مصاحبه کوتاه مصطفی هجری با صدای آمریکا

بخش کردی صدای آمریکا که  بخشی نه چندان جدی در رسانه ی دولتی ایالات متحده است مورخه ۱۷/۰۵/۲۰۱۹ مصاحبه ای کوتاه را با مصطفی هجری ، مسئول کل حدکا انجام داد که به لحاظ بار معنایی و مصاحبه ای ارزش چندانی نداشت و تنها می توان آن را در چهارچوب تلاش برای تامین برنامه این شبکه دانست .

مجری برنامه ی ” دیداری روژ “شخصی است به نام ” احمد زیباری ” که سعی داشت این مصاحبه به صورت کاملا مختصر و سریع انجام شود و جواب های هجری نیز در همین راستا بسیار کوتاه بودند و تمامی این مصاحبه ۱۴ دقیقه به طول انجامید .

نخستین و مهمترین موردی که در این مصاحبه جلب توجه می نمود دکور این برنامه بود که بدین منظور پرچم هایی انتخاب شده بودند ، در پشت سر مصطفی هجری آرم حزب دمکرات و پرچم اقلیم کردستان قرار داشت و در پشت سر مصاحبه گر نیز پرچم اقلیم کردستان عراق و آرم مرکز همکاری احزاب کردستان ایران قرار داشت و این مورد برانگیزنده بزرگترین شبهات بود و سوالهایی را در ذهن تداعی می نمود :

که چرا حدکا آرم مرکز همکاری احزاب را پشت سر هجری قرار نداده بود ؟

آیا این پرچم لیاقت قرار گرفتن در کنار آرم دمکرات را ندارد ؟

آیا حدکا و هجری در اساس به وجود این مرکز باور دارند ؟

در صورتی که نمایان ساختن این آرم نشان از همکاری این احزاب و اتحاد آنها دارد پس علت چیست که این آرم در پشت سر مصاحبه گر قرار داده شده ، شخصی که هیچ گونه ارتباطی با این علامت و مرکز ندارد ؟

 و یا اینکه این مسئله تنها اشتباهی پروتکلی از جانب حدکا بوده و این حزب هنوز شناخت و آگاهی چندانی نسبت به پروتکل های رایج ندارد ؟

نخستین سوال بخش کردی صدای آمریکا در مورد احتمال جنگ بین ایران و آمریکا است که هجری اینچنین پاسخ می دهد : همچنان که مشاهده می کنیم دوروبر ترامپ را عدەای از افراد تندرو فراگرفته اند ، آمریکا معتقد است که ایران تحت فشار و ترس رفتارش را تغییر خواهد داد همچنان که قرارداد بر جام تحت فشار و تحریم ، ایران را مجبور کرد پای میز مذاکره بیابید !!! آمریکا دنبال جنگ با ایران نیست و اگر جنگی رخ دهد جنگ نیابتی خواهد بود و در این مورد بمانند جنگ آمریکا و عراق ، آمریکا در ایران نیرو پیاده نمیکند، جنگ جنگی نیابتی و جنگ تکنیک خواهد بود .”

تضاد عجیبی که در سخنان هجری وجود دارد خود می توانست بزرگترین سوال این مصاحبه باشد زیرا از یک سو هجری می گوید که ایران با تهدید و تحریم پای میز مذاکره با غرب رفت و به امضای برجام تن داد اما عنوان نمی کند که چرا ترامپ بارها برجام را ننگین خوانده و معتقد است که در امضای این قرارداد ایرانیان توانستند غرب را فریب دهند ؟  و از سوی دیگر اگر ایران تحت ترس و فشار این قرارداد را امضا نموده و طبیعتا باید این قرارداد منافع غرب را تامین نموده و ایرانیان را فلج کرده باشد اما چگونه است که آمریکا خود به صورت یکجانبه از چنین قراردادی خارج می شود ، قراردادی که در آن ایران بازنده بوده است !!؟

 ادامه سخنان هجری تعریف و تمجید از آمریکا و قدرت نظامی این کشور است تا اینکه سوالی در مورد اپوزیسیون ایرانی ایرانی مطرح می شود

هجری در پاسخ سه ویژگی را برای اپوزیسیون ایرانی برمی شمارد :

  1. پراکنده اند
  2. متحد نیستند
  3. هیچ گونه برنامه ای  ندارند

و پرسش بعدی در مورد روابط حدکا با آمریکا و مذاکرات با مقامات این کشور است که هجری صریحا اعلام می کند که :”  ما با آمریکا گفتگو نداریم ” و این پاسخ نیز شاید برای عده ای از کادر و پیشمرگان حزب جالب باشد که در داخل حزب و در جلسات حزبی مرتبا از اعتبارو عزت حزب نزد غربیان می شنوند و اینکه حزب توانایی تاثیر گذاری بر سیاست خارجی آمریکا را نیز دارا است  اما با کمال تعجب می بینند که در بیرون خبرهای دیگری است و از آن همه هیاهو چیزی به چشم نمی آید .

در مورد روابط حزب با سایر اپوزیسون ایرانی ، هجری چنین پاسخ می دهد :”

ما با اپوزیسیون ایرانی مرتبا در حال گفتگو هستیم، با ترک و بلوچ و عرب و آذری و … همگی ما نیز خواهان ایرانی دمکرات و فدرال هستیم ، با بقیه اپوزسیون ایرانی نیز کم و بیش در حال مذاکره هستیم ” که گویا منظور ایشان کنگره ملیتهای ایران فدرال است ، کنگره ای که هیچگاه نه توسط احزاب کردی و نه توسط هیچ کس  دیگری جدی گرفته نشد و غیر از چندین برنامه رقص و پایکوبی محلی و جلسات نهار و شام برنامه ی دیگر در چانه نداشت .

در ادامه  این مصاحبه کوتاه به مسئله مبارزه حدکا با جمهوری اسلامی پرداخته می شود هجری در اینباره چنین می گوید : ” ما همیشه برای مقابله با جمهوری اسلامی برنامه ریزی میکنیم و مبارزه ما سابقه ای تاریخی دارد چرا که ما از ابتدا با این دولت مبارزه کرده ایم . از سال نود و پنج نیز  راسان را شروع نموده ایم و در راستای متحد ساختن مبارزات کردستان بر علیه جمهوری اسلامی ایران ما و چند حزب اپوزسیون ، مرکز همکاری احزاب کردی را تشکیل دادیم ، اکنون نیز مردم کردستان برای مقابله با جمهوری اسلامی آمادگی دارند “

بسیار امیدوار بودیم که آقای هجری برای مبارزه مردم کردستان ایران بر علیه نظام اسلامی تنها نمونه ای را ذکر کنند ولی هم خود ایشان و هم همفکرانشان به خوبی می دانند که مردم کردستان ایران در طول بیش از چهل سال از عمر این انقلاب همواره مدافعان سرسخت این آب و خاک بوده اند و هر روز شاهد آن بوده ایم که جان اکراد برای حفظ این مرز و بوم فدا می شود . کاش حداقل در این مورد کمی انصاف به خرج می دادند .

نخستین نفری باشید که برای این مطلب نظر ارسال می‌کند.!

نظر خود را ارسال کنید

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.