مصطفی هجری: اگر در سال ۲۰۲۱ متحد نشویم دیگر هرگز اتحاد رخ نخواهد داد!!

 جعفر مبشر نیا مجری روداو مصاحبه ای با مصطفی هجری مسئول کل حدکا انجام داده و در آن به موضوعات گوناگونی پرداخته است که مهمترین آنها عبارتند از برنامه و اهداف حدکا ، بحث راسان و همچنین  اتحاد با حدک .

در ابتدا روداو  پلان و برنامه حدکا برای سال ۲۰۲۱ را جویا می شود

هجری: کارها و مبارزات حدکا به روال گذشته ادامه دارد ، اما بخشی از برنامه ما به سیر تحولات و تغیرات آتی بستگی خواهد داشت ، تحولاتی مانند  انتخاب بایدن به عنوان ریاست جمهور ایالات متحده و برنامه های او در خاورمیانه و در برابر جمهوری اسلامی ایران همگی این موارد در برنامه های ما تأثیر گذار خواهند بود .برنامه های راسان مانند گذشته ادامه خواهد داشت و امیدوارم فرصت بهتری برای توسعه و گسترش تلاش هایمان در همه زمینه ها فراهم شود.

آنچه هجری به عنوان برنامه و پلان و هدف حدکا در سال ۲۰۲۱ مطرح می کند را به راحتی می توان در یک جمله خلاصه کرد و آن هم عبارت است از دنباله روی سیاست های آمریکا ، که البته این سیاست ، به هیچ وجه جدید نیست و همان سیاست چند ساله حدکا است یعنی تمام امید این حزب تنها رهبری آمریکا است که تفقدی به این حزب بیفکند و دلارهای خود را برای رهبری حزب ارسال نمایند و تا سیاست دولت جدید آمریکا در تعامل با احزاب اپوزیسیون ایرانی مشخص نشود حزب نمی تواند هیچ گونه اقدام و برنامه ای را طرح و اجرا نماید این سیاست بسیار ساده است اگر آمریکا دلار روانه کند راسان برقرار خواهد بود و جوانان کرد و ایرانی قربانی خواهند شد تا فرزندان سران حدکا در اروپا خوش و خرم باشند و اگر آمریکا نیز روی مرحمت خود را برگرداند این پیشمرگان حزب هستند که باید با کارگری و گچ کاری و کاشی کاری و خوانندگی در اقلیم کردستان هزینه های سفرهای اروپایی هجری ها و شرفی ها و الیاسی ها و … را تامین کنند البته هجری از گفتن واقعیت ها اصلا ابایی ندارد و چنین ادامه می دهد  ” منتظریم تا بزودی مسایل زیادی در نحوه برخورد بایدن و دولتش با رژیم جمهوری اسلامی ایران مشخص شوند . موضع گیری همسایگان ایران  مانند ترکیه و بغداد نیز نسبت به مسئله کرد مهم است  ، اینها مهم هستند و نمی توان آنها را به عنوان یک اصل کلی در سیاست منطقه نادیده گرفت!!

در ادامه روداو بحث دولت بایدن و مسئله تحریم های ایران را مورد پرسش قرار می دهد و چنین می پرسد :

روودارو: کاهش تحریم ایران ممکن است تجربه دوران اوباما را تکرار کند ، بسیاری معتقدند که کابینه بایدن در حقیقت سومین دوره ریاست جمهوری اوباما است. زمانی که تجربه اوباما و توافق هسته ای ایران در صدر بود شما راسان را اعلام کردید ، اگر تجربه اوباما در دوران بایدن دوباره تکرار شود ، شما چه خواهید کرد؟

مصطفی هجری: مسئله مهمی که در حال حاضر در جریان است مسئله صلح بین اسرائیل و جهان عرب است ، اگرچه هنوز کاملا حل نشده است اما تمامی کشورهای عربی به تدریج به سمت این سیاست حرکت می کنند. این مسئله مهمی است که اکنون جمهوری اسلامی در مرزهای کشورهای عربی با امنیت اسرائیل  روبرو می شود…

این بخش از سخنان هجری را شاید بتوان پیامی ضمنی به اسراییل دانست تا در صورت بازگشت آمریکا به برجام ، اسراییل همچنان سیاست های ضد ایرانی خود را ادامه دهد و نقش پدر خوانده احزاب کردی را بازی کند ، هجری عملا این تمنا را مطرح می کند و از طرح آن هم ابایی ندارد

 در ادامه جعفر مبشر نیا بحث تداوم راسان هجری و یا گرایش به مذاکره را از هجری جویا می شود آنهم با سوالی بسیارجالب !!

