حمله هواداران حدکا به روداو

پس از مصاحبه دکتر حق پناه، استاد علوم سیاسی در روداو رخ داد

کانال خبری روداو متعلق به نیچروان بارزانی در چند روز گذشته مورد حمله ی هوادارن حدکا قرار گرفته و این امر در حالی اتفاق می افتد که درمدت چند سال پخش روداو  ، این شبکه ماهواره ای همواره زبان حال سران اپوزیسیون کرد ایرانی علی الخصوص احزابی بوده که زیر چتر حمایت بارزانی و پارت دمکرات کردستان قرار داشته اند .

روداو همیشه توجه ویژه ای به کردستان ایران داشته و با پخش بخش های خبری ، بولتن ها و ویژه برنامه های گوناگون سعی داشته خود را در بین اکراد ایرانی به عنوان مرجع خبری مطرح سازد . البته احزاب کرد ایرانی بیشترین استفاده را از این برنامه ها برده اند و در حالی که خود توانایی مالی و فنی لازم برای اداره کانال های ماهواره ای را نداشته اند با بهره گیری از امکانات این شبکه و به صورت کاملا رایگان به تبلیغ نظریات و اقای خواسته های خود پرداخته اند و در این میان بیشترین سهم به حدکا رسیده است حزبی که همیشه تحت امر و فرمان مسعود بارزانی و دنباله رو سیاست های او بوده است و روداو نیز در مقابل شیپورچی راسان هجری بوده است

لازم به ذکر است که روداو در سه سال گذشته مرکزی را تحت عنوان مرکز پژوهشهای روداو تاسیس کرده که مستقیما زیر نظر آکو محمد اداره می شود و مباحثی را طرح و کاوش می نماید که مورد توجه و خواست پارت دمکرات کردستان باشند و در این میان پانل  های زیادی در مورد کردستان ایران با حضور سران احزاب کردی برگزار شده است  .

خدمات روداو به احزاب کردی سبب شده بود تا این شبکه مورد استقبال و تعریف و تمجید شدید احزاب کردی قرار بگیرد و به طبع آن اعضای این احزاب نیز از این رویه – تعریف و تمجید از روداو – پیروی کنند .

اما در چند روز گذشته و برخلاف رویه یکجانبه گرایانه اش برای اولین بار این شبکه دکتر جعفر حق پناه عضو شورای علمی موسسه ایراس ، استاد علوم سیاسی دانشگاه تهران و کارشناس مسائل عراق را به مرکز پژوهش های روداو دعوت کرد تا پاسخگوی سوالات مردم کردستان عراق باشد و این مسئله آغازگر انتقادات شدید احزاب کردی مخصوصا حدکا بوده است .

دکتر جعفر حق پناه

اما چرا باید شاهد انتقاداتی در این سطح باشیم ؟

شاید احزاب کردی به این مهم عادت کرده اند که در هر مجلسی خود باید متکلم وحده باشند و تنها و تنها باید سخن آنها گفته و شنیده شود و هر برنامه ای خلاف این جریان که طعنه ای باشد بر گفته هایشان و در ضدیت و تعارض با کردارشان باشد مذموم و غیر قابل گذشت است و در این میان شاهد آن هستیم که کمترین اقدام یک رسانه در پخش صدای طرف مقابل و گام برداشتن در جهت شفافیت موضوع سبب انتقاد تند حدکا و سایر احزاب می شود .

اگر تا دیروز در سایت دیارونادیار در مورد ماهیت واقعی شبکه روداو نگاشته می شد و این سایت معتقد بود که روداو یک شبکه حزبی است که با روکش کردایتی و خبر رسانی سعی در القای خواسته ها و نیات بارزانی ها دارد و این مسئله عصبانیت اعضای حزبی را در پی داشت اما امروزه خود به عینه می بینیم که اعضای حزبی گام به گام روداو را مورد عنایت و لطف خود قرار می دهند نمونه های زیر مشتی از این خرمن هستند .

  • برگزاری این پانل توسط پارتی و دستگاه میدیایی روداو نشان دهنده جنگ نرم جمهوری اسلامی ایران است  ( اقبال شادی )
  • جنبه های ضد کردی روداو اکنون بسیار بیشتر از جنبه های کردایتی آن هستند و این دستگاه میدیایی می خواهد در جنگ نرم جمهوری اسلامی ایران شرکت کند ( ه . م )
  • روداو اکنون به پایگاه اصلاح طلبان تبدیل شده و در بسیاری از موارد رهبر ان دیرین کرد را مجبور به بحث با اصلاح طلبان تازه به دوران رسیده کرده است .
  • روداو در مورد کردستان ایران به شیوه ی  ad hoc رفتار می کند بدین صورت که رفتار این شبکه تابع منافع شخصی و حزبی است و دعوت این شخص در این شبکه امری است خطرناک ( بهروز شجاعی )

نخستین نفری باشید که برای این مطلب نظر ارسال می‌کند.!

نظر خود را ارسال کنید

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.