حزب دمکرات و مصادره شخصیت مامه غنی بلوریان و دکتر سابقی

شاید در تاریخ معاصر ( بعد از انقلاب اسلامی ) کمتر زمانی را سراغ داشته باشیم که حزب بدون حاشیه بوده باشد حتی اگر از حاشیه های به وجود آمده توسط بدنه حزب هم فاکتور بگیریم بازهم این رهبری حزب است که به همیشه دچار کج رویی ها و بد رویی ها و مشکلات و مصائب بوده است و البته بیشترین علت آن هم جهل علمی و نبودن دانش و بنیاد منطقی در سطوح رهبری این حزب بوده است و در کل عده ای که البته سواد علمی و درک واقعی چندانی ندارند بر مسند قدرت حزبی تکیه زده اند و اگر جوانی تحصیلکرده را هم به حلقه خود راه داده باشند به یقین به علت سرسپردگی اش به هیئت حاکمه حزب بوده است و در غیر این صورت امکان ورود به رهبری برای هیچ کسی حتب اگر دارنده بالاترین مدرک علمی نیز بوده باشد ، هرگز مهیا نبوده است .

نمونه ای از افرادی که اتفاقا شناخت واقعی و درک صحیحی از اوضاع زمان خود داشت و در حزب فعالیت می نمود غنی بلوریان است مشهور به مامه غنی ، شخصیتی سیاسی و محبوب در بین اکراد ، از بنیان‌گذاران و رهبران حزب دمکرات کردستان ، زاده ی۱۳۰۳ شمسی

بلوریان به علت کثرت فعالیت های سیاسی که در مبارزه با رژیم ستم شاهی انجام می داد بارها به زندان افتاد تا اینکه در سال (۱۳۳۷) دستگیر و در محکمه نظامی شاه به اعدام و سپس به حبس ابد محکوم شد. او نزدیک به۲۵ سال در اسارت رژیم ستم شاهی بود تا اینکه با پیروزی انقلاب اسلامی  ایران  از زندان آزاد شد

غنی بلوریان در جریان درگیری های کردستان همواره به مذاکره و گفتگو اعتقاد راسخ داشت و در همین راستا امام خمینی، رهبر کبیر انقلاب و مهندس مهدی بازرگان،، در تهران دیدار کرد. بلوریان همواره خط مشی مسلحانه قاسملو را رد می کرد امری که سبب شد غنی بلوریان و ۶ تن از رهبران حزب به نام های : فاروق کیخسروی، فوزیه قاضی نوه قاضی محمد، رحیم سیف قاضی ، احمد عزیزی، ماموستا هیمن شاعر کردستان و نوید معینی برادر جوان‌تر سلیمان معینی از قاسملو جدا شوند.

البته اعتراض غنی بلوریان به روابط بسیار گستاخانه قاسملو با صدام نیز در این جدایی بسیار موثر بود و در نهایت از نظر غنی بلوریان ، عبدالرحمن قاسملو سرسپرده لقب می گیرد و اسناد مربوط به این سرسپردگی در کتابی با نام ” دمکراتهای راستین و اسناد سرسپردگی قاسملو ” توسط غنی بلوریان به چاپ می رسد .

بلوریان در سالهای پایانی عمر خویش کتاب پر حاشیه و افشاگریانه ۴۵۶ صفحه ای ” ئاله کوک ” را منتشر کرد این کتاب که اصل آن به زبان کردی است به بررسی انتقادی از تاریخ معاصر و جریانات سیاسی کردستان می پردازد و بسیاری از رویدادهای تاریخی کردستان در پنجاه سال گذشته را روشن می کند و از مسایل گوناگون چون جمهوری کردستان، راهپیمایی تاریخی بارزانی ها پس از سقوط این جمهوری، فعالیت های تشکیلاتی حزب دموکرات کردستان در سال ۱۹۵۹و سرگذشت حزب دمکرات سخن می گوید، در برابر اشخاص فرصت طلب و سود جو می ایستد و با شجاعت با اشتباهات خود برخورد می کند.

غنی بلوریان از نظر تمام حزب دمکرات یک خائن و یک مرتد به حساب آورده می شود و همواره مورد انتقاد و توهین حزب قرار گرفته است که نمونه بارز آن کتاب نسکو و دابران آقای هجری است که بلوریان را نفوذی توده ای می خواند و از انتصاب مامه غنی به حزب حاشا می کند .

اما در کمال تعجب اکنون پس از قریب نه سال ( ۱۸ اسفند ۱۳۸۹ ) از فوت ایشان ، در گوشه و کنار حزب از مامه غنی می شنویم و خدماتش به حزب و به کردستان و کرد !!! و مامه غنی ملک دمکراتی می شود که هرگز آن را قبول نداشت و حاضر نبود تحت لوای آن باشد اما روزگار و چرخ گردون اکنون چنین است و گردش به کام هجری چون دیگر غنی بلوریان زنده نیست تا پاسخگوی این همه بی شرمی کسانی باشد که روزگاری او را جاسوس و کرد فروش و خائن و توده ای می نامیدند .

البته در چند روز گذشته نیز نمونه ی دیگری از این عجایب حزبی را به عینه مشاهده کردیم و بمانند همیشه در بهت فرو رفتیم که خدایا مرز بی حیایی برخی افراد ، اشخاصی چون تیمور مصطفایی کجاست ؟

چند روز پیش که شخصیت خدوم پاوه ای ، دکتر مسعود سابقی دار فانی را وداع گفت . شخصی که نه تنها هیچ گاه حزبی نبوده بلکه در اوایل انقلاب سلاح شرف و دفاع از انقلاب را به دست داشته و بارها بر علیه حزب جنگیده و مبارزه نموده است اما در کمال تعجب می بینیم که کاوه بهرامی به سرعت اطلاعیه ای صادر و از ایشان به عنوان شخصیتی حزبی یاد می کند و فوت دکتر سابقی را تسلیت می گوید!!

همین حزبی خواندن دکتر سابقی  سبب اعتراض در سطوح مختلف می شود از مردم انقلابی پاوه تا خانواده دکتر سابقی حتی در میان حزبی ها هم اعتراضاتی دیده می شود برای نمونه از جناح مقابل حدکا یعنی حدک افرادی  مانند اسماعیل شرفی یا موسی باباخانی دست به کار شده و کاوه بهرامی را به باد سخره و انتقاد گرفته اند و جناح خودی ( حدکا ) نیز افرادی چون حمه نظیف قادری و تیمور مستفائی به این تسلیت گویی و حزبی خواندن دکتر سابقی اعتراض کرده اند  

نخستین نفری باشید که برای این مطلب نظر ارسال می‌کند.!

نظر خود را ارسال کنید

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.