی و فرهنگ مهمان داری کشور میزبان دارد.

   پس از انقلاب شکوهمند اسلامی در ایران و سر کار آمدن نظام جمهوری اسلامی،جنبش های مردم ستمدیده کردستان عراق همیشه از طرف حکومت جمهوری اسلامی مورد حمایت قرار گرفته است و احزاب و جریان های کردی در کردستان عراق به عنوان پشتیبان و جایگاهی امن با کشور ایران روابط نزدیک داشته اند.پس از سقوط رژیم بعث و تشکیل حکومت خودگردان کردستان،سران حکومت کردی اهمیت و نقش جمهوری اسلامی در پیشبرد مسائل سیاسی و سیاست های کلی حکومت خود را به خوبی درک کرده اند.

 بارها و بارها از اهمیت و نقش ایران در پایداری امنیت،پیشرفت اقتصاد و سیاست های جامع حکومت اقلیم کردستان،سران حکومت اقلیم سخن به میان آورده اند و آن را بازگو کرده اند.میان سران و مسئولان حکومت اقلیم کردستان و جمهوری اسلامی روابطی نزدیک برقرار است و هر از چند گاهی نشست ها و ملاقاتی با همدیگر انجام خواهند داد که در تازه ترین دیدار رئیس مجلس ایران و هیئت همراه بعد از سفر به کشورهای عربی منطقه به اقلیم کردستان آمدند و با سران حکومت اقلیم دیدار و ملاقات کردند.

 نکته جای تامل موضع احزاب کمپ نشین ایرانی به روابط های دیپلماتیک حکومت اقلیم است،این احزاب که در حال حاضر در کمپ های کردستان عراق مستقر هستند نیازهای مبرمی به حکومت اقلیم دارند و حکومت نیز از دادن حقوق ماهیانه گرفته تا کمک های مالی دیگر،باعث شده اند که این احزاب هنوز سر پا بمانند.

 این احزاب بدون هیچ استدلالی حکومت اقلیم را مورد نقد و توهین قرار می دهند و انتظارهای نابجایی از سران حکومت دارند،در حالی که بیشتر از ۸۰% اقتصاد اقلیم را ایران تامین میکند و حتی در قضیه داعش حضور سپاه پاسداران در جبهه ها کمک حیاتی به اقلیم کرد،از حکومت انتظار دارند که روابط خود را با ایران قطع کنند و یا اگر هیئتی از ایران بخواهد به اقلیم بیایید باید مورد تایید این احزاب باشند وگرنه این ملاقات از منظر آنان محکوم است.

 این احزاب با نگاهی به جایگاه خود باید بدانند که در شرایطی نیستند که بتوانند خط و نشان برای سران حکومت بکشند و شیوه ی برخورد با هیئت های مهمان را به آن ها نشان بدهند.به نظر میرسد که مسئولان حکومت اقلیم نیز دیگر تحمل این توهین ها و بی احترامی ها را نداشته باشند و در این خصوص موضع های درستی را اتخاذ کنند.

نخستین نفری باشید که برای این مطلب نظر ارسال می‌کند.!

نظر خود را ارسال کنید

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.