خبر فوری : محاصره پیشمرگهای سازمان خبات توسط حدک و حدکا

بنابر اخبار رسیده به مرکز “دیارونادیار” ، روز جمعه مورخه ۱۰ خرداد ۱۳۹۸ سازمان خبات  چهار تن از پیشمرگانش را به قصد تاسیس مقر به قندیل اعزام می کند تا با بدین وسیله این حزب ضمن حضور در قندیل  ، در درآمد های ناشی از باجگیری کولبران و قاچاقچیان مشروبات الکلی  سهیم و شریک شود .

این چهار نفر در ابتدا به قصد دیدار و استراحت به مقر پیشمرگه های حدکا می روند که بنابر گفته ی عده ای از حاضران ، در ابتدا با خوشامدگویی و پذیرایی گرم  پیشمرگه های حدکا روبرو می شوند اما وقتی اعضای خبات اعلام می کنند که قصد ایجاد مقر گمرکی در هلگورد را دارند با واکنش تند و پرخاشگری و اعتراض پیشمرگه های حدکا روبرو می شوند و کار به فحاشی و تهدید و گلاویز شدن کشیده می شود .

پیشمرگه های سازمان خبات که تقریبا خود را تنها و بدون پشتیبانی می یابند و از سوی دیگر می بینند که پای اعضای حدک نیز به ماجرا باز شده است و اینک از جانب هر دو دمکرات تهدید می شوند به ناچار و با سرخوردگی تمام از مقر حدکا خارج می شوند و در فاصله یک کیلومتری پست دمکرات مستقر می شوند که اینبار نیز از سوی حدکا و حدک محاصره می شوند .

بنابر اخبار رسیده اعضای دو حزب دمکرات همچنان مصمم به اخراج و یا کشتن این چهار نفر بوده اند که در نهایت وخامت اوضاع و بالا بودن درجه تهدید سبب می شود که سرکرده سازمان خبات یعنی بابا شیخ حسینی -که اتفاقا در راه سفر به اروپا بوده – با انتشار اعلامیه ای خطاب به هجری و مولودی خواهان حل و فصل مسئله و همچنین تامین جانی این چهار نفر شود .

متن اعلامیه بابا شیخ حسینی به دین صورت است :

” پیشمرگه های هر دو حزب دمکرات از جمعه شب تا کنون اقدام به محاصره عده ای از پیشمرگان سازمان خبات نموده اند  و قصد درگیری با آنها را دارند ، علی رغم آنکه سازمان خبات با هر دو حزب مکاتبه نموده اما متاسفانه شاهد هیچ گونه اقدامی از سوی دو حزب در راستای برداشتن محاصره نبوده ایم . از مصطفی هجری و مصطفی مولودی تقاضامندم به زودی به این اقدام پایان دهند . در نهایت افکار عمومی را مطلع می نمایم که در صورت بروز هرگونه مشکلی برای پیشمرگان این سازمان من شخص مصطفی هجری و مصطفی مولودی را مسئول می دانم “

اگر چه درگیری و تنش بین احزاب کردی از همان اوایل تا کنون امری بسیار عادی بوده و این احزاب در کشتار و قتل عام اعضای یکدیگر ید طولایی دارند اما نکته تمایز بخش در تنش ایندفعه با سایر تنش ها در ماهیت آنست .

در نزد حدکا مهمان حبیب خداست اما به شرطی که برای شراکت و سهیم شدن در سفره پر برکت قاچاق مرزی نیامده باشد . حدکا که امروزه خود را پرچمدار راسان می داند و ادعای مبارزه مسلحانه علیه جمهوری اسلامی ایران را دارد و از سوی دیگر خواهان اتحاد تمام احزاب کردی در مرکز هماهنگی احزاب کردستان ایران است اکنون حضور یک سازمان چند نفره را در منطقه بر نمی تابد .

نکته جالب دیگر تعریف مدرنی است که باید از راسان آقای هجری  داشت ، راسان عبارت است از : فعالیت تمام احزاب کردی در سراسر کردستان ایران منهای هلگورد چرا که هلگورد و درامد هایش جز سند ششدانگ مالکیت قطعی دمکرات است و دست اندازی و حضور سایر احزاب در این منطقه مسئله ای ناموسی محسوب می شود .

ناخوداگاه یادآن سخن خالد عزیزی می افتیم که می گفت : آگر تمام احزاب کردی جمع شوند نمی توانند یک روستا را اداره کنند  اکنون و پس از رخدادن ماجراهای این چنینی باید سخن عزیزی را اینگونه اصلاح کنیم که اگر تمام احزاب کردی جمع شوند نمی توانند یک کوه خالی از سکنه را اداره کنند و به احتمال زیاد پس از هر بار دید و بازدید مقداری هم با یکدیگر بجنگند .

نکته پایانی : تمامی اطلاعات رسیده به مرکز خبر دیارو نادیار موثق بوده و سخنان افرادی مانند کامل نورانی فرد و فواد خاکی بیگی نیز – هر چند که با دقت بالای ابراز شده بودند – تایید کننده مطالب بالا و واقعیت موضوع بودند

نخستین نفری باشید که برای این مطلب نظر ارسال می‌کند.!

نظر خود را ارسال کنید

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.