خبر فوری : مرگ حسن سرسپی در سوئد

روز دوشنبه مورخه ۹ اردیبهشت ۱۳۹۸ رسانه های حدکا خبر مرگ یکی از فرماندهان حدکا به نام  حسن زارعی مشهور به حسن سرسپی در کشور سوئد  را منتشر نمودند که برای شناخت بیشتر این شخص به خلاصه ای از زندگینامه اش اشاره می کنیم .

زندگینامه حسن سرسپی :

نامبرده  متولد سال  1939 میلادی / ۱۳۱۸ شمسی روستای صلوات اباد سنندج است و علت نامبردنش به سر سپی به خاطر سفید شدن موی سرش در جوانی بوده است  . در کودکی دریکی از حجره های  مذهبی سنندج تحصیلات مقدماتی را گذرانده است . پدرش در دوران سلطنت پهلوی به جرم قتل یک ژاندارم مدت چهار سال و شش ماه به زندان افتاده است که در نهایت به علت فشار حکومت پهلوی مجبور به مهاجرت به عراق و زندگی آوارگی در یکی از روستاهای حلبپه به نام زمقی پایین واقع در ۱۵ کیلومتری این شهر می شوند که بنابه گفته  خودش در این روستا مورد آزار و اذیت بسیار زیاد اهالی  قرار گرفته اند و حسن سرسپی در این دوران به نفت فروشی مشغول بوده است  .

حسن سرسپی در آغاز به حزب شیوعی عراقی می پیوندد ولی در سال ۱۹۶۳ به پارتی روی می آورد که به همین دلیل مدت یکسال به زندان می شود .در سال ۱۹۷۰ و به دنبال صلح حسن البکر با بارزانی ها ، نیروهای کرد به داخل شهرها بازمی گردند حسن سرسپی به عنوان پلیس مرزی مشغول به کار می شود.

اما در سال ۱۹۷۵ دوباره توسط دولت عراق زندانی می شود و پس از مدتی به دولت ایران تحویل داده می شود . پس از سقوط رژیم شاه حسن سرسپی به عضویت حدکا در می آید و به عنوان مسئول ناحیه لیلاخ تعیین می شود و به گفته خودش در ان زمان به هیچ وجه به کمیته سنندج اطمینان نداشته است و همین امر سبب می شود تا خودش مستقیما و بدون هماهنگی با این کمیته  از مهاباد اسلحه دریافت کند و به مسلح کردن ۳۰ نفر از اهالی محلی بپردازد .

حسن سرسپی در مصاحبه ای اعتراف می کند که بارها نیروهای سپاه پاسداران در این منطقه را مورد حمله قرار داده است و به همین دلیل از مسببان اصلی آغاز درگیری ها در سنندج محسوب می شود  .

حسن سر سپی پس از شکست دمکرات در منطقه و فرار این حزب به کمپ های شهر کوی سنجق به کشور سوئد مهاجرت می کند و در آنجا ماندگار می شود  .

خبرهای رسیده حاکی از آن بود که حسن سرسپی در چند سال گذشته به علت پیری و ناتوانی به بیماری های زیادی دچار شده و تعادل روحی و روانی نداشته است و اینک او در حالی می میرد که جرایمی نابخشودنی چون به کشتن دادن فرزندان این مرز و بوم ، قتل ، برادر کشی ، خیانت و آشوب را در کارنامه خود داشته است .

3 Comments

  1. بالاخره حسن سر چرمی به درک واصل شد ما بارها با این وحشی در مناطق عملیاتی کردستان درگیر شده بودیم و خیلی از جوانان کشورمان را به شهادت رسانده بود و وحشت عجیب و غریبی در منطقه ایجاد کرده بود

  2. من با ایشون در لنگریز درگیر شدم سال ۶۸ لعنت بهش ۸تا از بچه های پایگاه ما رو به شهادت رسوند

نظر خود را ارسال کنید

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.