خبر فوری : برخی احزاب کردی درخواست مذاکره کرده اند + لیست احزاب و توضیحات تکمیلی

بحث مذاکره احزاب کردی با دولت جمهوری اسلامی ، سابقه ای به اندازه عمر انقلاب اسلامی دارد و در برهه های گوناگونی به انجام رسیده اما هر بار این مذاکرات بر اساس میل و ذوق و منافع یکی از احزاب کردی تفسیر شده است زمانی به احقاق حق تفسیر شده و زمانی نیز به سازش و تسلیم .

در دوران کنونی و تقریبا پس از اردوگاه نشینی و کمپ نشینی این احزاب گاها شاهد اخباری در مورد مذاکره احزاب با دولت مرکزی بوده ایم اما در حقیقت مطرح کردن بحث مذاکره تنها دستاویزی بوده است برای حمله احزاب کردی به یکدیگر و تخریب رقبای سیاسی و حزبی و در همین راستا است که فرد مذاکره کننده به بدترین شکل ممکن تخریب و ترور شخصیتی شده است و جاش و سازش کار و جاسوس نامیده شده است .

نمونه بارز گفته فوق را هم می توان در مذاکرات عبدالرحمن قاسملو با دولت وقت یافت که در آن زمان قاسملو از جانب کومله و مخالفانش به سازش کاری متهم شد و شعار مرگ بر سازش کار در راهپیمایی های کومله سر داده می شد .

نمونه متاخر و معاصر آن نیز بحث مذاکره با دولت مرکزی توسط خالد عزیزی بود که سبب شد تا سایر احزاب کردی به شکل عام و حدکا به شکل خاص به وی هجوم بیاورند و هر آنچه را که از عقده و تنفر از عزیزی در دل داشتند به این بهانه نثارش کردند و اما در آخر سر خودشان به شکل جمعی و در چهارچوب مرکز همکاری احزاب کردستان ایران تقاضای مذاکره با جمهوری اسلامی ایران را مطرح نمودند و پای میز مذاکره نیز آمدند و این بحث در آن زمان بحدی جدی بود که ابراهیم علیزاده گفت : احزاب کردی برای فرار از مسئولیت مذاکره با ایران، بواسطه نورف، مرکز همکاری احزاب کردستان ایران را تشکیل دادند.

آخرین ادعاها در مورد تقاضای مذاکره :

۱-    آسو حسن زاده :

گرمترین ادعا در مورد مذاکره ، ادعای درخواست تقاضای مذاکره اسو حسن زاده با مقامات جمهوری اسلامی ایران است. مسأله ای که ادعا می شود در هولیر اتفاق افتاده و شنیده ها حاکی از آنست که  گویا بحث بر سر دبیرکلی آینده آسو حسن زاده بوده  است.

البته نباید از خاطر دور داشت که در سنوات گذشته نیز بارها شاهد ادعاهای اینچنینی از جانب مصطفی هجری بر ضد ملا عبدالله حسن زاده بوده ایم .

۲-    خالد عزیزی :

 خالد عزیزی را باید پیر مذاکره  طلبی خواند !! و تقریبا نام عزیزی با بنام مذاکره عجین شده است حداقل آنقدر به این کار متهم شده است که دیگر این اتهام به بخشی عادی از زندگی روزمره اش تبدیل شده است ، امری که موافقان عزیزی ضمن رد نکردن خواست مذاکره معتقدند که در واقعیت امر عزیزی در میان تمامی سران احزاب کردی ، فردی با پرستیژ بالا و قابلیت دیپلماسی و فن بیان است و کسی مانند وی قابلیت پیش برد مذاکره با ایران را ندارد .

آخرین شایعه یا خبر تایید نشده از مذاکره خالد عزیزی با مقامات ایرانی اواسط سال گذشته پخش شد که گویا در کشور آلمان ملاقاتی مابین عزیزی و نمایندگان وزارت اطلاعات و سپاه پاسداران در فرانسه رخ داده و در این بین عزیزی مبلغی پول نیز دریافت کرده است.

مصطفی هجری :

خبری نیز در داخل حدکا پخش شده که البته رهبری حزب به شدت خواهان مسکوت گذاشتن آن است

بنابر شنیده ها مصطفی هجری در ملاقاتی با حمه حاجی محمود از وی خواسته تا – به واسطه روابط حسنه کاکه حمه با جمهوری اسلامی – این پیام را به مقامات ایرانی برساند که هجری شخصا و در راس رهبری حدکا حاضر به مذاکره مستقیم و انفرادی با نماینده شورایعالی امنیت ملی ایران است.

کومله ها :

تنها یکسال پس از وقایع نورف و دقیقا به مثابه حدکا  سید ابراهیم علیزاده در نشست ای که با ملا بختیار داشته از وی می خواهد تا پیام آمادگی کومله برای نشست و مذاکره در سلیمانیه را به کنسولگری ج.ا.ا برساند که ملابختیار نیز شخصا پیام سیدابراهیم علیزاده را به کنسولگری ایران می رساند .

پ ک ک و پژاک :

 پ ک ک و پژاک که از نظر سایر احزاب مرکز ثقل مذاکره خواهی هستند و همواره و در همه حال مورد هجمه این احزاب قرار گرفته اند .

در بین این اخبار و شایعات تشخیص واقعیت بسیار سخت است و تنها می توان  قضاوت را به شخص مخاطب سپرد اگر چه بنظر می رسد که این اخبار و شایعات اغلب با انگیزه  تخریب روانی طرف مقابل مطرح می شود

نخستین نفری باشید که برای این مطلب نظر ارسال می‌کند.!

نظر خود را ارسال کنید

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.