خبر فوری : آیا حزبی جدید در راه است؟

در ابتدا گمان می رفت که اعضای منشعب شده کومله شورشگر ( جناح مهتدی ) به کومله زحمتکشان ( جناح ایلخانی زاده ) بپیوندند اما جدیدترین اخبار حاکی از آنست که این هشت نفر پس از تشکیل جلسه برای سنجش موقعیت خود و همچنین ارزیابی وضعیت سایر کومله ها و همچنین پس از ارتباطات با برخی کانون های سیاسی و مالی به این نتیجه رسیده اند که می توانند حزبی جدید را تاسیس نمایند .

نخستین گمانه زنی در راستای تشخیص میل باطنی این اعضا در جهت تاسیس حزبی جدید در جمله ای به چشم می خورد که در بیانیه ی استعفای این افراد درج شده بود ، عبارتی که عنوان می کرد : ” ما سعی داریم تا به نحوی دیگر و در سنگری دیگر به مبارزه فکری و سیاسی مان ادامه دهیم ” و این سرآغاز ماجرا بود .

منابع خبری ما اعلام کرده اند که تاکنون هیچ اسم مشخصی برای این حزب پیشنهاد یا گزینش نشده و تنها موردی که اعضا برروی آن اتفاق نظر دارند آنست که در نامگذاری حزب جدید اثری از نام و نشان و آرم و لوگوی کومله نخواهد بود و این مورد احتمالا به معنی وداع این افراد با تمامی علایق و سلایق کومونیستی و سوسیالیستی قبلیشان خواهد بود .

دیار و نادیار در ادامه رسالت خبر رسانی خود با برخی از منابع مطلع و نزدیک به اعضای منشعب کومله مهتدی تماس گرفته است که اخبار رسیده به این مرکز خبری حاکی از آن است که :

  • این حزب با وجود آنکه هنوز نامی را برای خود انتخاب نکرده اما محدوده نفوذ و سیاسی خود را از همین ابتدا تعریف نموده و قرار بر اینست که حوزه نفوذشان استان های کرمانشاه و ایلام باشد و شهر کرمانشاه را نیز به عنوان پایتخت منتخب خود برگزیده اند هر چند که این انتخاب مسئله ی جدیدی نیست و جمال پور کریم نیز در ابتدای سال جاری و پس از انشعاب از حدکا و تاسیس حزب جدیدش در یکی از بندهای بیانیه اش شهر کرمانشاه را پایتخت حکومت خود معرفی کرده بود .

دومین مورد از تصمیمات اعضای این حزب جدید التاسیس ، انتخاب لهجه کلهری به عنوان زبان رسمی این حزب می باشد که با توجه به بهره گیری تقریبا تمامی احزاب کرد ایرانی  ( بغیر از پژاک ) از لهجه سورانی ، این تصمیم امری غیر معمول محسوب می شود که در راستای تلاش برای نفوذ در استان های کرمانشاه و ایلام اتخاذ شده است .

سومین تصمیم اعضای این گروه تعیین ماهیت حزب جدیدشان بوده که در این باره اتفاق نظر اعضا بر تاسیس حزبی لاییک و سکولار بوده که به گفته برخی از منتقدین این انتخاب با واقعیت حوزه نفوذ ادعایی این حزب ، یعنی مذهب اکثریت مردم استان های کرمانشاه و ایلام همخوانی ندارد آنهم در حالی که بیشتر ساکنین این دو استان پیرو مذهب تشیع هستند و میزان پایبندی به اعتقادات در این دو استان به شدت بالاست .

البته ناگفته نماند که اعضای موسس این حزب جدید هنوز در اتخاذ شعار حزبی و استراتژیک به هیچ نتیجه ای دست نیافته اند ولی گویا بین دو شعار فدرالیزم و استقلال یکی را انتخاب خواهند کرد .

در حالی که هنوز این حزب رسما اعلام موجودیت نکرده اما بازار شایعات در مورد آن بسیار بسیار داغ است ، یکی از این شایعات مربوط به حامیان این حزب جدید است به طوری که عده ای از حمایت تمام قد ملا بختیار – عضو مکتب سیاسی اتحادیه میهنی – از این افراد سخن گفته اند و برخی نیز از وعده حمایت مالی فاضل میرانی و نچیروان بارزانی خبر داده اند و برخی دیگر نیز با رد تمامی شایعات فوق از مخالفت سرسختانه ملا بختیار با این حزب جدید خبر داده اند .

ولی خوب پرواضح است احزابی که پشتوانه مردمی داخلی ندارند بدون حمایت خارجی امکان حیات ندارند. بنابراین این حزب جدید علاوه بر کسب حمایت های خارجی، حتماً باید به یکی از باندهای قدرت در اقلیم کردستان به عنوان محل اصلی استقرار و زندگی متصل باشد. بدون حمایت اقلیم کردستان (پارتی یا یکتی) امکان حیات نخواهد داشت.

نظر خود را ارسال کنید

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.