دعوای هجری و باباشیخ بر سر بانه + فیلم مستند سخنرانی

بانه شهری است زیبا بر دامان اربابا ، با ۱۵۸ هزار نفر جمعیت که در ۲۷۰ کیلومتری غرب سنندج واقع شده است و از شهرهای تاریخی استان کردستان محسوب می شود که پیشینۀ سکونت در آن به دوران قبل از اسلام باز می گردد .

 همیشه ایام شهامت و شجاعت و مردانگی مردان این دیار شهره عام و خاص بوده است ، مردمی پر تلاش مقاوم و صد البته حسابگر و اقتصادی و کاری که هرگز از جور و جفای روزگار نهراسیده اند. البته به تمامی خصایل فوق باید علم دوستی و اندیشمندی و دانش پژوهی را نیز اضافه نمود چرا که در حجره های گلی روستاهای شهرستان بانه عالمانی مانند ماموستا عبدالکریم مدرسی و علامه برده رشی پرورش یافتند که کتابها و تالیفات  آنها امروزه در دانشگاه های بزرگ جهان تدریس می شود .

سال گذشته سالی بود که نام شهر بانه بار دیگر بر سر زبانها افتاد البته با دو تفاوت ، نخست آنکه اینبار لفظ بانه نه به خاطرموقعیت و شایستگی اقتصادی آن بلکه به خاطر مسئله ای سیاسی زبان زد شد و دوم آنکه اینبار این نام را نه مردم عادی بلکه سران سیاسی معاند نظام بکار بردند و تمامی این موارد زمانی رخ داد که در خرداد ماه سال گذشته مصطفی هجری و عبدالله مهتدی برای شرکت در کنفرانس سلطنت طلبان به واشنگتن رفتند و به صورت مخفیانه با شاهزاده بی تاج و تخت پهلوی دیدار نمودند هر چند که این دیدار کاملا محرمانه بود اما درز کردن آن موج عظیمی از عصبانیت را بین اعضای این احزاب به وجود آورد که در نهایت مصطفی هجری مجبور به اعتراف شد و با فشار بر بدنه و معترضان و همچنین با حربه اعزام نیرو به داخل کشور و پروژه کشته دادن ، در نهایت اعتراض ها محو شدند .

اصل ماجرای دیدار هجری و مهتدی با شاهزاده مجنون پهلوی توسط علیرضا نوری زاده منتشر شد . نوری زاده در برنامه خانه پدری اینچنین گفت : “اکنون زمان آن رسیده است که این اسرار را برای شما بازگو کنم در جلسه ای که کاک مصطفی هجری و کاک عبدالله مهتدی در دفتر من با شاهزاده رضا پهلوی داشتد این عزیزان به شاهزاده عرض نمودند : “شاهزاده شما به کردستان بیایید ما شما را تا بانه خواهیم برد و شما سیل خروشان استقبال مردم را خواهید دید در آنجا برای مردم سخنرانی بفرمایید و به مردم بگویید که چه چیزی رخ خواهد داد “ .

اکنون سلطنت طلبان بانه را دروازه ورود به ایران می پنداشتند و منتظر اشاره ی احزاب کردی بودند  تا شاهزاده به بانه تشریف فرما شوند غافل از آنکه بانه مدعی پروپا قرص دیگری هم دارد کسی که این شهر را ملک اجدادی بنیانگذار حزبش می داند . این شخص کسی نبود بغیر از ” بابا شیخ حسینی ” رییس گروهک خبات کردستان ایران .

بابا شیخ حسینی شخصیتی است که نیاز به معرفی ندارد ، دنباله رو حقیقی مریم رجوی مریدی که آهسته و پیوسته به دنبال مرادش می رود و حزبش را تحت عنوان اتحاد با شورای ملی مقاومت به وابسته تام فرقه رجوی تبدیل کرده است .

بابا شیخ تنها شخصیت کردی است که به مراسم های این فرقه تروریستی دعوت می شود و سخنرانی نیز می کند و جالبترین سخنرانی او که البته به موضوع بحث ما و شهر بانه نیز مرتبط می باشد ، مراسم ” ایران آزاد ۲۰۱۸ فرانسه ” بود .

در این مراسم باباشیخ کمتر از چهار دقیقه فرصت سخنرانی داشت که به علت استرس و عدم توانایی نطق در جمع نتوانست منظورش را به خوبی برساند . بابا شیخ در این فرصت محدود ضمن محکوم نمودن سخنان هجری و مهتدی برای دعوت پهلوی کوچک به بانه چنین می گوید : ” شهر بانه میعادگاه !! و زادگاه ماموستا سید جلال حسینی بنیانگذار سازمان خبات هیچگاه از هیچ ستمگری استقبال نخواهد کرد بغیر از آزادیخواهان ایران و کردستان هیچ حریان و حزبی نمی تواند به جای مردم کردستان از هیچ شخصی که علیه مردم ایران ظلم روا داشته هرگز استقبال نخواهد کرد ” ( توجه فرماید که عین عبارت گفته شده توسط باباشیخ بکاربرده شده  است و مشکل از قواعد دستوری ایشان می باشد نه نگارنده متن )

و بدین شیوه و در این مراسم بانه مدعی دیگری نیز می یابد . مدعی بسیار کند ذهن که بیاد نمی آورد همین رجوی ها و منافقین چه ها که بر سر اکراد نیاوردند . اگر چه هر دو مدعی با یکدیگر هم در خواسته ها و هم در اسلوب تعارض دارند اما وجه شباهت هردو سرگشتگی و نفهمی است زیرا نه مردم کرد را شناخته اند و نه آمال و آرزوها این مردم را نه بانه را شناخته اند و نه عزت و شرافت اهالی این شهر را .

بانه شهری است که علیرغم تمامی فعالیت و حضور و تیلیغات ضد انقلاب ۸۴۷ شهید والامقام را به انقلاب و میهن تقدیم نموده است بانه شهری است که پای انقلاب و اسلام ایستاده است و دوست و دشمنش را به خوبی می شناسد . هنوز مردم این شهر بمباران شیمیایی شهرشان توسط صدام را فراموش نکرده اند صدامی که همپیمان حزب دمکرات کردستان ایران و از دوستان صمیمی عبدالرحمان قاسملو بود  .

فیلم در کانال تلگرامی دیار و نادیار به آدرس    @diarunadiar

1 Comment

  1. اولاً بمباران ۱۵ خرداد سال ۱۳۶۳ شهر بانه هم ریشه در همکاری آنها با دولت ایران برای گرامی‌داشت کشتار مردم در ۱۵ خرداد سال ۱۳۴۲ توسط رژیم پهلوی دوم داشت، ثانیاً بانه تافته‌ی جدا بافته نیست و مثل مریوان، سقز، سنندج، بوکان و سایر مناطق کردستان فقط شهری مسئله‌دار ناشی از مسئله‌ی حل نشده‌ی کورد است…!.

نظر خود را ارسال کنید

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.