تمنای استاد هژار از ماموستا هیمن

نامه ای بسیاری احساسی از استاد هژار مکریانی خطاب به ماموستا هیمن مکریانی موجود است که ارزش سندیت تاریخی دارد . این نامه علاوه بر آنکه نشان از صمیمیت بی حد و حصر موجود بین این دو بزرگوار است حاوی نکاتی نیز هست که با کمی تدقیق در تاریخ و زمان نگارش و همچنین با در نظر گرفتن منویات شاعر می توان بدان پی برد .

نامه نگارشی بسیار صمیمانه و دوستانه دارد و در کمال بی غل و غشی و بی آلایشی نوشته شده است . ابتدا با سلام و احوالپرسی بسیار دوستانه شروع می شود و سپس تقاضای ماموستا هژار از مام هیمن برای ویرایش و نظر دادن در مورد اثری است که برای ایشان به عنوان هدیه فرستاده شده است .

اما نکته اصلی در پاراگراف میانی نهان شده است و به صورت کاملا زیرکانه بیان شده است . ماموستا هژار چنین می نویسد : ” خواهشمندم جستاری در زندگی بنما و آن را بازنویسی کن تا نکند خدای ناکرده بمیری و نره خرهای فربه به حمد و تعریفاتت مشغول شوند و بگویند که بی نهایت ارجت نهاده اند که چنین کاری – تالیف زندگینامه ات – درسی خوبی خواهد بود برای  نسل آینده و سبب خواهد شد تا آنها به بسیاری از اسراری ببرد که از آن بی خبرند . “

برای پی بردن به مقصود ماموستا هژار از نره خران فرربه باید به تاریخ نگارش نامه نگاهی انداخت یعنی ۱۲ بهمن ۱۳۶۲ ، چهار سال بعد از آنکه ماموستا هیمن از حزب دمکرات منشعب شد و مورد غضب و اهانت و بی احترامی و فحاشی باند رهبری وقت دمکرات قرار گرفت .

ماموستا هژار از بیمی بزرگ سخن می گوید و آن عبارت است از اینکه روزی این افراد به مدح ماموستا هیمن مشغول شوند و بگویند که هیمن مورد احترام آنها بوده و این امریست که اکنون دقیقا حادث شده است رهبری کنونی حزب دمکرات از هیمن تعریف و تمجید می کند و او را می ستاید اما از جفاهایشان در حق این شاعر بزرگ هرگز سخنی نمی رانند و هرکجا هم  که نیاز باشد بازهم به شخصیت بزرگ وی بی احترامی می کنند .

متن نامه مامۆستا هەژار بۆ مامۆستا هێمن به کردی :

مامی وەک خۆم دڵپڕی لە دنیا قەڵسی هێمنم،…

دم و فڵچت دەلێسمەوە.

ئەوەندەم تاسە کردووی مەگین خوا بزانێ.

تکایە ئەو دیارێ فەقیرانەم لێ قەبووڵ کەی، بیخوێنێوە.

هەڵیسەنگێنی، بیقرسێنی، هەر ئیرادێکت دی، دەشزانم زۆری دەبینی، وابکە پێم بگاتەوە . . .

کاکە توخوا لەم ڕۆوە دەس بە کاوێژی ژیانی ڕابردووت کە و بینووسەوە. نەوەک خوای نەخواستە لینگ لە کەنداڵ جووت بکەی و قەلەوقووتەی ماکەر مل لە تاریفت نێن و بڵێن هیندە هیندە قەدرمان گرت.

دەرسێکی باشیش دەبێ بۆ چینی دواڕۆژ و لە زۆر شتی واش ئاگادار دەبن کە نەیانزانیوە.

منیش تەمامە وابکەم.

برات هەژار

کەرەج ۱۳۶۲/۱۱/۱۲

نخستین نفری باشید که برای این مطلب نظر ارسال می‌کند.!

نظر خود را ارسال کنید

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.