محمد نظیف قادری

دیار و نادیار

در ادامه برنامەی زیر ذرّەبین تریفه،همانطور که اعلام کرده بودیم،اینبار محمد نظیف قادری عضو دفتر سیاسی حزب دمکرات کردستان ایران (حدکا) را زیر ذرّەبین خواهیم برد و ابعاد مختلف زندگی ایشان را مورد تجزیه و تحلیل قرار خواهیم داد.

محمد نظیف فرزند ابراهیم قادری و سلما سلیمی متولد سال ۱۳۳۳ در بخش باینگان از توابع شهرستان پاوه در استان کرمانشاه،همسر ایشان “شیوه” اهل کردستان عراق است و با تیمور مصطفایی باجناق میباشد،سه دختر و یک پسر دارد(هژیر،ژیار،ته وار و.هلن)،پدرش سال ۱۳۸۰ فوت شد,دو برادر به اسامی علی و طاهر دارد,علی در اروپا به سر می برد و در آنجا تحصیلاتش را به پایان رسانده است.طاهر نیز در کردستان مشغول زندگی شخصی خودش است.

  ایشان تا سال ۱۳۵۴ که دیپلمش را گرفت در باینگان بود و در سال ۱۳۵۵ برای گذراندن خدمت سربازی به استان کردستان رفت و آنجا بود که با حزب دمکرات آشنا می شود و به عضویت آن درآمد.پس از پیروزی انقلاب اسلامی به باینگان بازمیگردد و تا زمان فرار حزب به عراق که پدرش را نیز با خود می برد،در آنجا خواهد ماند.اما در جریان عملیات والفجر پدرش به ایران باز می گردد.

از ویژگی های شخصی و اخلاقی او میتوان به مشروب خواری و عیاشی و خوش گذرانی اشاره کرد و لغزش های اخلاقی نیز داشته است که میتوان قضیه همسر رحیم مریوانی را یادآور شد.

  محمد نظیف در طول زمانی که در حزب بوده است،جنایات زیادی را مرتکب شده است که از جمله آنها میتوان به مین گذاری در روستای ساراوند اشاره کرد.جریان از این قرار است که سال ۱۳۶۳ محمد نظیف به همراه یک تیم ۲۷ نفره به عنوان سرپرست تیم، در مسیر جاده روستای ساراوند،۸ مین ضد نفر و ضد خودرو  کار گذاشتند.مین هایی که هنوز در این مناطق قربانی می گیرد و این برای حزبی که عضو ژنڤاکال است جالب است.

  از جمله مسئولیت های وی در حزب دمکرات:عضو گروه صابر حسینی،مسئول تشکیلات دالاهو در سال ۶۵،مشاور کمیته مرکزی در کنگرەی ٧،مسئول مالبند ۲ سقز در سال های ۶۷ و ۶۸،مسئول مقر سلیمانیه بعد از کنگره ۹،مسئول ارتباطات حزب در بغداد از کنگره ۱۰ تا ۱۲،مسئول ناوند ۱ (دیگله) از کنگره ۱۲ تا ۱۳،مسئول کمسیون ارتباطات خارجی،مسئول دبیرخانه و عضو دفترسیاسی از کنگره  ۱۳ تا آخر عمر….،

سواد رسمی او دیپلم است لکن همیشه مدرک خود را فوق دیپلم ذکر می کند.وی به تبع اینکه علاقه بسیاری به مصطفی هجری دارد،سعی دارد که در افکار و ایده نیز خود را به ایشان نزدیک کند.مخالف سر سخت پ.ک.ک و متمایل به ترکیه است.در خصوص اتحاد دوباره حزب،از موانع جدی هستند و تحت هیچ شرایطی با برگشت جناح عزیزی موافق نیستند.

ارتباطات بسیار خوبی با رژیم بعث داشته است و رابط مالی حزب با رژیم بعث در آن زمان بوده است که از این رو زبان عربی رابه خوبی می داند.خوش مشرب است اما بینش سیاسی نداشته و محافظه کار است

1 Comment

  1. خنده ام میگیره که این کسکش میبینم بره پیش رحیم احمدی پور و کاوه صدقی زن و دختر شو حسابی ترتیب دادن.به چه رویی خودشو نشون میده بعثی.

نظر خود را ارسال کنید

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.