خبر فوری : مصاحبه ی صریح و بی پروا از خالد عزیزی

سکرتیر جدید حدک خالد عزیزی در جدیدترین مصاحبه ی خود با تلویزیون روداو موضوعات مختلفی را به بحث می کشد . این مصاحبه که به مناسبت انتخاب عزیزی به پست سکرتاریت حدک تهیه شده است به نوعی متفاوت تر از سایر مصاحبه های عزیزی است ، چرا که پاسخ های عزیزی به سوالات مطرح شده به نسبت سایر مصاحبه ها جسورانه تر است و تن صدای عزیزی و همچنین شیوه ی پاسخگویی اش نشان از اعتماد به نفسی خاص دارد که سکرتیر جدید از به رخ کشیدن آن ابایی ندارد رفتاری که درکل با توجه به وضعیت داخلی حدک و اتحاد عزیزی و مولودی بر ضد جبهه مقابلشان ، منطقی به نظر می رسد .

هیوا جمال مجری روداو سعی دارد تا حد توان طیف وسیعی از موضوعات را با عزیزی مطرح کند که مهمترین موارد مورد بحث در این برنامه عبارتند از : موضوع پروسه اتحاد مجدد با حدکا ، مذاکره با جمهوری اسلامی ایران ، پافشاری عزیزی بر شرکت در انتخابات و تنش ها و اختلافات در کنگره به صورت عام و اختلاف با آسو حسن زاده به طور اخص .

وبسایت و کانال دیار و نادیار نیز بنابه رسالت رسانه ای و ضرورت اطلاع رسانی به تجزیه و تحلیل این مذاکره می پردازد .

۱- علت ناکامی پروسه ی اتحاد مجدد

خالد عزیزی در این مورد چنین می گوید:” کمیته مرکزی جدید ما موظف به رسیدگی به علت ناکامی ما در تحقق اتحاد مجدد با حدکاست ، شما و سایر رسانه ها شاهد هستید که من در دوران سکرتاریتم آماده بودم تا از پستم استعفا دهم و حتی با گلایه و انتقاد حزب خودم نیز مواجه شدم اما متاسفانه طرف مقابلمان حاضر به این کار نبود  . ”

روداو : زمانی که شما از سکرتاریت استعفا داید مصطفی هجری از استعفای شما اظهار نگرانی کرده بود چرا که وجود شما را عاملی برای به نتیجه رسیدن اتحاد دوباره دانسته بود ؟

پاسخ عزیزی به نوعی به چالش کشیدن هجری است و به طور ضمنی می خواهد گویای این پیام باشد که هجری در گفتار خود صادق نیست ،  عزیزی می گوید : ” اگر او ( منظورش هجری است ) چنین تصور می کند که استعفای من در آن زمان علتی بوده برای به نتیجه نرسیدن اتحاد ، پس سکرتاریت دوباره من باید به عاملی برای آغاز مجدد بحث اتحاد دوباره تبدیل شود . ” شاید این گفتار پاسخی است طعنه آمیز به سخنان مصطفی هجری در تلویزیون NRT که گفته بود : ”کنگره دوستانمان تازه به پایان رسیده است و آنها هنوز هم مشغول سازماندهی کمیته مرکزی شان هستند و ولی ما هنوز آماده ایم تا این پروژه ( اتحاد مجدد ) را دوباره ادامه دهیم ”

پیام عزیزی برای هجری :

عزیزی می گوید : ”این دو جناح که اکنون دو حزب دمکرات هستند در واقع باید برای اتحاد معقول و منطقی تلاش کنندو اگر نتوانیم دوباره متحد شویم باید در این دوران به صورتی کاملا متمدنانه علایق و روابطمان را به عنوان دو حزب سازمان دهیم ”

این پیام عزیزی هر چند پرداختن به بحث اتحاد دوباره میان دو حزب را رد نمی کند اما به صورت ضمنی پیامی قاطع برای هجری است که جناب مسئول کل حدکا آن دورانی که ما را لادر و رفقای سابق و … می خواندی به پایان رسیده و ما به عنوان یک حزب مجزا تثبیت شده ایم

۲- اختلافات داخلی :

روداو از عللی می پرسد که خالد عزیزی به خاطر آنها استعفا داده بود و اینکه آیا هنوز این دلایل وجود دارند یا خیر ؟

هدف روداو پرداختن به مشکلات داخلی حدک به عنوان یک حزب است که پاسخ عزیزی نیز تلاشی است برای کم اثر نشان دادن این اختلافات چون منطقا نمی تواند عجم عظیم این اختلافات را کتمان کند

عزیزی چنین می گوید : ”این دلایل تا حدود  زیادی دیگر وجود ندارند . ”

روداو از آسو حسن زاده می پرسد و می گوید با توجه به انتشار متنی از آسو حسن زاده و همچنین رای سبز دادن به کنگره ، می توان به نوعی از نارضایتی در آسو حسن زاده پی برد

