به مناسبت پنجاه و یکمین سالگرد مصلوب کردن سلیمان معینی توسط ملا مصطفی بارزانی + اسناد و مدارک

در نوشته زیر سعی شده به صورت بسیار سریع و گذرا و با ارائه بخشی از اسناد به مسئله مصلوب ساختن سلیمان معینی توسط شخص ملا مصطفی بارزانی پرداخته شود

بیوگرافی معینی :

سلیمان معینی  مشهور به فایق امین در  ژانویه سال ۱۹۳۳ میلادی برابر با  ۱۳۱۱ هجری شمسی  در مهاباد به دنیا آمد ، پدرش در زمان جمهوری مهاباد وزیر داخله ی حکومت بود . معینی  علاوه بر مهاباد تحصیلاتش را در شهرهای ، تبریز و تهران نیز ادامه داد  .

فعالیت های سیاسی :

سلیمان معینی  در سال ۱۹۵۶ به خاطر مخالفت با حکومت پهلوی یک سال زندانی شد .در سالهای ۱۹۶۷ تا ۱۹۶٨ بهمراه جمعی از معترضان سیاسی وقت مانند ” ملا احمد شلماشی ” مشهور به ” مال آواره”، “اسماعیل شریف زاده “، ” محمد امین سراجی  “، ” قادرشریف ” ، ” خلیل مصطفی زاده ” مشهور به ” خلیل شوباش ”  کمیته انقلابی حزب دمکرات را تشکیل دادند  و سلیمان معینی به عنوان دبیر آن برگزیده شد.

اقدامات معینی و همراهانش در آن سالها سبب خشم شدید ساواک می شود و این سازمان برای مقابله و نابودی آنها وارد عمل می شود .

نمونه ای از گزارش ساواک در مورد سلیمان معین

شخص اویسی برای این منظور برگزیده می شود او نیز پارتی و ملا مصطفی بارزانی را برای دستیابی به این مهم مامور می نماید و در نهایت ملا مصطفی بارزانی وارد عمل می شود و پس از دستگیری معینی در ازمر سلیمانیه و شنکجه کردنش در مقرات پارتی درروز چهارشنبه ۱۵ مه ۱۹۶٨ /۲۵ اردیبهشت ۱۳۴۷ سلیمان معینی به دستور شخص مال مصطفی بارزانی ترور و به حالت مصلوب به دار آویخته می شود .

گزارش ساواک در مورد قتل معینی توسط ملا مصطفی بارزان

پیکر معینی  بلافاصله به ژنرال بیات مسئول دستگاه ساواک ایران تحویل داده میشود. این ژنرال ایرانی نیز پیکر معینی را در شهرهای اشنویه و پیرانشهر و مهاباد در مقابل چشم مردم به نمایش گذاشت

جسد سلیمان معینی پس از قتل توسط بارزانی و ارسال برای ساواک

مسعود بارزانی فرزند خلف ملامصطفی بارزانی و اسوه و مراد اشخاصی چون آقایان مصطفی هجری و حسین یزدان پناه در کتابی با عنوان “بارزانی و جنبش آزادیخواه کرد” با تایید قتل سلیمان معینی توسط ملا مصطفی بارزانی چنین می نویسد :” سلیمان معینی بر خلاف منافع جنبش کردها عمل کردە بود برای همین او را کشتیم و پیکرش را به ایران  تحویل دادیم اما کشتن معینی یکی از رویدادهای تلخ در سال ۱۹۶۸ بود .” البته بعدها معلوم شد که هدف ملا مصطفی بارزانی از این اقدام ارسال پیامی به آمریکا بوده تا نشان دهد برای انجام هر گونه اقدامی که از او خواسته شود  آمادگی کاملی دارد .

اکنون و با گذشت ۵۱ سال از این اقدام ، پیروان معینی ها و ملا آواره ها تنها به ارسال پستی کوتاه در تلگرام  اکتفا نمودند آن هم پستی کاملا بدون بار معنایی و تاریخی ، گویی منافع هجری اجازه نمی دهد که برای معینی حتی یادواره ای تشکیل شود و یا تیشک به جای پخش آهنگ و موزیک ، تنها پنج دقیقه را به بیان واقعیت مصلوب کردن معینی اختصاص دهد .

4 Comments

  1. همان بارزانی که الان توی مسئله‌ی کورد عراق مثل خر در گل گیر کرده‌است …!.
    البته ۱۶ سال پیش و پس از سرنگونی صدام توسط آمریکا، مام جلال پیشنهاد کرد که فقط کلمه فدرال دنبال نام عراق آمدن معضل عراق را حل نمی‌کند و عراق باید به کشوری تحت عنوان “محافظات المتحده العراق” به معنی کشور عراق با استانهای متحده‌ی (مانند ایالات متحده آمریکا یا امارات متحده عربی) تبدیل شود ایده‌ای که امروزه در عراق بیشتر به آن نیاز و ضرورت پیدا شده‌است …!.
    الله اعلم

  2. چه قصه های جالبی!؛ مشخص شد که پهلوی پرست هم هستید!؛ پدران‌ما به‌ما گفتن که سلیمان معینی رو شاه اعدام کرده

  3. سلیمان معینی توسط رژیم شاه خائن اعدام شده و این مستندات مزخرف ساخته و پرداخته شماست

نظر خود را ارسال کنید

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.