روداو: اگر توافقی حاصل شود و تحریم ها برداشته شوند ، آیا شما به راسان و جنگ مسلحانه ادامه می دهید یا با جمهوری اسلامی مذاکره می کنید؟  به طور کلی به مذاکره اعتقاد دارید؟

مصطفی هجری: ما به عنوان یک سازمان سیاسی نمی توانیم در هیچ مرحله ای مذاکره را رد کنیم ، زیرا وقتی ما از یک ایران دموکراتیک و فدرال سخن می گوییم  ، نمی توانیم مذاکره با تهران را رد کنیم … ما نمی خواهیم حزب دمکرات کردستان ایران در سطح بین المللی به عنوان حزبی شناخته شود که آماده نیست مشکلات خود از طریق مذاکره حل کند ، تنها به فکر درگیری و  جنگ است.

سوال روداو از آن جهت جالب است که تداوم راسان را وابسته به برجام می داند یعنی پرسشگر بر این باور است که راسان در صورت وجود اختلاف بین ایران و آمریکا و در صورت حمایت آمریکا از آن تداوم خواهد یافت و در صورت بروز توافق بین ایران و آمریکا ، هجری مجبور است از مذاکره و توافق سخن بگوید نه از قتل و خونریزی و جنگ و کشتار .

پاسخ هجری نیز در مورد مذاکره بسیار جالب است و به خوبی نشان دهنده نیت حقیقی سران دمکرات از لفظ و واژه مذاکره است و در جمله پایانی بسیار بی پروایانه ابراز می شود یعنی مذاکره تنها حربه ای است برای توجیه حزب و به نمایش گذاشتن چهره ای مدرن و منطقی از حزبی که در حقیقت خواستی غیر از مذاکره دارد .

و بحث اتحاد نیز که به پای ثابت تمامی نوشته ها و دیدار ها و سمینارها و … دو حزب تبدیل شده است و شوخی تلخی است که دو حزب حدک و حدکا با طرفداران خود می کنند

روداو :آیا در سال ۲۰۲۱ مردم شاهد اتحاد حزب دموکرات خواهند بود ؟

هجری: پیش بینی و زمان بندی کمی دشوار است ، اما تلاش هایمان  همچنان ادامه دارد تا بتوانیم به آرمان های مردم کرد دست یابیم .

روداو :موانع مذاکرات شما کدام ها هستند که تحقق توافق  در سال ۲۰۲۱ را غیر ممکن می سازند ؟

 مصطفی هجری: اگر در سال ۲۰۲۱ متحد نشویم ، دیگر متحد نخواهیم شد و این موضوع برای همیشه پایان خواهد یافت

روداو : آیا نمی توانید در مورد زمان تحقق اتحاد مجدد چیزی بیان کنید ؟

مصطفی هجری: در اینجا نمی خواهم چیز غیر واقعی  بگویم ، و به همین دلیل نمی توانم تاریخی تعیین کنم ، زیرا مسئله مرتبط با هر دو طرف است ، بنابراین من تعیین تاریخ را صحیح نمی دانم .

روداو :اگر نمی توانید در مورد زمان اتحاد چیزی بگویید ، حداقل می توانید به ما بگویید که اتحاد ۱۰۰٪ رخ خواهد داد ؟

مصطفی هجری: تحقق ۱۰۰٪ در امور سیاسی بسیار دشوار است. می توانیم بگوییم که ما در حزب دمکرات کردستان ایران جدی هستیم ، … اما من نمی توانم قول ۱۰۰٪ بدهم چرا که این امر تا حدی به طرف دیگر ( حدک ) نیز مربوط می شود.

 … نمی توانم صد در صد بگویم ، زیرا می خواهم با مردمم صادق باشم ، اما می گویم که ما در مورد این سوال جدی هستیم و  این جدیت از جانب حزب دموکرات کردستان ایران ، ۱۰۰٪ است.

 همچنان که مشاهده کردید تمامی جواب های هجری به سوال هایی در مورد اتحاد مجدد تنها یک هدف را دنبال می کنند و آن نیز انداختن تقصیر بر گردن حدک است این جواب ها پر هستند از طعنه پر هستند از فرافکنی و دیگر فکنی و ریختن آب پاکی هستند بر دستان اتحاد خواهان .

اگر سخنان جناح حدک و مخصوصا خالد عزیزی را دنبال کرده باشیم می بینیم که طرف حدک نیز دقیقا به همین روال تمامی تقصیر ها را بر گردن حدکا می اندازد و به این صورت باید مطمئن شد که بحث اتحاد مجدد تنها یک بازی لجبازانه است بین سران دو حزب حدک و حدکا

نخستین نفری باشید که برای این مطلب نظر ارسال می‌کند.!

نظر خود را ارسال کنید

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.