عزیزی : ”در میان حزبی که ۱۵۰ نفر به کنگره می آیند و اختلاف سلایق و عقاید وجود دارد اما در کنگره ما هیچ رای و صدای آنچنانی وجود نداشت که با مصوبات کنگره مخالفت کرده باشد اما وجود دگر اندیشی و برداشت مجزا امری طبیعی است  ”

روداو : چرا باوجود اینکه بارها نام آسو حسن زاده به عنوان نامزد سکرتیری به میان آمده است و لی اینبار حتی کاندید هم نشده بود ؟

عزیزی : ”اینگونه تحولات در درون حزب ما امری طبیعی است و در گذشته و در زمان احمد توفیق و قاسملو نیز وجود داشته است و حتی به انشعاب نیز انجامیده است و حزب ما به این امر عادت کرده است اما دوستانی که از انها نام بردید!! هیچکدامشان خود را خارج از دایره حزب نمی بینند ”

تشبیه کردن خود به قاسملو امری است رایج در مین سران حدک و حدکا و به نوعی یک بیماری مشترک مسری است که هجری و عزیزی و حسن زاده و مولودی و شرفی و …. به آن مبتلا هستند اما مهمتر از اینها عبارت کوتاهی است که عزیزی به کار می برد او بجای نام بردن از آسو حسن زاده در پاسخ مجری برنامه می گوید : دوستانی که از آنها نام بردید !!! یعنی عزیزی حتی حاضر به نام بردن از آسو حسن زاده هم نمی باشد

۳- بحث مذاکره با جمهوری اسلامی ایران :

روداو : هنوز بر این عقیده هستید که باید با جمهوری اسلامی مذاکره کنید ؟

عزیزی : ” باید صراحتا به این نکته اشاره کنم که تا کنون هیچ حزبی مذاکره با جمهوری اسلامی را رد نکرده است و اکنون نیز حزب ما مذاکره با جمهوری اسلامی را یک پرنسیپ می داند ، خوشبختانه چهار حزب کردی در چند ماه گذشته گفتگوهایی را با جمهوری اسلامی داشته اند و امیدواریم این دیدارها در آینده ای نزدیک به مذاکره بینجامند . ”

روداو : در گذشته شما به علت خواست مذاکره با جمهوری اسلامی مورد انتقاد قرار گرفته اید آیا این انتقادات هنوز هم وجود دارند ؟

عزیزی : ” در ان زمان ما مورد انتقاد قرار گرفتیم اما در حال حاضر ما چهار حزب به صورت یکجا با جمهوری اسلامی وارد مذاکره شده ایم و من فکر می کنم که دیگر این انتقادات وجود ندارند و ما احزاب کردی از این فاز خارج شده ایم و وارد فاز جدیدی از تعامل با دولت مرکزی شده ایم ”

استراتژی شما به عنوان سکرتیر در مورد مذاکره چیست ؟

عزیزی : ” استراتژی من در این مورد تابعی است از همکاری چهار حزب در چهرچوب مرکز همکاری احزاب و ما باید به صورت جمعی با جمهوری اسلامی ایران وارد مذاکره شویم . ”

۴- انتخابات :

روداو : شما در تمام دوران سکرتاریتتان انتخابات را بایکوت نکرده اید ، آیا انتخابات پیش رو را بایکوت می کنید یا مشارکت خواهید داشت ؟

عزیزی : ” از لحاظ زمانی هنوز برای سنجیدن ومطالعه ی این امر زمان داریم  اما به احتمال زیاد ما با سایر احزاب در این مورد هماهنگی داشته باشیم و به اجماع نظری در این مورد برسیم . ما معتقدیم که باید از فرصت ها استفاده کنیم و اگر این انتخابات برای کردها ی ایران و حضورشان در مرکز ( تهران ) موثر باشد سعی میکنیم مرکز همکاری احزاب را هم به این قناعت برسانیم که در انتخابات مشارکت داشته باشند . ”

هر چند که عزیزی شرکت در انتخابات را به طور صد درصد تایید نکرده است اما نمی خواهد چشم خود را بر فرصت های طلایی که مشارکت در انتخابات فراهم می کند ببندد . چنین به نظر می رسد که سعی عزیزی و حزب مطبوعش یعنی حدک بر اقناع سه حزب دیگر برای تایید مشارکت در امتخابات می باشد .

۵- حضور مسلحانه :

روداو : در دوران سکرتاریت مجدد شما مبارزه مسلحانه را ترویج می دهید یا حضور مدنی ؟

عزیزی :  ”سیاست ما ، سیاستی چند وجهی است و آستانه ی فعالیت ما داخل کشور است و ما همیشه  معتقد بوده ایم که مشکلات ما با فعالیت مسلحانه حل نخواهند شد . ”

و این پاسخ عزیزی خط بطلانی است بر خواسته های جنگ طلبانه ای است که هدفشان به کشتن دادن جوانان در راه اهدافشان است حال با هر نامی باشد  ، عزیزی و حدک دنبال راسانی نیستند که عاقبتش عمری خسران بوده است

نخستین نفری باشید که برای این مطلب نظر ارسال می‌کند.!

نظر خود را ارسال کنید

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.